Jak odparować szyby w samochodzie?
Dlaczego mam zaparowane szyby?
Para wodna w samochodzie osadza się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy odczuwamy różnicę temperatur. Zderzenie się ciepłego powietrza z zimnym prowadzi do powstawania wilgoci wewnątrz samochodu.
Jeszcze gorzej jest gdy pada deszcz lub śnieg. Wtedy wilgoć powietrza jeszcze bardziej wzrasta, bo wchodzimy do wnętrza auta w mokrych kurtkach i butach. Dlatego, jeśli możesz, zostaw mokry parasol czy kurtkę w bagażniku, a ośnieżone buty otrzep.
Jak szybko odparować szyby?
Niektórzy z nas próbują przetrzeć wilgotną szybę rękawem bądź szmatką, jednak z marnym skutkiem - na szybie pozostają smugi, a widoczność wciąż nie jest satysfakcjonująca.
Parowanie szyb w samochodzie to bolączka wszystkich kierowców. Istnieje jednak kilka sposobów na zaparowane szyby w samochodzie. Warto zapoznać się z nimi i nie narażać się na brak widoczności podczas jazdy.
Włącz klimatyzację
Chłodne powietrze jest suche, dlatego szybko i skutecznie pochłonie wilgotne powietrze w kabinie samochodu. Dobrze jest skierować nawiew na szyby, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces. Jeśli po włączeniu klimatyzacji nie widzimy efektu, i szyby w samochodzie wciąż są zaparowane, można wspomóc się chłodnym powietrzem z zewnątrz i wpuścić go trochę do środka.
Sprawdź filtr kabinowy
Jeśli klimatyzacja nie radzi sobie z wilgocią, może to oznaczać usterkę. Najlepiej zacząć od sprawdzenia filtra kabinowego. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza w aucie.
W przypadku zapchanego filtra lub – co gorsza – jego braku, wnętrze samochodu nie jest należycie wietrzone. Ewentualna wymiana filtra kabinowego na nowy usprawni osuszanie powietrza w samochodzie.
Jeśli wymiana filtra nie pomaga, należy udać się do serwisu, gdzie sprawdzą układ wentylacji w aucie i uzupełnią czynnik chłodzący, którego brak może być przyczyną problemu.
Ustaw ciepły nawiew
Ogrzewanie to sposób bardziej uniwersalny, gdyż nie wymaga włączania klimatyzacji. We wszystkich samochodach możemy korzystać z nawiewów, ale czy na pewno wiesz jak prawidłowo je ustawić?
Ciepłe powietrze uzyskujemy poprzez włączenie ciepłego nawiewu. Jednak nie ma sensu tego robić od razu po włączeniu silnika, gdyż dopiero się nagrzewa. Odczekaj chwilę i dopiero gdy samochód się nagrzeje, ustaw nawiew na najwyższą temperaturę. Ustaw dużą siłę nawiewu, a przepływ powietrza skieruj w stronę przedniej szyby. Dodatkowo wyłącz zamknięty obieg powietrza. W ten sposób szybko i skutecznie usuniesz parę z szyb.
Zastosuj preparat do szyb
Aby zapobiec parowaniu szyb, warto stosować preparaty zawierające alkohol lub substancje hydrofobowe (odpychające wodę). Wystarczy wyczyścić wewnętrzną stronę szyb takim preparatem i w ten sposób przygotować je do odpychania wilgoci.
Ten sam sposób sprawdzi się także przy użyciu pianki lub żelu do golenia. Należy wewnętrzną stronę szyb pokryć cienką warstwą pianki, po czym dokładnie usunąć ją i wypolerować szyby za pomocą suchej ściereczki. Dzięki temu wilgoć nie będzie tak łatwo osadzać się na szybach.
Ciekawostka! Domowym sposobem na pochłanianie wilgoci jest umieszczenie na desce rozdzielczej woreczka z ryżem i solą.
Dbaj o czystość
Parujące szyby są oczywiście skutkiem nadmiernej wilgoci, jednak u wielu kierowców problem jest bardziej skomplikowany.
Niestety, ale brud sprzyja parowaniu szyb. Dzieje się tak, dlatego, że brudna powierzchnia staje się porowata, a na niej łatwiej osadza się wilgoć. Dlatego warto regularnie czyścić wnętrze auta, zwracając szczególną uwagę na szyby.