Blog

Piktogram

Jak zostać kierowcą zawodowym w 2023 roku

Redaktor
Transport drogowy to jedna z najszybciej rozwijających się branży w Polsce. Posiadanie uprawnień umożliwiających przewóz ludzi lub rzeczy otwiera bardzo dużo możliwości zawodowych. I choć praca kierowcy jest wymagająca, decyduje się ją podjąć coraz więcej osób, kuszone zarobkami i coraz liczniejszymi ofertami. Zatem jak zostać kierowcą zawodowym? Jak i gdzie zdobyć wymagane kwalifikacje? Sprawdźmy!
Piktogram

Jak rozliczać wynajem długoterminowy?

Redaktor
Wynajem długoterminowy samochodu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dostępny jest dla firm, jak również dla osób fizycznych, czyli takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania wynajmem pojazdów zaczęły się pojawiać pytania dotyczące prawidłowego i najkorzystniejszego rozliczenia kosztów. Zatem przyjrzyjmy się bliżej, jak rozliczyć koszty wynajmu długoterminowego auta?
Piktogram

Kiedy jest pora na pranie tapicerki?

Redaktor
W samochodach spędzamy coraz więcej czasu. Warto więc zadbać o wnętrze pojazdu, by każda podróż była przyjemnością.
Piktogram

Ukraińskie prawo jazdy - X rzeczy, które musisz wiedzieć

Redaktor
Ostatni czas nie był dla Ukrainy zbyt łaskawy. Wybuch wojny spowodował, że wiele osób było zmuszonych opuścić granice swojego państwa i wyjechać do Polski i innych krajów europejskich. Wobec tego, czy ukraińskie prawo jazdy daje prawo do kierowania pojazdami na terenie Polski? O tym oraz jak załatwić wszelkie formalności dowiesz się z poniższego artykułu
Piktogram

Czy prawo jazdy jest dokumentem tożsamości

Redaktor
Chciałbyś wreszcie wyjaśnić, czy prawo jazdy może być oficjalnym dokumentem potwierdzającym tożsamość posiadacza? Wejdź i sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia jeden z naszych redaktorów.
Piktogram

Kasacja pojazdu krok po kroku

Redaktor
Samochód po raz kolejny nie odpala? A może ponownie zgasł bez powodu lub silnik nierówno pracuje i trzeba wymieniać kolejne części? Może już tylko stoi od tygodni czy miesięcy na podwórku wystawiony na warunki atmosferyczne i rdzewieje, a drogie ubezpieczenie OC trzeba płacić? A może po kolizji pozostaje już tylko zakup nowego samochodu, gdyż w starym nie ma już czego naprawiać? Prędzej czy później każdy samochód czeka ten sam los. Niezależnie od powodu, właściciel musi się go po prostu pozbyć, ponieważ generuje już tylko same koszty, użytkowanie stało się zbyt niebezpieczne, a ubezpieczenie trzeba opłacić. Jak więc wygląda kasacja samochodów i o czym należy pamiętać podczas złomowania pojazdu?
Piktogram

Jazda kamperem - zasady i przepisy

Redaktor
Caravaning przez ostatnie lata stał się bardzo popularny. Nic w tym dziwnego, w kraju, jak i za granicą istnieje dużo ciekawych kempingów, czy miejsc, do których można przyjechać samochodem kempingowym i spędzić miło czas. Wachlarz możliwości, jaki można zyskać dzięki użytkowaniu kampera, jest naprawdę spory. W zasadzie jest to mały dom na kołkach. Jednak co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się w podróż kamperem? W tym poradniku sprawdzimy, jakie są zasady i przepisy dotyczące caravaningu, a także jakie prawo jazdy należy posiadać i nie tylko. Jeżeli interesuje Cię dany temat - przeczytaj poradnik!
Piktogram

Pierwszy samochód - Jakie auto będzie najlepsze dla młodego kierowcy?

Redaktor
Wybór pierwszego samochodu dla świeżo upieczonego kierowcy może być trudniejszy, niż się wydaje. Wiele osób tuż po zdaniu upragnionego prawa jazdy, marzy o różnych samochodach, aczkolwiek podczas wyboru pierwszego auta zdecydowanie najlepiej jest kierować się rozsądkiem. W tym poradniku sprawdzimy, jakie powinno być auto dla młodego kierowcy. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Piktogram

Jak sprawdzić samochód przed zakupem

Redaktor
Rynek samochodów używanych w Polsce jest ogromny. Gdy stajemy przed zakupem auta używanego, wydaje się, że mamy ogromny wybór. Niestety bardzo łatwo jest trafić na przysłowiową minę, która może z czasem doprowadzić nasz portfel do ruiny. Jeśli chcesz się cieszyć z używanego samochodu, musisz skupić się na wybraniu odpowiedniego modelu. Taki wybór warto poprzedzić dokładnym sprawdzeniem pojazdu przed zakupem. Zastanawiasz się jak się do tego zabrać? Jeżeli tak, to świetnie trafiłeś, bo w tym poradniku będziesz mógł dowiedzieć się więcej!
Piktogram

Pierwszy raz na przeglądzie? Dowiedz się jak wygląda przegląd samochodu!

Redaktor
Posiadacze samochodu muszą pamiętać o kwestii przeglądu technicznego. Takie badanie wykonuje się co rok. Pozwala ono na wyłapanie wszelkich usterek w pojeździe. Dzięki temu przyczyniamy się do zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko sobie, ale również uczestnikom ruchu drogowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeglądu technicznego, np. ile kosztuje przegląd samochodu, czy jak wygląda, przeczytaj ten poradnik!
Piktogram

Jak obliczyć spalanie samochodu

Redaktor
Dla osób zastanawiających się nad zakupem auta z pewnością istotnych jest wiele rzeczy. Zwracamy uwagę na markę, model, wyposażenie, silnik, czy chociażby kolor pojazdu. Oczywiście znaczna część osób zwraca również uwagę na spalanie paliwa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak obliczyć spalanie samochodu i co jest ważne, koniecznie przeczytaj ten poradnik!
Piktogram

W jaki sposób sprawdzić, czy samochód jest zarejestrowany?

Redaktor
Wiele osób, przed zakupem samochodu chciałoby sprawdzić jego historie. Szczególnie jeżeli kupuje się używany samochód. Okazuje się, że istnieje taka możliwość i to wcale nie takie trudne. W tym poradniku dowiesz się jak w prosty sposób sprawdzić m.in. historię pojazdu, jak również czy np. dany pojazd jest zarejestrowany. Przeczytaj go już teraz!
Piktogram

Przygotowanie do jazdy — jaka kolejność?

Redaktor
Odpowiednie przygotowanie do jazdy jest podstawą bezpieczeństwa na drodze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca przed odpaleniem samochodu powinien poświęcić chwilę na sprawdzenie stanu pojazdu, którym chce się poruszać. Ale czy wszyscy wiedzą, na co dokładnie trzeba zwrócić uwagę? Takich podstaw z pewnością uczył się każdy, kto podchodził do egzaminu państwowego na prawo jazdy. Mogło to być wiele lat temu, dlatego warto odświeżyć swoją wiedzę związaną z przygotowaniem do jazdy.
Piktogram

Czy linia warunkowego zatrzymania wymusza na nas zatrzymanie się?

Redaktor
Polskie przepisy prawa drogowego mogą wydawać się skomplikowane. Znaki drogowe dzielimy na pionowe i poziome. Znaki poziome, czyli namalowane na jezdny, są uzupełnieniem znaków pionowych. Obie kategorie są równie istotne, gdyż nie tylko ostrzegają, nakazują lub zakazują, ale także wyznaczają pasy ruchu i informują. Jednak, niektóre znaki mogą budzić wątpliwości – szczególnie linia zatrzymania. Aby zdać egzamin na prawo jazdy, a także w przyszłości nie stworzyć zagrożenia na drodze powinniśmy wiedzieć czym linia zatrzymania jest i czy wymusza na nas bezwzględne zatrzymanie pojazdu.
Piktogram

Jak odparować szyby w samochodzie?

Redaktor
Dobra widoczność jest jednym z najważniejszych czynników bezpiecznej jazdy samochodem. Zimą odśnieżamy auto i zdrapujemy lód z szyb - jest to dla nas oczywiste. Jednak wsiadając do auta z zaparowanymi szybami, nie zawsze wiemy co zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się problemu i ruszyć w drogę. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak odparować szyby w samochodzie, przeczytaj ten poradnik.
Piktogram

Ograniczone zaufanie

Redaktor
W idealnym świecie wszyscy przestrzegaliby przepisów ruchu drogowego. Nie byłoby potrąceń, kolizji i katastrof ze skutkiem śmiertelnym. Niestety, idealny świat nie istnieje, a uczestnicy ruchu drogowego nie zawsze stosują się do zasad panujących na drogach. Co więcej, zdarzają się sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność ze względu na niestandardowe sytuacje czy też zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Kiedy należy stosować się do zasady ograniczonego zaufania?
Piktogram

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Redaktor
Czas, kiedy temperatury spadają poniżej zera jest najtrudniejszym okresem dla układu elektrycznego i akumulatora w każdym samochodzie, gdyż w tym czasie system ten pracuje najintensywniej. Dobowe różnice temperatur, wysoka wilgotność powietrza, mróz, śnieg, to czynniki, które spotykamy na co dzień i które wpływają w znaczący sposób na stan akumulatora w naszym samochodzie. Przed sezonem zimowym, warto sprawdzić kondycję akumulatora w samochodzie, aby upewnić się, że nie zawiedzie nas w czasie podróży. Warto pamiętać, że dbałość o jego stan nie powinna ograniczać się jedynie do okresu zimowego. Jeżeli jeszcze nie dokonaliśmy takiego przeglądu, należy jak najszybciej przyjrzeć się układowi zasilania. Na co warto zwrócić uwagę. Jak sprawdzić stan akumulatora? Czy możemy wykonać to samodzielnie? Przeczytaj poniżej.
Piktogram

Jazda samochodem w nocy - na co uważać

Redaktor
Jazda samochodem w nocy jest mniej komfortowa i wymaga zachowania szczególnej ostrożności, gdyż poruszanie się w warunkach słabszej widoczności dla wielu kierowców, nawet tych bardziej doświadczonych stanowi nie lada wyzwanie. Ograniczone pole widzenia, oślepiające światła pojazdów z naprzeciwka, zmęczenie, a także niekorzystne warunki pogodowe jeszcze bardziej utrudniają poruszanie się po zmroku. Jakie są najczęstsze zagrożenia czyhające na kierowców poruszających się nocą? Na co zwrócić uwagę, by uniknąć zagrożenia?
Piktogram

Rozszerzona rzeczywistość przed oczami kierowcy

Redaktor
Jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy marzyć o wprowadzeniu rozszerzonej rzeczywistości do pojazdów w takim stopniu, w jakim funkcjonuje ona dzisiaj. W jaki sposób Augmented Reality pomaga nam w prowadzeniu samochodów? Czym jest AR, VR i MR? Czy motocyklista też może skorzystać z tej technologii? Jak AR pomaga nam w testowaniu pojazdów? Czy niesie za sobą niebezpieczeństwa? Jakie są plusy i minusy zastosowania rozszerzonej rzeczywistości w autach i nie tylko? Sprawdź koniecznie!
(5/5), głosów: 30
Ocena strony