Blog

Jak pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Redaktor

Czy stres da się oswoić?

Stres jest naturalną reakcją organizmu na nowe i trudne sytuacje. Towarzyszy nam w pracy, domu, szkole, podczas egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych. Nie da się go uniknąć, ale można go oswoić i zmniejszyć jego poziom.

Każda osoba reaguje na stres zupełnie inaczej, jednych całkowicie paraliżuje, innych mobilizuje i ułatwia rozwiązanie problemu. Wpływ na to ma wiele czynników, ale do najważniejszych należą:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • doświadczenia (z dzieciństwa, szkoły),
  • poczucie własnej wartości,
  • filozofia życia,
  • postawa życiowa (optymizm, pesymizm).

 

Oswajanie stresu czasami bywa trudne, ale w przypadku stresu krótkotrwałego, wystarczy podjąć odpowiednie działania i rozplanować je w czasie. Takim rodzajem stresu, jest stres przed egzaminem na prawo jazdy.

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Każdy egzamin powoduje stres, ale jego poziom w dużej mierze zależy od wcześniejszego przygotowania, trzeba dobrze opanować wiedzę merytoryczną i umiejętności praktyczne. Nie można zostawić tego na ostatnią chwilę, bo kompetencje będą nieutrwalone i o pomyłki na egzaminie będzie łatwo. Dodatkowo świadomość słabego przygotowania będzie zwiększać poziom stresu.

Kurs prawa jazdy

Mimo, że kursy prawa jazdy wydają się być kosztowne, to tak naprawdę pozwalają na solidne przygotowanie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Z tego względu przygotowania do egzaminu na prawo jazdy należy rozpocząć od znalezienia dobrej szkoły jazdy. Jak to zrobić?

Najprościej jest zacząć od zasięgnięcia opinii wśród znajomych lub na forach internetowych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę subiektywność tych opinii. Kto zda egzamin za pierwszym lub drugim razem, będzie szkołę chwalił. Kto będzie zmuszony podchodzić do egzaminu wielokrotnie, winą będzie obarczał instruktora lub egzaminatora.

Obiektywnym kryterium wyboru jest ranking szkół umieszczany na stronach WORD. Można z niego wywnioskować, które szkoły są najlepsze i jaki mają procent zdawalności egzaminu za pierwszym, drugim lub kolejnym razem.

Eliminuj słabe punkty

Podczas nauki jazdy instruktor nauczy Cię jak przygotować samochód do jazdy, jak bezpiecznie prowadzić samochód i wykonywać różne manewry na drodze. Jedne opanujesz bez problemu, inne mogą początkowo sprawiać Ci trudność i powodować stres.

Najlepszym sposobem jest ich wyćwiczenie, dzięki czemu po pewnym czasie będziesz wykonywał je bezbłędnie. , wtedy wzrośnie Twoja pewność i opadnie poziom stresu. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest jazda tyłem po łuku. Tę umiejętność można doskonalić na ogólnodostępnych placach manewrowych, wystarczy poprosić kogoś znajomego, by poświęcił trochę czasu i asystował Ci w momencie wykonywania manewru.

W przypadku popełniania błędów podczas jazdy po mieście nie ma innego wyjścia, jak wykupienie dodatkowych godzin. 

 cwiczenie czyni mistrza

Co robić przed egzaminem w WORD

Zdanie egzaminu wewnętrznego w szkole nauki jazdy jest potwierdzeniem znajomości przepisów o ruchu drogowym i nabyciu odpowiednich umiejętności. To kolejny etap radzenia sobie ze stresem przed egzaminem. Pamiętaj, że żaden instruktor nie wyda Ci zaświadczenia, jeżeli nie zdobędziesz wymaganej liczby punktów. 

Ustal dogodny termin egzaminu

Większość osób wybiera najbliższy wolny termin, bez względu na porę dnia, ponieważ chcą jak najszybciej mieć stres za sobą i sam egzamin. Nie jest to najlepsze kryterium wyboru. Lepiej jest poczekać kilka dni i wybrać godzinę najbardziej odpowiednią do własnego rytmu dnia.

Osoby, które wcześnie wstają i wtedy mają najwięcej energii powinny wybrać godziny dopołudniowe, natomiast dla tych, którzy lubią dłużej pospać, lepsze będą godziny popołudniowe.

Myśl pozytywnie

To bardzo ważne, by poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy. Skoro możesz do niego przystąpić, to znaczy, że posiadasz do tego odpowiednie umiejętności.

Nie czytaj w internecie horrorów na temat egzaminów, bo to tylko obniża Twoje poczucie własnej wartości. Egzaminator nie jest Twoim wrogiem, ale musi potwierdzić, że możesz samodzielnie prowadzić samochód.

Podejdź z dystansem, egzamin na prawo jazdy nie jest najważniejszy, przed tobą jeszcze wiele innych i ważniejszych egzaminów. Nawet w przypadku porażki, możesz ponownie do niego przystąpić.

Nie wmawiaj sobie, że go nie zdasz lub musisz zdać go za pierwszym razem, obie strategie tylko zwiększają stres. To jedyny egzamin, który możesz zdawać do skutku.

Wizualizuj sobie egzamin

To bardzo dobra i sprawdzona technika psychologiczna pozwalająca na skuteczną walkę ze stresem na egzaminie. Zamiast myśleć, że nie zdasz egzaminu, wyobraź sobie jak on będzie wyglądał, co będziesz robić na poszczególnych jego etapach.

Na egzaminie ustnym masz odpowiednią ilość czasu, by spokojnie przeanalizować sobie pytanie, wyobraź sobie jak opisana sytuacja będzie wyglądać na drodze.

Jeśli boisz się egzaminatora, to wyobraź sobie, że jest on Twoim pasażerem, który bezpiecznie chce dotrzeć do celu. Wyobrażaj sobie jak zachowasz się na trudnych skrzyżowaniach.

Wizualizacja z pewnością obniża poziom stresu, i pomaga także utrwalać opanowane wiadomości i umiejętności.

Dzień przed egzaminem

Wszystko już wiesz i umiesz, ten dzień należy poświęcić na relaks. Lepiej spotkać się z przyjaciółmi, oglądnąć ulubiony film niż rozwiązywać kolejny raz te same testy.

To pozwoli Ci obniżyć poziom stresu i z pewnością w dniu egzaminu będziesz mógł się bardziej skoncentrować.

W dniu poprzedzającym egzamin nie pij alkoholu, nie stosuj używek, ani żadnych leków uspokajających. Nie tylko nie pomogą, ale mogą być przyczyną oblanego egzaminu.

Dzień egzaminu

upragniony final

Wreszcie nadszedł wyznaczony termin egzaminu. Wstań odpowiednio wcześniej, by zjeść lekkie śniadanie, spokojnie się ubrać, posłuchać muzyki. Pośpiech zwiększa zdenerwowanie, ponieważ obawiasz się, że nie zdążysz.

Tak zaplanuj sobie czas dojazdu, by na egzaminie pojawić się kwadrans przed wyznaczoną godziną. Dzięki temu unikniesz stresujących opowieści o tym, jak egzaminator specjalnie oblewa kursantów. 15 minut w zupełności wystarczy Ci na poznanie placu manewrowego. 

Pamiętaj, że w każdym samochodzie egzaminacyjnym znajduje się kamera rejestrująca nie tylko obraz, ale także polecenia wydawane przez egzaminatora.

Niektóre błędy popełnione na placu manewrowym możesz jeszcze raz poprawić, więc nie ma tragedii, pod warunkiem, że opanujesz stress.

Trochę trudniej jest podczas egzaminu w mieście, drobny błąd egzaminator odpuści i tylko zwróci Ci uwagę, ale nie możesz popełnić go ponownie. W przypadku wymuszenia pierwszeństwa, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, przekroczenia dozwolonej prędkości, musimy liczyć się z negatywnym zakończeniem egzaminu. To właśnie dlatego podczas jazdy musisz koncentrować się tylko na prowadzeniu samochodu i znakach drogowych.

Egzamin na prawo jazdy to ważny etap w życiu każdego potencjalnego kierowcy, ale naprawdę nie najważniejszy. Traktuj go jako kolejne wyzwanie, któremu jesteś w stanie sprostać, to tylko krok do sukcesu.

Pamiętaj, że uzyskanie prawa jazdy nie oznacza, że jesteś królem szos, musisz stopniowo nabierać doświadczenia. Staraj się jeździć uważnie ostrożnie i nie rozpraszać siebie, jak i innych kierowców.  Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

(4.5/5), głosów: 2
Ocena strony
« powrót