Blog

Jazda samochodem w nocy - na co uważać

Redaktor
Jazda samochodem w nocy jest mniej komfortowa i wymaga zachowania szczególnej ostrożności, gdyż poruszanie się w warunkach słabszej widoczności dla wielu kierowców, nawet tych bardziej doświadczonych stanowi nie lada wyzwanie. Ograniczone pole widzenia, oślepiające światła pojazdów z naprzeciwka, zmęczenie, a także niekorzystne warunki pogodowe jeszcze bardziej utrudniają poruszanie się po zmroku. Jakie są najczęstsze zagrożenia czyhające na kierowców poruszających się nocą? Na co zwrócić uwagę, by uniknąć zagrożenia?

Jak obliczyć spalanie samochodu

Redaktor
Dla osób zastanawiających się nad zakupem auta z pewnością istotnych jest wiele rzeczy. Zwracamy uwagę na markę, model, wyposażenie, silnik, czy chociażby kolor pojazdu. Oczywiście znaczna część osób zwraca również uwagę na spalanie paliwa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak obliczyć spalanie samochodu i co jest ważne, koniecznie przeczytaj ten poradnik!

W jaki sposób sprawdzić, czy samochód jest zarejestrowany?

Redaktor
Wiele osób, przed zakupem samochodu chciałoby sprawdzić jego historie. Szczególnie jeżeli kupuje się używany samochód. Okazuje się, że istnieje taka możliwość i to wcale nie takie trudne. W tym poradniku dowiesz się jak w prosty sposób sprawdzić m.in. historię pojazdu, jak również czy np. dany pojazd jest zarejestrowany. Przeczytaj go już teraz!

Przygotowanie do jazdy — jaka kolejność?

Redaktor
Odpowiednie przygotowanie do jazdy jest podstawą bezpieczeństwa na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca przed odpaleniem samochodu powinien poświęcić chwilę na sprawdzenie stanu pojazdu, którym chce się poruszać. Ale czy wszyscy wiedzą, na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę? Takich podstaw z pewnością uczył się każdy, kto podchodził do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Mogło to być wiele lat temu, dlatego warto odświeżyć swoją wiedzę związaną z przygotowaniem do jazdy.

Czy linia warunkowego zatrzymania wymusza na nas zatrzymanie się?

Redaktor
Polskie przepisy prawa drogowego mogą wydawać się skomplikowane. Znaki drogowe dzielimy na pionowe i poziome. Znaki poziome, czyli namalowane na jezdny, są uzupełnieniem znaków pionowych. Obie kategorie są równie istotne, gdyż nie tylko ostrzegają, nakazują lub zakazują, ale także wyznaczają pasy ruchu i informują. Jednak, niektóre znaki mogą budzić wątpliwości – szczególnie linia zatrzymania. Aby zdać egzamin na prawo jazdy, a także w przyszłości nie stworzyć zagrożenia na drodze powinniśmy wiedzieć czym linia zatrzymania jest i czy wymusza na nas bezwzględne zatrzymanie pojazdu.

Jak odparować szyby w samochodzie?

Redaktor
Dobra widoczność jest jednym z najważniejszych czynników bezpiecznej jazdy samochodem. Zimą odśnieżamy auto i zdrapujemy lód z szyb - jest to dla nas oczywiste. Jednak wsiadając do auta z zaparowanymi szybami, nie zawsze wiemy co zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się problemu i ruszyć w drogę. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak odparować szyby w samochodzie, przeczytaj ten poradnik.

Ograniczone zaufanie

Redaktor
W idealnym świecie wszyscy przestrzegaliby przepisów ruchu drogowego. Nie byłoby potrąceń, kolizji i katastrof ze skutkiem śmiertelnym. Niestety, idealny świat nie istnieje, a uczestnicy ruchu drogowego nie zawsze stosują się do zasad panujących na drogach. Co więcej, zdarzają się sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność ze względu na niestandardowe sytuacje czy też zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy należy stosować się do zasady ograniczonego zaufania?

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Redaktor
Czas, kiedy temperatury spadają poniżej zera jest najtrudniejszym okresem dla układu elektrycznego i akumulatora w każdym samochodzie, gdyż w tym czasie system ten pracuje najintensywniej. Dobowe różnice temperatur, wysoka wilgotność powietrza, mróz, śnieg, to czynniki, które spotykamy na co dzień i które wpływają w znaczący sposób na stan akumulatora w naszym samochodzie. Przed sezonem zimowym, warto sprawdzić kondycję akumulatora w samochodzie, aby upewnić się, że nie zawiedzie nas w czasie podróży. Warto pamiętać, że dbałość o jego stan nie powinna ograniczać się jedynie do okresu zimowego. Jeżeli jeszcze nie dokonaliśmy takiego przeglądu, należy jak najszybciej przyjrzeć się układowi zasilania. Na co warto zwrócić uwagę. Jak sprawdzić stan akumulatora? Czy możemy wykonać to samodzielnie? Przeczytaj poniżej.

Rozszerzona rzeczywistość przed oczami kierowcy

Redaktor
Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy marzyć o wprowadzeniu rozszerzonej rzeczywistości do pojazdów w takim stopniu, w jakim funkcjonuje ona dzisiaj. W jaki sposób Augmented Reality pomaga nam w prowadzeniu samochodów? Czym jest AR, VR i MR? Czy motocyklista też może skorzystać z tej technologii? Jak AR pomaga nam w testowaniu pojazdów? Czy niesie za sobą niebezpieczeństwa? Jakie są plusy i minusy zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w autach i nie tylko? Sprawdź koniecznie!

Rodzaje skrzyżowań

Redaktor
Zbliża się lato, a wraz z nim coraz częściej myślimy o wyjeździe na wczasy. To także okres, gdy wielu kursantów zdaje praktyczny kurs na prawo jazdy, by wreszcie móc się usamodzielnić i mknąć wyznaczonymi przez siebie trasami. Bez względu na to, czy jesteśmy początkującymi, czy może wieloletnimi kierowcami, warto pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. W tym celu warto sobie przypomnieć co jakiś czas zasady ruchu drogowego, a także to, jak zachować się na skrzyżowaniach. Dzięki takiej odświeżonej wiedzy każdy uczestnik ruchu będzie mógł bezkolizyjnie i bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu. Przedstawiamy drobną ściągę, która podsumuje rodzaje skrzyżowań, jakie na swojej drodze napotka każdy kierowca.

Wyprzedzanie z prawej strony

Redaktor
Wyprzedzaniem nazywamy manewr polegający na przejechaniu obok innego pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego, który jedzie lub idzie w tym samym kierunku.Wyprzedzaniem nie dotyczy jedynie pojazdów mechanicznych ale także przechodniów czy rowerzystów.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Redaktor
Będąc kierowcą, zapewne wiesz, jak ważne są kontrolki w samochodzie. Informują one o tym co się dzieje z samochodem. Ale czy wiesz, co oznacza każda z nich? Czy wiesz, które kontrolki są informacyjnymi, a które ostrzegawczymi? W tym artykule odpowiemy sobie na te pytania i dowiemy się, co oznaczają poszczególne kontrolki na desce rozdzielczej.

Egzamin praktyczny kategoria c - wszystko, co musisz wiedzieć

Redaktor
Wraz z ukończeniem 18 roku życia, osoby pełnoletnie nie tylko zgłaszają się po dowód osobisty potwierdzający ich "dorosłe życie", ale zapisują się na kurs prawa jazdy. Gdy nadchodzi moment egzaminu praktycznego, pojawia się stres i obawa przed niezaliczeniem. By tego uniknąć, warto zawczasu się przygotować i dowiedzieć jak dokładnie będzie wyglądał przebieg całego testu. W niniejszym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci się przygotować. Oczywiście, mimo że na wstępie wspomnieliśmy o osobach, które dopiero co uzyskały pełnoletność do egzaminu praktycznego kategorii C, podchodzą także osoby z większą metryką. Bez względu jednak na wiek przyszłego kierowcy, egzamin praktyczny przebiega w ten sam sposób. Czyli dokładnie jak?

Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o sygnalizacji świetlnej

Redaktor
Czerwony, żółty, zielony - gdy wypowiemy nazwy kolorów w tej kolejności większość z nas skojarzy to zestawienie tylko z jednym - z sygnalizacją świetlną. Te zasadniczo trzy niewinne kolory wzbudzają w wielu kierowcach skrajne uczucia. Jedni ciągle się irytują, widząc palące się czerwone światło, inni oddychają z ulgą, gdy widzą sygnalizację świetlną przed dość skomplikowanym rondem czy skrzyżowaniem. Mimo tak różnych reakcji jedno jest wiadome na pewno - sygnalizacja świetlna jest niezbędna do funkcjonowania prawidłowego i bezpiecznego ruchu pojazdów i pieszych. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zrobić prawo jazdy, ten artykuł pomoże Ci poznać podstawowe zasady, jakimi będziesz musiał kierować się za kółkiem własnego samochodu!

Jak pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Redaktor
Egzamin na prawo jazdy to ostatnia prosta drodze do uzyskania uprawnień kierowcy. Dla wielu osób, zwłaszcza młodych, urasta on do rangi najważniejszego egzaminu w życiu. To niestety potęguje stres przed egzaminem i może mieć wpływ na jego przebieg. Nawet najlepsze przygotowanie nie pomoże, jeżeli zdającego sparaliżuje stres. Dodatkowo intensyfikują go legendy krążące na temat ilości oblanych egzaminów. O tym jak zmniejszyć stres przed egzaminem na prawo jazdy przeczytasz poniżej, prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.

Czy można cofać na drodze jednokierunkowej?

Redaktor
Cofanie to jeden z najtrudniejszych manewrów i to nie tylko na egzaminie na prawo jazdy. Czasami wielu doświadczonych kierowców zastanawia się, czy wykonują ten manewr zgodnie z przepisami, czy też może narażają się na mandat i punkty karne. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i umożliwić kierowcom jazdę zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić w przypadku wypadku we Włoszech

Redaktor
Wypadek może spowodować uszkodzenie pojazdów lub innych rzeczy, ale może również spowodować obrażenia osób uczestniczących w nim, a w ciężkich przypadkach może spowodować śmierć.

Auta bez prawa jazdy - przepisy prawne 2020

Redaktor
W internecie krążą informacje, jakoby pojazdami zaliczanymi do czterokołowców lekkich można poruszać się bez posiadania prawo jazdy. Sprawdź, co mówi o tym polskie prawo i dowiedz się, kto może kierować takimi pojazdami.

Prawo jazdy 2020 — Zmiany w przepisach

Redaktor
Nowy rok przyniósł ze sobą kolejną nowelizację przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy. Zaczęły one obowiązywać już od 1 stycznia 2020. Na czym polegają i czy można się spodziewać kolejnych zmian w kodeksie ruchu drogowego? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym tekście.
(5/5), głosów: 29
Ocena strony