Blog

Piktogram

Czarny lód na drodze - jak się zachować?

Redaktor

Czym jest czarny lód?

Czarny lód - cienka warstwa lodu pokrywająca jezdnię. Niebezpieczne zjawisko

Czarny lód to zdradliwe zjawisko meteorologiczne, które często występuje na drogach w okresach dużej wilgotności i niskich temperatur. Jest to cienka warstwa lodu, która tworzy się na powierzchni jezdni, szczególnie w miejscach zacienionych, obszarach niezabudowanych, czy w okolicach zbiorników wodnych. Czarny lód jest trudny do dostrzeżenia, ponieważ zazwyczaj pokrywa drogę równomiernie, tworząc warstwę, która zlewa się z kolorem asfaltu.

Kiedy powstaje lód na powierzchni jezdni?

Czarny lód tworzy się głównie w okresach, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, a wilgotne powietrze kondensuje się na chłodnej nawierzchni drogi. Często zdarza się to wcześnie rano lub po zachodzie słońca, gdy roztopiony śnieg zamarza, tworząc cienką, śliską warstwę. Szczególnie narażone na jego powstanie są tereny lesiste i głównie okolice jezior. Pierwsze promienie słońca rano często nie są wystarczające, aby stopić cienką warstwę lodu na drodze.

Jak rozpoznać, że to czarny lód?

Brak ogrodzenia wzdłuż jezdni. Należy zachować szczególną ostrożność.

Cienką warstwę lodu, która często tworzy się na drogach, trudno jest zauważyć, co znacznie zwiększa ryzyko wypadków. Rozpoznanie czarnego lodu jest trudne, ponieważ jest on prawie niewidoczny. Jednakże, kierowcy powinni być szczególnie czujni w okresach, gdy temperatura powietrza szybko spada, szczególnie w miejscach zacienionych i na obszarach, gdzie nawierzchnia drogi jest wilgotna.

Oznaką może być również brak dźwięku opon stykających się z nawierzchnią drogi, co wskazuje na to, że pojazd porusza się po gładkiej powierzchni.

Jak się zachować na oblodzonej drodze?

Poruszanie się po oblodzonej drodze wymaga szczególnej ostrożności i umiejętności. Podczas jazdy w zimie, kierowcy powinni być szczególnie ostrożni na odcinkach drogi, które mogą być pokryte czarnym lodem. Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo w takich warunkach:

 1. Zmniejsz Prędkość: Na oblodzonych drogach hamowanie trwa dłużej, a kontrola nad pojazdem jest utrudniona. Zmniejszenie prędkości pozwoli na lepszą reakcję w przypadku nieoczekiwanych sytuacji. Zachowanie odpowiedniej prędkości i dystansu jest kluczowe podczas jazdy na oblodzonej nawierzchni.
 2. Zachowaj Większy Dystans: Utrzymuj większy niż zwykle odstęp od pojazdu jadącego przed Tobą. Daje to więcej czasu na reakcję, jeśli pojazd przed Tobą nagle zwolni lub zatrzyma się.
 3. Unikaj Nagłych Manewrów: Gwałtowne ruchy kierownicą, nagłe hamowanie lub przyspieszanie mogą prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Staraj się poruszać płynnie i spokojnie.
 4. Używaj Hamowania Silnikiem: Zamiast tradycyjnego hamowania, staraj się wykorzystywać hamowanie silnikiem, co jest bezpieczniejszą metodą zmniejszania prędkości na śliskiej nawierzchni.
 5. Wybierz Odpowiednie Opony: Zimowe opony są niezbędne do jazdy w warunkach oblodzenia. Zapewniają one lepszą przyczepność i skrócenie drogi hamowania.
 6. Bądź Przygotowany na Poślizg: W przypadku wpadnięcia w poślizg, nie panikuj. Delikatnie skieruj kierownicę w kierunku, w którym chcesz jechać, i unikaj gwałtownego hamowania.
 7. Znajomość Trasy: Jeśli to możliwe, planuj trasę tak, aby unikać dróg znanych z częstego oblodzenia, szczególnie w miejscach zacienionych lub na mostach.

Pamiętanie o tych zasadach i stosowanie się do nich może znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy na oblodzonej drodze. Bezpieczna jazda w zimowych warunkach wymaga cierpliwości, spokoju i odpowiedniego przygotowania.

Jak należy się zachować, gdy wpadniesz w poślizg?

Podczas okresów dużej wilgotności droga zaczyna szybciej zamarzać.

Gdy podczas prowadzenia samochodu nagle zaczynasz odczuwać luz w układzie kierowniczym, to może być sygnał, iż pojazd wpadł w poślizg.

Jeśli Twój pojazd wpadnie w poślizg na czarnym lodzie, kluczowe jest zachowanie spokoju i unikanie gwałtownych reakcji. Oto kilka wskazówek:

 • Unikaj nagłego hamowania, co może pogorszyć poślizg.
 • Staraj się nie robić szybkich ruchów kierownicą.
 • Jeśli to możliwe, hamuj silnikiem, delikatnie zwalniając pedał gazu.
 • Zwiększ dystans od innych pojazdów, aby mieć więcej czasu na reakcję.
 • Jeśli pojazd zaczyna się obracać, delikatnie skieruj kierownicę w kierunku, w którym chcesz jechać.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie wypadku na czarnym lodzie jest jazda z odpowiednią prędkością i zachowanie szczególnej ostrożności w warunkach, które sprzyjają jego powstawaniu.

Podsumowanie

Czarny lód na drodze stanowi poważne zagrożenie, zwłaszcza w zimowych miesiącach. Wiedza na temat tego, czym jest czarny lód, kiedy i gdzie może powstać, oraz jak się zachować w przypadku poślizgu, jest kluczowa dla bezpieczeństwa na drodze. Kierowcy powinni być świadomi tego niebezpiecznego zjawiska i stosować odpowiednie techniki jazdy, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Bezpieczna jazda i odpowiednia reakcja w sytuacjach kryzysowych mogą uratować życie zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót