Blog

Piktogram

Czy prawo jazdy jest dokumentem tożsamości

Redaktor

Pojęcie "dokument tożsamości" towarzyszy nam na każdym kroku, podczas załatwiania spraw urzędowych i innych formalności, przy których (dla naszego bezpieczeństwa), wymaga się przedstawienia stosownych dokumentów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to dokument stwierdzający tożsamość osoby, do której należy. Znajdziemy na nim datę urodzenia, imię, nazwisko, imiona rodziców, a nawet numer pesel.

W terminologii związanej z dokumentami tożsamości przewijają się najczęściej: dokument poświadczający tożsamość, dokument stwierdzający tożsamość, dokument potwierdzający tożsamość, dokument tożsamości.

Trochę tego dużo, zatem jak rozpoznać, co autor miał na myśli? Nie jest to rzeczą prostą, a brak zrozumienia prawa na ten temat może sprawić nam nie lada problemy. Czym zatem jest dokument stwierdzający tożsamość i czy prawo jazdy jest dokumentem tożsamości? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czym powinien charakteryzować się dokument tożsamości?

Rolą dokumentu tożsamości jest potwierdzenie naszych danych osobowych. Jak już wspomnieliśmy, do podstawowych z nich możemy zaliczyć imię, nazwisko, datę urodzenia, oraz unikalny numer PESEL, który jest nie tylko naszym numerem polisy, ale również pełni rolę numeru identyfikacji podatkowej dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności lub nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Najważniejsze informacje zawarte w dokumentach paszportowych

Dowód osobisty, Paszport i dokumenty tożsamości dla obcokrajowców

Chcąc załatwić jakiekolwiek sprawy urzędowe, musimy okazać ważny dokument tożsamości, za który najczęściej posłuży nam dowód osobisty. Zawiera on wszystkie dane nie tylko w wersji fizycznej, ale również cyfrowej.

Drugim z niezaprzeczalnych, obok dowodu osobistego, dokumentów tożsamości jest paszport. Wydaje go odpowiedni urząd na podstawie danych w ogólnopolskich bazach danych PESEL. Zawiera on wszystkie niezbędne dane identyfikujące posiadacza.

Jeśli chodzi o dokument potwierdzający tożsamość obcokrajowców znajdujących się na terenie naszego kraju, oprócz paszportu mogą wykorzystać takie dokumenty jak:

  • karta pobytu,
  • tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca,
  • polski dokument tożsamości cudzoziemca,
  • dokument potwierdzający posiadanie zgody na pobyt tolerowany o nazwie „zgoda na pobyt tolerowany” oraz
  • dokument podróży przewidziany w konwencji genewskiej dotyczącej statusu uchodźców.

Wojskowi mogą korzystać także z dokumentu, który nazywa się Karta Tożsamości. Umożliwia to rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 22 maja 2014 roku w sprawie kart i tabliczek tożsamości.

dokument pozwalający na ustalenie tożsamości

Najbardziej oczywisty dowód tożsamości

Jak zapewne wywnioskowałeś z pierwszej części tekstu, do najlepszych i niepodważalnych dowodów potwierdzających Twoją tożsamość należą dowód osobisty i paszport. To właśnie na nich często wzorowane są różnego rodzaju dokumenty, które mają za zadanie potwierdzić zarówno inne dokumenty tożsamości, jak i legitymacje, pozwalające na wykazanie pewnych uprawnień osoby. Dzięki paszportowi możesz podróżować wszędzie tam, gdzie niewymagana jest dodatkowa wiza. Dowód osobisty natomiast uprawnia nas do przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w obrębie strefy Schengen.

Legitymacje i inne dokumenty potwierdzające uprawnienia

Wśród dokumentów zawierających dane na temat posiadacza wyróżnia się te, których funkcja prawna jest inna aniżeli potwierdzanie tożsamości. Wśród nich znajdziemy takie dokumenty jak: legitymacje szkolne bądź studenckie oraz różnego rodzaju karty potwierdzające uprawnienia posiadacza.

W świetle prawa nie są to dokumenty pozwalające potwierdzić tożsamość. Nie możemy ich zatem wykorzystać do przekazywania danych w urzędach i w bankach. Podczas wizyty w oficjalnych instytucjach państwowych należy się nastawić na to, że będą od nas wymagać okazania paszportu, dowodu osobistego lub innego, równoważnego potwierdzenia własnej tożsamości.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że prawo jazdy nie jest oficjalnym dokumentem potwierdzającym tożsamość posiadacza. Co prawda może nam posłużyć podczas potwierdzenia wieku na kasie w sklepie, ale nie załatwimy przy jego pomocy żadnych oficjalnych spraw.

Legitymacje prawa jazdy, pomimo tego, że zawierają dane dotyczące tożsamości, nie mogą być traktowane na równi z dowodem osobistym i innymi dokumentami, które w świetle prawa pozwalają jednoznacznie określić tożsamość posiadacza.

(5/5), głosów: 4
Ocena strony
« powrót