Blog

Piktogram

Sposoby na zabezpieczenie lakieru samochodowego

Redaktor

Czym zabezpieczyć lakier samochodowy?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu karoserii w jak najlepszym stanie, zadbaj o jej zabezpieczenie najlepiej od razu po zakupie samochodu. Na rynku motoryzacyjnym dostępna jest cała gama preparatów przeznaczonych do ochrony powierzchni auta. Który z nich jest najlepszy? 

Folia transparentna

Folia PPF to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda ochrony lakieru samochodowego, która dedykowana jest przede wszystkim nowym i luksusowym autom. Folia jest przeźroczysta, nadaje piękny połysk i podkreśla głębię koloru. Ponadto powłoka folii jest gruba, dlatego nawet zarysowania kluczem nie są w stanie zniszczyć oryginalnego lakieru. Kolejnym atutem jest samoregeneracja, co oznacza, że uszkodzenia łatwo można usunąć poprzez ogrzewanie. Trzeba niestety przyznać, że jest to produkt trudny (wymaga nałożenia przez fachowców) oraz kosztowny, dlatego nie opłaca się go stosować na kilkuletnich autach.

nakładanie folii transparentnej na auto

Wosk

Zabezpieczenie powierzchni lakieru samochodowego przy użyciu wosku jest chętnie wybieraną metodą przez konsumentów, głównie dlatego, że jest to opcja przystępna cenowo, która skutecznie chroni karoserię przed promieniowaniem UV i drobnymi zarysowaniami. Co więcej, do wyboru mamy nie jeden, ale kilka rodzajów wosku, a są to:

 • woski syntetyczne - wytwarzane na bazie polimerów bądź destylatów ropy; łatwe w aplikacji i utrzymujące się na lakierze przez długi czas, niestety jednak mało połyskujące,
 • woski naturalne - na bazie wosku pszczelego lub wosku carnauba, które wykazują się lepszym połyskiem, ale gorszą trwałością w porównaniu do wosków syntetycznych,
 • woski hybrydowe - połączenie wosków naturalnych z syntetycznymi, dzięki któremu otrzymujemy zarówno piękny połysk, jak i trwałość, a aplikacja nie wymaga od nas nadzwyczajnych umiejętności,
 • woski polerujące - preparaty zawierające specjalny środek polerski; polecane właścicielom samochodów z nieco zniszczonym lakierem,
 • woski koloryzujące - preparaty z dodatkiem barwników, które wydobywają z lakieru samochodowego głębię koloru.

Ponadto woski dzielimy także ze względu na formę i sposób nakładania:

 • woski w sprayu - produkty proste w użyciu, które nałożymy w szybkim tempie; ich jakość pozostawia wiele do życzenia, gdyż jest nietrwały,
 • woski miękkie - najczęściej w formie mleczka łatwego w aplikacji, trwalsze niż woski w sprayu,

woski twarde - w formie bardzo gęstej pasty, trudne w aplikacji (przy nieumiejętnym nakładaniu mogą pozostawać nieestetyczne smugi), jednak dużo trwalsze niż woski miękkie oraz woski w sprayu.

aplikowanie wosku na samochód

Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna to sposób, który niesie ze sobą spektakularne efekty, przez co jest kosztowny i wymaga pracy fachowców. Zabezpieczenie lakieru samochodowego tą metodą zapewnia trwałość na lata, skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi oraz działaniem środków chemicznych, a także innych szkodliwych substancji. Ponadto powłoki ceramiczne wykazują właściwości hydrofobowe, co w praktyce oznacza, że cząsteczki wody są odpychane przez powierzchnię, dzięki czemu nie dochodzi do mikrouszkodzeń i zabrudzeń. 

Powłoka kwarcowa

Powłoka kwarcowa, inaczej zwana krzemową, to tańszy odpowiednik powłoki ceramicznej, a skoro tańszy, to i nieco gorszej jakości. Jednak mimo to, wciąż należy do jednych ze skuteczniejszych sposobów zabezpieczenia lakieru, gdyż efekt utrzymuje się od roku do nawet do dwóch lat. Powłoka kwarcowa zwiększa grubość lakieru i sprawia, że jest on twardszy, a co za tym idzie, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak w przypadku powłoki ceramicznej, najlepiej skorzystać z usługi fachowca, który w profesjonalny sposób zabezpieczy lakier metodą kwarcową.

nakładanie powłoki na lakier

Polimery

Powłoki polimerowe to preparaty wytwarzane za pomocą nanotechnologii. Są to produkty trudne w aplikacji (wymagają pracy specjalisty) i zabezpieczają lakier na podobnej zasadzie co wosk, są jednak trwalsze i chronią lepiej. Polimery cechują się właściwościami hydrofobowymi, dzięki czemu są bardziej odporne na zabrudzenia, zaś te, które powstają, łatwo usunąć. Ponadto podbijają kolor i błysk, niestety jednak nie na długo. Cena tego rozwiązania jest bardzo przystępna. 

Detailer

Detailery to specjalistyczne preparaty do ochrony lakieru, które jednak nie nadają się do samodzielnego zabezpieczenia. Są to raczej produkty wspomagające, a więc najlepiej stosować je jako uzupełnienie do powierzchni pokrytej wcześniej innym środkiem, np. woskiem. Detailery sprzedawane są w formie sprayu z atomizerem, dzięki czemu możemy nanieść produkt w bardzo łatwy i szybki sposób. Preparaty te zazwyczaj są wzbogacane o składniki hydrofobowe, a powłoka nadaje karoserii delikatny blask. 

Autopolitura

Środek zwany autopoliturą w rzeczywistości nie chroni lakieru przed szkodliwymi czynnikami, a jedynie poprawia jego wygląd. Jest to więc produkt dla osób, chcących zadbać przede wszystkim o prezencję auta, bowiem autopolitura skutecznie podkreśla kolor karoserii i nadaje jej lśniący blask. Środek jest tani i można go nakładać za pomocą miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry.

nabłyszczanie lakieru

Dlaczego warto zabezpieczyć lakier samochodowy?

Zakup samochodu to wydarzenie, które wiąże się z ogromną ekscytacją i szczęściem. Zazwyczaj też postanawiamy dbać o nie, jak o nic innego i nigdy wcześniej. Właśnie dlatego zachęcamy, aby pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru tuż po zakupie, niezależnie od tego, czy jest to auto używane, czy z salonu. A jeśli zastanawiasz się, czy jest sens, poniżej przedstawiamy szereg czynników wpływających na pogorszenie się stanu lakieru:

 • uszkodzenia mechaniczne, czyli wszelkiego rodzaju rysy spowodowane kluczami, ostrymi gałęziami, kamieniami, żwirem, a także te w wyniku nieudanego parkowania lub zarysowania innego auta,
 • zbyt twarde przyrządy myjące, wśród których wyróżniamy m.in. szorstkie gąbki i szczotki ze sztywnym włosiem,
 • nieodpowiednie środki myjące - zbyt silne właściwości chemiczne mogą powodować blaknięcie lakieru,
 • myjnie automatyczne, w których mamy do czynienia z ogromnymi i twardymi szczotkami, rysującymi lakier,
 • czynniki atmosferyczne, takie jak: deszcz, grad, mróz, promieniowanie UV,
 • ptaki i owady, a dokładniej ptasie odchody oraz rozbijające się o karoserię insekty podczas jazdy, które brudzą auto,

koty, lubiące wskakiwać na maski lub dachy samochodów i wygrzewać się na nich, przez co rysują lakier pazurkami.

kot śpiący na samochodzie

Podsumowanie

Nienaganny wygląd lakieru sprawia, że nawet kilkuletnie auto wciąż wygląda jak nowe, dlatego z pewnością warto zadbać o jego ochronę i pielęgnację. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele, a wybór zależy od osobistych potrzeb i zasobności portfela. Niewątpliwie najlepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnych usług car detailing - grupa specjalistów zadba o dokładne oczyszczenie karoserii i zabezpieczy lakier w wybrany przez Ciebie sposób: powłoka ceramiczna, kwarcowa, polimerowa, a może transparentna folia PPF? Jeśli jednak Twój budżet jest ograniczony bądź też uwielbiasz majsterkować przy samochodzie, wybierz wosk ochronny, pamiętaj jednak, że jego trwałość jest ograniczona do zaledwie kilku miesięcy.

 

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót