Blog

Piktogram

Egzamin zdany i co dalej? Oczekiwanie na prawo jazdy

Redaktor

Podróż zaczyna się od egzaminu teoretycznego

Złożenia wniosku o wyrobienie tradycyjnego dokumentu

 

Egzamin teoretyczny jest pierwszym krokiem w długiej drodze do zdobycia prawo jazdy kategorii B. Ten egzamin sprawdza wiedzę kandydata na temat zasad ruchu drogowego, umiejętności kierowania pojazdem oraz znajomość przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów. Zdanie tego egzaminu jest absolutnie konieczne, aby móc przystąpić do egzaminu praktycznego.

Na egzamin teoretyczny składają się pytania jednokrotnego wyboru, które sprawdzają wiedzę kandydata na temat przepisów ruchu drogowego, jak również sytuacji, które mogą wystąpić podczas prowadzenia pojazdu. Przygotowanie do tego egzaminu wymaga dokładnej nauki i zrozumienia zasad, co jest kluczowe do bezpiecznego prowadzenia pojazdu na drogach publicznych.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego, kandydat może przystąpić do egzaminu praktycznego, który jest ostatecznym sprawdzianem umiejętności kierowania pojazdem. Po pozytywnym wyniku egzaminu praktycznego, rozpoczyna się proces wyrobienia prawa jazdy, który może zająć kilka dni do kilku tygodni. Ale pamiętaj - ta droga zaczyna się od solidnej wiedzy teoretycznej.

Ile czeka się na prawo jazdy po egzaminie 2023?

Po zdaniu egzaminu, każdy młody kierowca dopytuje: ile trwa wyrobienie prawa jazdy? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury definiuje procedury odbioru prawa jazdy. Zgodnie z tym dokumentem, czas oczekiwania na prawo jazdy po zdaniu egzaminu zależy od kilku czynników począwszy od momentu składania wniosku, uiszczenia opłaty i dokumentów stwierdzających zdolność do prowadzenia pojazdów, aż do otrzymania praw jazdy.

Czas oczekiwania na prawo jazdy liczony jest od momentu gdy urząd otrzyma potwierdzenie opłaty za wydanie dokumentu. Obecnie należy uiścić opłatę w wysokości 100,50 zł.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa procedury, które muszą zostać przeprowadzone zanim prawo jazdy zostanie wydane, a te mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni. Wszystko zależy od efektywności Wydziału Komunikacji, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz tempa, w jakim postępuje przetwarzanie wniosków.

Choć oczekiwanie może być frustrujące, ważne jest, aby pamiętać, że ten czas jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia wszystkich procedur.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru?

Aby odebrać prawo jazdy należy udać się do właściwego urzędu/wydziału komunikacji

Sprawdzenie, czy odbiór prawa jazdy jest możliwe, stało się teraz łatwiejsze dzięki cyfryzacji usług publicznych. Najprostszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnej strony internetowej info-cars.pl. Po wprowadzeniu odpowiednich danych osobowych, aplikacja umożliwia sprawdzenie statusu wydania prawa jazdy.

Innym sposobem jest kontakt telefoniczny lub osobisty z odpowiednim wydziałem komunikacji. Większość urzędów oferuje możliwość sprawdzenia statusu wydania dokumentu poprzez numer telefonu do informacji lub poprzez bezpośrednie zapytanie w okienku obsługi klienta.

Bez względu na metodę, ważne jest, aby pamiętać, że trzeba cierpliwie czekać, ponieważ proces wydania dokumentu może zająć trochę czasu.

Czy jak mam już prawo jazdy do odbioru, to mogę jeździć samochodem?

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, każde auto wydaje się kuszące. Wielu świeżo upieczonych kierowców zastanawia się, czy mogą prowadzić samochód bez fizycznego dowodu prawa jazdy. Status wydania praw jazdy jest kluczowy. W obecnych warunkach, dopóki dokument nie jest gotowy do odbioru, nie jesteś jeszcze legalnie uprawniony do jazdy. Jednak, po odbiorze prawa jazdy, jesteś upieczonym kierowcą i możesz cieszyć się wolnością na drogach.

Zmiana przepisów w 2023 roku

Od połowy bieżącego roku będzie, można otrzymać tymczasowe cyfrowe prawo jazdy tuż po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. To jest innowacyjna opcja, której mogli skorzystać osoby po zdaniu egzaminu praktycznego.

Cyfrowy certyfikat jest dostępny w aplikacji mObywatel i umożliwia prowadzenie pojazdów na drogach publicznych, nawet bez dokumentu w formie papierowej.

Certyfikat ważny jest przez 30 dni, a skorzystać z tymczasowego cyfrowego prawa jazdy będą mogli osoby, które zdały pozytywnie egzamin na prawo jazdy kategorii B, A, A1, A2, B1, AM, B+E oraz T.

Ile trwa kurs na prawo jazdy od momentu pójścia na pierwsze zajęcia?

Kobieta będąca uczestnikiem w ruchu drogowym.

Czas, który upływa od momentu, kiedy zdecydujesz się na kurs do momentu, kiedy trzymasz w ręku prawo jazdy, zależy od wielu czynników. Wszystko zaczyna się od egzaminu teoretycznego, a następnie przechodzi do egzaminu praktycznego.

Wszystko to jest uwarunkowane od indywidualnego profilu kandydata i możliwości harmonogramowych wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego.

Ile czeka się na egzamin praktyczny w WORDzie?

Czas oczekiwania na egzamin praktyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) zależy od wielu czynników, takich jak liczba osób oczekujących na egzamin, dostępność egzaminatorów czy też inne kwestie organizacyjne.

Podsumowanie

Podsumowując, proces zdobycia prawa jazdy to wyjątkowa podróż, która wymaga od nas cierpliwości i determinacji. Pamiętaj, bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczony kierowca, czy doświadczonym weteranem na drogach. Więc jeśli jesteś w trakcie oczekiwania na prawo jazdy, cierpliwie czekaj i przygotuj się na bezpieczną i ekscytującą podróż.

(5/5), głosów: 1
Ocena strony
« powrót