Blog

Piktogram

Auta bez prawa jazdy - przepisy prawne 2020

Redaktor

Prowadzenie samochodu bez uprawnień niewątpliwie niesie za sobą spore konsekwencje. Przede wszystkim na kierowcę zostanie nałożony mandat, a w niektórych przypadkach sprawa może zostać nawet skierowana do sądu. Ponadto, brak doświadczenia osoby prowadzącej pojazd stwarza ogromne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W obecnych czasach nie ma możliwości poruszania się pojazdem bez posiadania stosownych uprawnień. Istnieją samochody, które nie wymagają posiadania prawo jazdy, niemniej jednak konieczne są inne uprawnienia. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jakie są aktualne przepisy prowadzenia samochodów bez prawa jazdy!

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy - przepisy

Przeglądając oferty na różnego rodzaju stronach internetowych bardzo często możemy zauważyć ogłoszenie zatytułowane samochód bez prawa jazdy. Jednak jest to mylne stwierdzenie. Do prowadzenia każdego samochodu wymagane są odpowiednie uprawnienia. Ich rodzaj zależy między innymi od wielkości, masy i mocy pojazdu. Jeszcze przed kilkoma laty przepisy polskiego prawa dopuszczały poruszanie się motorowerami i mikrosamochodami przez osoby, które ukończyły pełnoletność. Oczywiście, mikrosamochód, aby móc legalnie się nim poruszać, musiał spełniać określone wymogi.

Po 2013 roku ustawa ta została doprecyzowana. Obecnie do prowadzenia każdego pojazdu w ruchu ulicznym niezbędne są posiadane uprawnienia. Oczywiście, nie w każdym przypadku musi być to prawo jazdy kategorii B.

Przyjęto, iż samochód bez prawa jazdy maksymalnie może rozwinąć prędkość do 45 km/h. Do poruszania się nim potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM (uprawniające do kierowania motorowerów oraz czterokołowców lekkich) bądź prawo jazdy kategorii B1 (uprawniające do prowadzenia czterokołowców). Dopuszczalna masa czterokołowca lekkiego może wynosić 350 kg, zaś czterokołowca do 400 kg.

Warto również zwrócić uwagę na oznaczenie danego pojazdu, czyli tzw. homologację unijną. Oznaczenie L6e oznacza, że nasz samochód przyporządkowany jest do kategorii czterokołowców lekkich, natomiast przypis L7e oznacza czterokołowce.

Samochód Smart

Kto może prowadzić samochód bez prawa jazdy?

Samochody, którymi można poruszać się bez prawa jazdy określa się mianem tzw. mikrosamochodów. Choć swoją konstrukcją przypominają pełnoprawny samochód, są zdecydowanie mniejsze. Jak już zostało wspomniane, do prowadzenia mikrosamochodów nie wystarczy jedynie dowód osobisty. O prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do przemieszczania się czterokołowcem lekkim lub motorowerem może ubiegać się osoba, która ukończyła 14 lat (za zgodą rodziców) lub 18 lat. Kurs można rozpocząć już na 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia. Stosunkowo jest on znacznie tańszy niż prawo jazdy kategorii B. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla młodych osób które dzięki zdobyciu uprawnień do legalnej jazdy, mogą poczuć się niezależne.

O prawo jazdy kategorii B1 mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 16 rok życia (za zgodą rodziców). Uzyskanie prawa jazdy kategorii B1 uprawnia do prowadzenia czterokołowców do 400 kg dla przewozu osób i 500 kg do przewozu ładunków. Otrzymujemy też uprawnienia do prowadzenia motorowerów oraz innych pojazdów, wyposażonych w silnik o pojemności do 50 m3 bądź mocy nieprzekraczającej 4kW. Kurs na prawojazdy kat B1 niemal niczym nie różni się od kategorii B. Przy tym kursant zdaje egzamin na samochodzie spełniającym wymogi dla danej kategorii.

Dokument, jakim jest dowód osobisty konieczny będzie do poruszania się rowerem bądź rowerem wyposażonym w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 250W. Natomiast do prowadzenia quada konieczne jest prawo jazdy kat B, ponieważ w świetle prawa pojazd ten traktowany jest jako samochód osobowy. Należy również zadbać o to, aby posiadał on ubezpieczenie oraz tablice rejestracyjne. Dopiero wtedy kierowca będzie mógł legalnie poruszać się w ruchu drogowym.

Jakim pojazdem możemy poruszać się bez prawa jazdy?

Lista samochodów, jakimi możemy poruszać się bez prawa jazdy z pewnością nie jest długa, niemniej jednak znacznie ułatwia to codzienne funkcjonowanie. Samochody bez prawo jazdy nie powinny przekraczać 3 metrów długości. Na rynku motoryzacyjnym istnieją również takie, które osiągają 50 cm długości. Maksymalna moc silnika takich samochodów to zwykle 15 kW, co pozwala na rozwinięcie prędkości do 45 km/h. Natomiast pojemność silnika to 1 litr.  Masa całkowita tego rodzaju samochodów nie przekracza 500 kg. Najczęściej pojazdy zaliczane są do segmentu A, a czołowym producentem mikrosamochodów jest Francja i Włochy. Najpopularniejszymi modelami są między innymi: Aixam, Bellier, Smart, Piaggio czy Microcar.

Samochód bez prawa jazdy - czy warto?

Z pewnością wielu z nas zastanawia się, czy opłaca się inwestować w samochód bez prawa jazdy. Dotyczy to w szczególności osoby młode, które będą musiały poczekać jeszcze kilka lat, aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy kat B, ale również starszych, dla których główny problem stanowią zmieniające się przepisy egzaminu państwowego. Oczywiście, w każdej sytuacji należy pamiętać, iż prowadzenie pojazdu to duża odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Auto bez prawa jazdy niemal niczym nie różni się od pełnoprawnego samochodu. Tak samo posiada cztery koła oraz stabilnie rozłożony ciężar, co w znacznym stopniu zapobiega dachowaniu oraz wszelkim wypadkom. Standardowo samochód jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, które podczas groźnych sytuacji chronią zdrowie i życie. Minicarem z powodzeniem można poruszać się w nocy oraz w czasie deszczu, śniegu i wiatru. Czterokołowiec posiada lusterka boczne, wsteczne oraz skrzynię biegów. Z łatwością można nim zaparkować, nawet w trudnych miejscach. Doskonale nadają się do jazdy po mieście.

Podsumowanie

Samochody bez prawa jazdy to świetna alternatywa dla wszelkiego rodzaju motorowerów.  Z pewnością zapewniają one komfort i wygodę podróżowania o każdej porze roku. Należy mieć na uwadze, iż do prowadzenia tego typu pojazdu nie wystarczy jedynie dowód osobisty. Najczęściej wymagane są uprawnienia kategorii AM lub B1. Tylko w takim przypadku kierowca będzie mógł w pełni legalnie poruszać się w ruchu ulicznym, nie stwarzając zagrożenia.

(4.3/5), głosów: 30
Ocena strony
« powrót