Blog

Piktogram

Jak obliczyć spalanie samochodu

Redaktor

Spalanie paliwa przez samochód

Jest to normalna kolej rzeczy. Przecież, aby jeździć, trzeba tankować paliwo. Na rynku znaleźć można pojazdy spalające mniej lub więcej paliwa. Co za tym idzie, im większe spalanie, tym większe nakłady pieniężne na paliwo, co w dzisiejszych czasach przy stale rosnących cenach benzyny i ropy może być dla wielu osób problematyczne.

Zajmijmy się najpierw tym, ile wynosi spalanie w samochodach osobowych. Otóż tak jak wspomniane zostało wcześniej, im więcej auto spala, tym większe kwoty musimy przeznaczać na paliwo. Jednak w sieci znajduje się mnóstwo rankingów, w których porównywane są różne samochody ze względu na modele, wersje silnikowe i pojemności. Dzięki temu, przed zakupem możemy posiłkować się podanymi danymi i wyciągnąć z nich wnioski.

To nie koniec, bo nawet jeśli posiadamy już auto, możemy chcieć sprawdzić, ile tak naprawdę spala. Czasami komputery pokładowe podają wyniki o wiele bardziej optymistyczne, aniżeli mogłoby się wydawać, zatem dobrze jest sprawdzić spalanie samemu.

Najpierw jednak przypomnijmy, w jaki sposób można pozyskać informację o spalaniu danego auta. Otóż właśnie można posiłkować się komputerem pokładowym. Ta opcja jest zarezerwowana jednak dla stosunkowo nowszych aut, i np. niektóre youngtimery, czy samochody całkiem starsze nie będą jej posiadały. Wtedy, możemy poszukać informacji na stronie producenta pojazdu. Tam czasami takowe dane są podawane. Można także zapoznać się z raportami branżowymi, lecz ta opcja znowu jest zarezerwowana raczej dla nowszych aut.

Opcją ostatnia, tą, której poświęcimy nieco więcej czasu, jest obliczenie spalania samemu. W tym celu wystarczy zastosować sposób, który znajdziesz w dalszej części poradnika. O dziwo, wynik, który otrzymamy, może nieco odbiegać od tego, jaki deklaruje producent dla danego samochodu. Jest tak z racji tego, że producenci podają do informacji średnie zużycie paliwa, uzyskane na testach w standaryzowanych warunkach. Jeżeli zatem chcesz obliczyć spalanie paliwa, spójrz poniżej!

Jak obliczyć zużycie paliwa?

W tym celu można użyć sposobu, opisanego poniżej. Wystarczy wykonać zaledwie kilka prostych czynności i otrzymamy wynik. Oto one:

 • zatankuj samochód do pełna,
 • po zatankowaniu spisz odczyt licznika kilometrów (można również wyzerować licznik trasy, jeżeli jest taka możliwość),
 • przejedź określoną ilość kilometrów, np. 30,
 • zatankuj auto ponownie do pełna,

po tej czynności ilość paliwa, które zostało zatankowane za drugim razem, należy podzielić przez liczbę przejechanych kilometrów. Wynik, który otrzymamy, należy pomnożyć przez 100. W ten sposób otrzymujemy spalanie, które wyrażone jest w lirach na 100 kilometrów.

Aby było prościej, oto wzór: Średnie spalanie = (zużyte paliwo / liczba kilometrów) x 100

Co może mieć wpływ na spalanie samochodu? 

Skoro wiemy już jak obliczyć samemu zużycie paliwa, czas, aby zastanowić się nieco nad faktem, od czego zależy spalanie samochodu.

Czasami kupując auto ze stosunkowo niewielkim motorem, spalanie może nas negatywnie zaskoczyć. Zazwyczaj jednak korelacja pomiędzy parametrami silnika, a zużyciem paliwa jest całkiem prosta, otóż im większa pojemność, tym większe spalanie. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie mały silnik jest paliwożerny. Warto mieć to na uwadze!

Kolejną rzeczą, jaka może negatywnie wpłynąć na spalanie paliwa w aucie, jest ciśnienie w jego oponach. Chodzi tutaj o opory toczenia, które są większe, jeżeli ciśnienie w oponach jest zbyt niskie. Zatem warto tego przypilnować, gdyż za niskie ciśnienie w oponach odbije się na wyższym spalaniu.

Klimatyzacja jest niezwykle przydatna o każdej porze roku. Lecz ona również podnosi spalanie samochodu. Jest tak z uwagi na to, że funkcja ta obciąża zarówno układ napędowy, jak i elektryczny. To oddziałuje na wyższe zużycie paliwa.

Czy zdawaliście sobie sprawę, że również i zmiana biegów ma wpływ na spalanie? Okazuje się, że nieekonomiczna jazda, a szczególnie mowa tutaj o zmianie biegów przy za niskich lub za wysokich obrotach, wpłynie na zużycie paliwa.

Im więcej pasażerów, tym większe zużycie paliwa. To samo dotyczy przeładowania samochodu przewożonymi materiałami.

Zużycie paliwa w aucie - ciekawostka

Co ciekawe, przyjmuje się, że każde dodatkowe 100 kilogramów w pojeździe, podnosi spalanie o około 0,6 litra na 100 kilometrów! Mowa tutaj o aucie, które waży w okolicach 1500 kilogramów.

Jeżeli chciałbyś obliczyć zużycie paliwa spowodowane większą ilością pasażerów, wzór znajdziesz poniżej:

Dodatkowe spalanie = (średnia waga jednej osoby w kilogramach x liczba przewożonych pasażerów x 0,6) / 100

Jak widać, regularne przewożenie większej ilości osób (np. wspólne dojeżdżanie do pracy w kilka osób), może podnieść spalanie samochodu. Co za tym idzie, miesięcznie trzeba będzie wydawać nawet do kilkudziesięciu złotych więcej.

Aby zmniejszyć zużycie paliwa postaw na Ecodriving

Jest to świetny sposób, aby obniżyć zużycie paliwa w pojeździe. Wymaga on nauki i praktyki, jednak się opłaca. Tylko na czym właściwie polega? Wystarczy przyswoić sobie kilka nawyków, oto one:

 • wyłączaj silnik podczas postoju,
 • ruszaj od razu po uruchomieniu silnika,
 • staraj się hamować silnikiem,
 • kontroluj regularnie odpowiednie ciśnienie w oponach,
 • staraj się unikać jazdy na zbyt wysokich obrotach,
 • nie obciążaj nadmiernie samochodu,
 • nie korzystaj z klimatyzacji, gdy jest to możliwe.

Okazuje się, że jeżeli kierowca będzie stosował się do powyższych porad, jest w stanie zaoszczędzić około 20% paliwa, które dotychczas spalało jego auto podczas klasycznej jazdy. Jest to dużo, tym bardziej biorąc pod uwagę bieżące ceny za paliwo.

Model samochodu, a spalanie

Każde auto jest napędzane innym silnikiem. Biorąc pod uwagę samochody spalinowe, na rynku możemy znaleźć dwa podstawowe rodzaje. Poruszane za pomocą oleju napędowego, czyli diesel, a także benzyny. Istnieją także napędy hybrydowe, jak i samochody z instalacją gazową.

Gaz dla wielu osób może wydawać się najtańszy, lecz warto mieć na uwadze, że auto takie spali około 20% więcej gazu, niż benzyny. Ponadto instalacja gazowa wiąże się z droższymi przeglądami. Musimy także pamiętać, że silnik szybciej może się zużyć, tym bardziej w przypadku instalacji gorszej klasy.

Diesel natomiast, najekonomiczniejszy i najlepszy będzie dla osób, które robią większe ilości kilometrów (szczególnie z naciskiem na trasy). Samochód z takim silnikiem sprawdzi się wtedy idealnie. Warto mieć także na uwadze, że pojazd napędzany za pomocą oleju napędowego w razie awarii może przysporzyć nieco większych kosztów z uwagi na osprzęt.

Samochody benzynowe są lepszym rozwiązaniem do poruszania się w mniejszych ilościach, aniżeli te z silnikiem diesla. Zużycie benzyny zazwyczaj jest nieco wyższe, aniżeli ropy. Chociaż, aktualnie w nowoczesnych pojazdach średnie spalanie samochodu napędzanego benzyną już nie przeraża, tak jak to miało miejsce dawniej.

Gabaryty

Ta kwestia również ma istotny wpływ na spalanie. Czasami jednak małe autko z mocnym silnikiem benzynowym, spali znacznie więcej, aniżeli duży SUV z ekonomicznym dieslem. Zazwyczaj jednak warto pamiętać, że im większa masa własna pojazdu, tym większe spalanie.

Na zużycie paliwa także mogą wpłynąć większe koła, aniżeli te, które przewidział producent odnośnie danego pojazdu. Opór toczenia jest wyższy, więc zużycie paliwa również jest wyższe. Podobnie jak w przypadku niższego ciśnienia w oponie. 

Podsumowanie

Jak widać, można samemu obliczyć spalanie samochodu. Nie ma w tym większych problemów, najlepiej użyć wzoru podanego w poradniku i porównać np. z tym co pokazuje komputer pokładowy. W ten prosty sposób dowiesz się, ile wynosi spalanie paliwa w Twoim aucie. Pamiętaj, szczególnie przy zakupie, że średnie spalanie auta, które podaje producent może różnić się od tego co zastaniemy w rzeczywistości.

(5/5), głosów: 5
Ocena strony
« powrót