Blog

Piktogram

Jak powinno się dbać o samochód?

Redaktor

Jazda zadbanym autem to nie tylko przyjemność z prowadzenia, ale również komfort i zdrowie pasażerów oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Odpowiednie dbanie o samochód to nie tylko coroczne przeglądy i czyszczenie samochodu, ale też dokładny przegląd poszczególnych elementów, wymiana oleju i płynów oraz odpowiednie użytkowanie auta.

Jak dbać o samochód? Praktyczne porady podczas korzystania z auta

Dbanie o samochód zaczyna się już od odpowiedniego użytkowania. Należy pamiętać, by tankować benzynę dobrej jakości na zaufanych stacjach, aby uniknąć paliwa ze szkodliwymi dodatkami. Błędem jest również częsta jazda na rezerwie paliwa. Zasysane z dna baku wytrącone zanieczyszczenia mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów silnika i układu paliwowego.

Należy też zwracać uwagę na zachowanie spokojniejszej jazdy, dopóki silnik nie osiągnie temperatury roboczej. Nienagrzany silnik oraz olej napędowy nie są w stanie zapewnić prawidłowego smarowania, przez co elementy układu są narażone na większe obciążenia i zużycie. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników wyposażonych w turbinę, gdzie dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na zbyt szybkie wyłączenie silnika po dłuższej trasie, co również może doprowadzić do uszkodzeń i zatarcia silnika. Z tych samych powodów dobrze jest też unikać częstego pokonywania bardzo krótkich tras.

Dokładny przegląd samochodu w warsztacie

Przede wszystkim o samochód należy dbać regularnie. Przynajmniej raz w roku warto odwiedzić mechanika, by ten sprawdził układ chłodzenia czy stan silnika, sprzęgła, układu hamulcowego, zawieszenia, czyli najważniejszych podzespołów auta. Taka wizyta pozwoli na wczesne wykrycie zużytego elementu lub usterki, co zaoszczędzi czasu i drogiej naprawy, zanim drobna usterka nie doprowadzi do poważnego uszkodzenia samochodu.

Wymiana oleju, sprawdzanie poziomu oleju

Wymiana płynów

Odpowiedni poziom płynów oraz ich regularna wymiana są niezwykle ważne, aby zachować auto w dobrej kondycji przez długie lata. Szczególnie istotna jest regularna wymiana oleju, co pozwoli na zachowanie silnika w dobrym stanie. Olej silnikowy odpowiada za smarowanie i czyszczenie części silnika, jednocześnie zabezpieczając go przed korozją. Wymianę oleju należy wykonać co 15 tys. km lub raz w roku. Producenci aut podają w instrukcji samochodu swoje zalecenia odnośnie do wymiany oleju i zalecanego typu oleju do konkretnego modelu auta. Filtr oleju należy wymienić wraz z wymianą oleju.

Nie zawsze jednak należy czekać z wymianą oleju. Jeśli podczas sprawdzania poziomu oleju zauważymy, że jest on czarny, wówczas może to być sygnał do jego wymiany. W samochodzie z silnikiem benzynowym olej powinien mieć jasny, słomkowy kolor. Jeśli więc zauważymy w takim aucie, że olej jest czarny, wówczas może to być dla nas sygnał, że nadszedł już czas, by go wymienić. W samochodzie z silnikiem diesla czarny kolor oleju jest rzeczą normalną.

Nie można też zapomnieć o wymianie innych olejów i płynów, jak chociażby olej w skrzyni biegów, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, czy do wspomagania, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Wymiana filtrów

Równie ważna co wymiana oleju i płynu jest wymiana filtrów w samochodzie. Filtr kabinowy odpowiada za jakość powietrza w kabinie auta, tak więc jego wymiana ma niezaprzeczalny wpływ na zdrowie i samopoczucie w trakcie podróży. Natomiast filtr paliwa i filtr oleju odpowiadają za wyłapywanie zanieczyszczeń, co nie tylko wpływa na zachowanie osiągów i chroni przed wyższym spaleniem, ale również zabezpiecza silnik przed poważnymi i kosztownymi uszkodzeniami.

Jak zadbać o opony?

Dbanie o opony auta to nie tylko ich wymiana dwa razy w roku, jeśli korzystamy z letnich i zimowych opon. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach, które powinno być zgodne z zaleceniami producenta. Nie tylko jest to gwarancja bezpiecznej jazdy, lecz również przyczynia się do wygodniejszego prowadzenia, mniejszego zużycia paliwa oraz wolniejszego zużycia opony.

Wymiana opon czy mycie samochodu to doskonały moment, aby sprawdzić stan opon. Wtedy najłatwiej dostrzec pęknięcia, bąble czy oznaki sparcenia opony, jak i głębokość bieżnika, co jest bardzo ważne, ponieważ opony z zużytym bieżnikiem mają mniejsza przyczepność, za czym idzie zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy.

ycie auta, lakier samochodu, car detailing

Jak dbać o lakier samochodu?

Lakier samochodowy nie tylko sprawia, że samochód już na pierwszy rzut oka wygląda ładnie, ale również chroni karoserię przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W końcu nawet nowy samochód nie uniknie rdzy, jeśli zostanie na nią narażony. Na co więc należy zwracać uwagę?

Regularne mycie auta jest najprostszym sposobem zabezpieczenia lakieru. Usuwanie ptasich odchodów, soli drogowej czy błota i śniegu pozwoli na zachowanie lakieru w dobrym stanie przez dłuższy czas. W przypadku mycia samochodu ważne jest nie tylko umycie nadwozia, ale również podwozia, kół i opon. Warto skorzystać z myjni bezdotykowej, która pozwoli na skuteczne doczyszczenie samochodu. Wcześniej dobrze jest zwilżyć nadwozie i usunąć ziarna piasku i brudu, które pod ciśnieniem wody mogłyby uszkodzić karoserię.

Stosowanie dodatkowych środków zabezpieczających lakier takich, jak różnego rodzaju woski i specjalne preparaty zabezpieczające, stworzy na jego powierzchni warstwę ochronną odpychającą zanieczyszczenia, co równocześnie doprowadzi do łatwiejszego utrzymania auta w czystości.

Jak dbać o wnętrze samochodu?

Czyste i zadbane wnętrze samochodu ma znaczący wpływ na przyjemność z podróży, szczególnie dla pasażerów. Choć utrzymanie czystości wnętrza wymaga sporo czasu i pracy, to jeśli będziemy na bieżąco przecierać kurz i usuwać zabrudzenia, znacznie ułatwimy sobie cały proces. Warto użyć specjalnych preparatów, które nie tylko pomogą usunąć zanieczyszczenia, lecz również zabezpieczą plastikowe powierzchnie.

Częste wietrzenie samochodu i jego regularne odkurzanie pozwolą cieszyć się świeżym, pozbawionym nieprzyjemnych zapachów powietrzem w kabinie oraz uniemożliwią rozwój pleśni.

Warto też okresowo korzystać z usług profesjonalnej firmy, która nie tylko będzie w stanie dokładnie wyczyścić wnętrze samochodu i wyprać tapicerkę, ale również zabezpieczyć elementy kabiny profesjonalnymi środkami, dzięki czemu samochód zachowa świeżość na dłużej.

Klimatyzacja w samochodzie, wnętrze samochodu

Czyszczenie klimatyzacji

Obecnie mało kto wyobraża sobie komfortową jazdę w samochodzie bez klimatyzacji. Szczególnie w lecie wysokie temperatury mogą uprzykrzać podróż, a w niskich temperaturach dodatkowa warstwa ubrania nie zawsze pomaga. Klimatyzacja jest więc niezbędna, by zapewnić ulgę i komfort w trakcie jazdy. Jednak należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i odpowiednim korzystaniu z klimatyzacji. W przeciwnym razie łatwo nabawić się przeziębienia lub objawów alergii. O czym więc pamiętać?

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji oraz uzupełnianie czynnika chłodzącego. Czysta klimatyzacja pozwoli na oddychanie bez narażania się na działanie zarazków, roztoczy i grzybów, dzięki czemu kierowca i pasażerowie unikną problemów zdrowotnych.

Jeśli samochód stoi w słońcu, przed wyruszeniem w drogę warto włączyć klimatyzację na silnym nawiewie i zostawić otwarte drzwi w samochodzie. Temperatura w samochodzie w upalne dni może wynosić nawet 50 stopni, przez co z plastiku mogą wydzielać się różnego rodzaju substancje. Wywietrzenie samochodu i klimatyzacji pozwoli ją oczyścić, a jednocześnie szybciej ochłodzi wnętrze samochodu.

Podsumowanie

Najważniejsza w dbaniu o samochód jest regularność. Okresowe przeglądy, sprawdzające stan poszczególnych podzespołów samochodu, kontrola i wymiana płynów oraz różnych filtrów, częste czyszczenie samochodu wraz z jego odpowiednim, świadomym użytkowaniem pozwoli nie tylko cieszyć się przyjemną jazdą, lecz również uniknąć kosztownych napraw i długotrwałych problemów z samochodem.

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót