Blog

Piktogram

Pierwszy samochód - Jakie auto będzie najlepsze dla młodego kierowcy?

Redaktor

Zakup pierwszego auta - na co zwrócić uwagę

Zacznijmy od tego, że często zdanie prawa jazdy interpretowane jest jako wejście w dorosłość, a pierwszy samochód i jego zakup, jest wręcz krokiem ku usamodzielnieniu się. W porządku, być może tak jest, lecz należy zawsze z tyłu głowy mieć, że zdanie prawa jazdy nie definiuje zdobycia doświadczenia i to właśnie powinno być głównym wyznacznikiem podczas wyboru samochodu. Często też kiedy obok nie ma instruktora, czy egzaminatora, kultura jazdy młodego kierowcy może wyglądać różnie.

pierwszy samochód

Pierwsze auto

Często nabycie czterech kółek jest inwestycją długoterminową, więc co za tym idzie, powinna ona wcześniej zostać dobrze zaplanowana. Decydując się na zakup samochodu, należy odpowiednio rozdysponować budżet. Okazuje się, że nie chodzi jedynie o samą cenę pojazdu, ale również przede wszystkim o kwestie związane z jego utrzymaniem.

Jeżeli chcielibyśmy zapoznać się z kwestiami dotyczącymi utrzymania samochodu, możemy przewertować sieć pod kątem cen części do danego auta, spalania itp.

Podsumowując, zakup samochodu i kolejno przybliżone jego koszty utrzymania, najlepiej, jeżeli nie przekroczą domowego budżetu.

Kolejną kwestią jest dostosowanie pojazdu do swoich potrzeb. Warto zastanowić się, czy auta będziemy używać jedynie do krótkich przejazdów, czy do dalszych. Dotyczy to również tego, ile ewentualnie będzie przewożonych osób w pojeździe. Jak wiadomo, małe autka są ciaśniejsze dla pasażerów.

Wspomnijmy też o ubezpieczeniu. Takie, dla młodego kierowcy może być bardzo drogie, szczególnie jeżeli zostaną wzięte pod uwagę niektóre kwestie związane z pojazdem.

Przy zakupie pierwszego auta pamiętaj o wyposażeniu

Wybór auta powinien uwzględniać również elementy jego wyposażenia. O ile w przypadku nowych aut jest to proste, bo można wybrać z listy opcji, co nam się podoba, o tyle w przypadku aut używanych sprowadza się to do poszukiwania na rynku wtórnym egzemplarza z interesującym nas wyposażeniem.

W kwestii wyposażenia chodzi głównie o oswajanie się kierowcy z samochodem, dlatego też w grę wchodzi utrwalenie tego, co poznało się na kursie prawa jazdy. Mówiąc w skrócie, jeżeli nauka odbywała się samochodem z systemem ABS, czy takim, gdzie były czujniki parkowania - szukajmy pojazdu, który też będzie te systemy posiadał. O ile w dzisiejszych czasach o to nietrudno, to nadal na rynku można spotkać modele nieposiadające systemu ABS itp.

Kupując pierwszy samochód poproś kogoś o pomoc

Chodzi o to, aby zabrać ze sobą bardziej doświadczonego kierowcę, mechanika, itp., który sprawdzi kupowany pierwszy samochód. Jest to nieocenione wsparcie przy zakupie używanego auta (szczególnie jeżeli chodzi o starsze rocznikowo, czy tańsze pojazdy). Zaprzyjaźniony mechanik, czy kierowca zainteresuje się stanem technicznym pojazdu i zwróci uwagę na niedociągnięcia, o których młody kierowca zapewne nie miałby pojęcia. Takie działanie może uchronić przed przysłowiową "miną" i późniejszymi, często nieprzyjemnymi problemami z autem. Oczywiście opcją jest skorzystanie z usług serwisu samochodowego - to też dobra opcja na sprawdzenie pojazdu.

Przy zakupie pierwszego samochodu najlepiej kierować się rozsądkiem

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części poradnika, przy zakupie pierwszego auta, dobrze jest kierować się rozsądkiem. Co za tym idzie, jedną z pierwszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest budżet, jaki posiada wiele osób. Niektórzy, mogą pozwolić sobie na nowe (często pewne) samochody, a inni muszą zadowolić się używanymi, często nawet takimi, które warte są kilka tysięcy złotych.

Opcja, która może wielu zadowolić

Okazuje się, że alternatywą dla nowych, drogich aut, oraz dla używanych, które często mają niepewną przeszłość, mogą być samochody poleasingowe. Wiele firm zajmuje się odsprzedażą aut poleasingowych, które co najważniejsze przez cały okres użytkowania musiałby być serwisowany w autoryzowanych serwisach. Samo to daje do myślenia, że taki pojazd może być "pewniakiem". Ponadto auta poleasingowe są zazwyczaj całkiem młode.

Firmy wymieniają flotę po zakończonej umowie leasingowej, czyli średnio co 3-5 lat. Wisienką na torcie jest to, że samochód poleasingowy zawsze będzie tańszy niż taki sam z rynku wtórnego. Podsumowując, omawiane auta można kupić za atrakcyjną cenę, zawsze ich przeszłość będzie w pełni znana, i coraz częściej można trafić na naprawdę zadbane egzemplarze (zdecydowanie należy odrzucać mity na temat zaniedbywanych aut poleasingowych).

Silnik

Jak wiadomo, jest to serce samochodu. To silnik generuje moc i napędza pojazd, zatem należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Jak wiadomo, wybrać można auto z silnikiem spalinowym, czy elektrycznym itp. Silnik spalinowy występuje w dwóch wersjach - benzynowej i diesla.

Benzyna, diesel, a może elektryk

Niektóre samochody z silnikami benzynowymi często uchodzą za bezawaryjne i tanie w utrzymaniu, lecz podkreślmy... niektóre. Auta z silnikami diesla mniej palą, aczkolwiek, kiedy awarii ulegnie jakiś podzespół, może być drogo. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich modeli. Warto poczytać nieco na temat tego, jakie konkretnie modele, z jakimi silnikami są polecane. Auta wyposażone w napęd elektryczny są bardzo drogie i jeszcze przez jakiś czas na pewno nie wyprą z rynku pojazdów spalinowych.

Pomijając to, że zawsze powinno się pojazd sprawdzić pod kątem technicznym związanym z jego silnikiem, uwagę należy też zwrócić na jego moc. Jak wiadomo, na rynku relatywnie tanio znaleźć można wiele aut posiadających wysoką moc. Warto przestrzec, że takie auto nie nadaje się dla młodego kierowcy.

Najlepiej zaczynać od samochodu słabszego, dzięki któremu będzie można "wczuć" się w rolę kierowcy. Rzucanie się na głęboką wodę i kupno pojazdu o wysokiej mocy, kiedy jego użytkownik nie będzie miał żadnego doświadczenia, często może skończyć się tragicznie.

Skrzynia biegów

Znaleźć można pojazdy występujące z manualną skrzynią biegów, jak i automatyczną. Ta pierwsza to klasyczna, wszystkim znana. Automatyczną skrzynię biegów często uważa się za dużo wygodniejszą, aczkolwiek kiedy się ona zepsuje, będzie drogo. W przypadku wersji manualnej wiele problemów nie występuje, a nawet jeśli, to naprawa wyjdzie taniej niż w przypadku automatu.

Dobre propozycje na pierwszy samochód

Kierując się wyżej opisanymi poradami, łatwiej będzie wybrać pierwszy samochód. Lecz na rynku znajduje się naprawdę sporo różnego rodzaju aut, zatem na jakie zwrócić uwagę?

Poniżej przedstawimy kilka propozycji nadających się na pierwszy samochód. Będą to auta małe, zarówno nowe, jak i używane (wybór jest subiektywny).

  • Fiat Seicento - dobrze nadaje się na pierwsze auto, jest mały, zwinny, bardzo prosty techniczne i przede wszystkim tani.
  • Fiat Punto - większy brat powyższego Seicento. Punto wygodniej przemieści się np. 4 osoby. Auto jest tanie w zakupie jak i utrzymaniu.
  • Fiat Tipo - ciekawa propozycja nowego samochodu, który jest tani, atrakcyjny wizualnie itp.
  • Toyota Yaris - używane egzemplarze uchodzą za bezawaryjne po dziś dzień. Yaris należy do małych aut, lecz jest dobrze zagospodarowany w środku i wiele zmieści.
  • Opel Astra - chyba jeden z najpopularniejszych modeli kompaktów w kraju!
  • Skoda Fabia - kolejne auto, które można spotkać w zasadzie za każdym rogiem. Polecane są zarówno nowe, jak i używane Fabie.
  • VW Golf - krój polskich dróg. Popularny Golf to wdzięczne auto, relatywnie tanie w utrzymaniu i dla wielu atrakcyjne wizualnie.

Oczywiście na pierwszy samochód nadaje się jeszcze wiele innych modeli aut!

Podsumowanie

Zakup, a kolejno przejażdżka pierwszym samochodem to wydarzenie na całe życie, które z pewnością zostanie w pamięci każdego młodego kierowcy. Aby jednak przygoda z pierwszym autem była dobrze wspominana, warto zwrócić uwagę na wiele kwestii opisanych w tym poradniku. Pamiętaj także, że pojazd poleasingowy jest często pewniejszy, aniżeli jakikolwiek samochód używany itp. Kup pierwszy samochód z głową!

(5/5), głosów: 8
Ocena strony
« powrót