Blog

Piktogram

Co to jest lusterko wsteczne fotochromatyczne?

Redaktor

Lusterko fotochromatyczne - czym jest i jak działa?

Lusterko fotochromatyczne, nazywane również lusterkiem elektrochromatycznym, to nowoczesne rozwiązanie technologiczne, które automatycznie dostosowuje swoją jasność do zmieniających się warunków świetlnych.

Wewnątrz lusterka znajduje się czujnik elektroniczny, który monitoruje ilość światła docierającą do jego powierzchni. Gdy natężenie światła, na przykład od reflektorów samochodów jadących za pojazdem, wzrasta, specjalna tafla szkła w lusterku reaguje chemicznie, zmieniając swoje właściwości i tym samym ściemnia się, redukując oślepiający blask. Mechanizm ten działa w sposób automatyczny, co oznacza, że kierowca nie musi manualnie regulować jasności lusterka, co jest szczególnie przydatne w gęstym ruchu oraz zmieniających się warunkach oświetleniowych, takich jak przejazd z jasnych na ciemne odcinki drogi lub wjazd do tunelu.

Ta automatyczna funkcja nie tylko zwiększa komfort, ale przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo jazdy, minimalizując rozpraszanie uwagi kierowcy i pozwalając mu lepiej skupić się na drodze.

Fotochromatyczne lusterko wsteczne – montaż