Blog

Piktogram

Jak sprawdzić samochód przed zakupem

Redaktor

Kupno samochodu używanego

Przeglądając portale ogłoszeniowe, naprawdę można natrafić na ciekawe oferty. Wiele aut na zdjęciach wygląda zachęcająco. Niestety, czasami tylko na zdjęciach. Warto uważać także na samych sprzedających, nie brakuje nieuczciwych osób, które zatajają ważne informacje odnośnie historii samochodu, czy jego historii. 

Samochód z salonu jest poza zasięgiem wielu z nas, dlatego większość Polaków zwraca uwagę na rynek wtórny, wybierając samochody kilku lub kilkunastoletnie.  Można kupić bardzo dobry samochód używany, w tym poradniku spróbujemy w tym pomóc.

Sprawdź historię samochodu, który Cię interesuje

Aby kupić i nie żałować, warto przed zakupem zdecydować się na sprawdzenie pojazdu. Jedną z takich czynności jest sprawdzenie historii samochodu. Historię auta można sprawdzić już nawet na etapie przeglądania ogłoszeń. Potrzebny jest do tego numer vin, data pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny. Sam numer vin, bardzo często zostaje umieszczany przez sprzedawców na portalach ogłoszeniowych. Co ważne, same portale tego wymagają. Dzięki temu kupujący otrzymuje możliwość  prześledzenia historii swojego pojazdu. 

Poprzez sprawdzenie historii samochodu, możemy zweryfikować przebieg, historię szkód, czy chociażby daty wykonania przeglądów technicznych. Mamy to szczęście, że Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia użytkownikom indywidualnym usługę ,,Historia Pojazdu”. 

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, aktualnie duża część ogłoszeń będzie zawierała, chociażby numer VIN, czy datę pierwszej rejestracji. W celu uzyskania innych danych, można skontaktować się ze sprzedawcą i o nie poprosić. 

W procesie weryfikacji możemy uzyskać takie informacje, jak:

 • dane techniczne,
 • badania techniczne pojazdu,
 • stan licznika,
 • ubezpieczenie OC,
 • liczbę właścicieli,
 • informację czy auto jest kradzione lub poszukiwane,
 • datę zbycia pojazdu,
 • dane właściciela,
 • informacje o tym, czy pojazd w przeszłości został wycofany z ruchu.

Sprawdzenie samochodu pod kątem stanu technicznego

Jeżeli mamy za sobą sprawdzenie formalne auta, czas przejść do sprawdzenia go pod kątem stanu technicznego. Jest to niezwykle istotna, gdyż okazuje się, że istnieje kilka możliwości, aby dokonać omawianej czynności.  

Sprawdzenie samochodu w ASO

Jest to pierwsza metoda. W dodatku bardzo skuteczna. Korzystając z usług ASO, mamy pewność wnikliwego sprawdzenia samochodu przez specjalistów. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej decydować się na ten krok w przypadku droższych aut, oczywiście nie jest to żaden warunek. Po prostu taka usługa może być kosztowna. 

Pracownicy ASO mają dostęp do wielu danych. Mogą m.in. sprawdzić historię samochodu, korzystając ze specjalnego sprzętu diagnostycznego. Korzystając z tej usługi, można również być pewnym, że auto zostanie sprawdzone nawet pod kątem blacharskim. 

Skorzystanie z niezależnego serwisu samochodowego

Z opcji sprawdzenia samochodu w serwisie może skorzystać każdy. Warto pamiętać jednak, aby wybrać placówkę o doskonałej opinii, gdzie znajdziemy specjalistów, cieszących się zaufaniem. 

Sprawdź samochód samodzielnie

Jeżeli chociaż trochę znasz się na mechanice, możesz pokusić się o samodzielnie sprawdzenie samochodu.  Podczas sprawdzania, musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Jest to: 

  • komora silnika - sprawdź stan oleju silnikowego, poszukaj wycieków, posłuchaj pracującego silnika,
  • obejrzyj auto pod spodem - sprawdź, czy samochód nie posiada korozji na podwoziu, progach,  Zobacz, czy widnieją jakieś wycieki, uszkodzenia,

 

 • sprawdź klocki hamulcowe,
 • sprawdź działanie systemów elektronicznych,

 

 • spójrz na zużycie tapicerki i elementów wyposażenia,
 • przyjrzyj się światłom (możesz sprawdzić rocznik świateł - zobacz czy jest zgodny z rocznikiem auta),
 • przyjrzyj się szybom w aucie (również możesz sprawdzić rocznik i porównać go z datą produkcji samochodu),
 • zrób oględziny karoserii pojazdu - można wyposażyć się w miernik, który nam w tym pomoże.
 • sprawdź stan płynu hamulcowego, oraz płynu chłodniczego,
 • dokonaj jazdy próbnej - sprawdź pracę skrzyni biegów, układu kierowniczego itp,
 • przyjrzyj się spalinom auta - pamiętaj, że kolor spalin może wiele oznaczać!

Warto sprawdzić każdą anomalię. Dobrym rozwiązaniem jest również sprawdzenie grubości  powłoki lakierniczej w mikrometrach dla danego modelu pojazdu. Jeżeli podczas sprawdzania, okaże się, że jest ona grubsza, istnieje ryzyko, że auto było uszkodzone. Jeżeli miernik pokaże znacznie większą powłokę lakierniczą, samochód mógł w przeszłości doznać pewnych uszkodzeń. Pamiętaj również, że niektóre samochody posiadają elementy karoserii wykonane z plastiku!

Jeżeli sprawdzając auto, które charakteryzuje się niskim przebiegiem, okaże się, że silnik ma wycieki, czy wnętrze widnieje jako zużyte, powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Podczas sprawdzania używanego samochodu, warto również zwrócić uwagę, chociażby na stan opon. Zniszczone opony trzeba będzie wymienić zaraz po zakupie, a to może wiązać się ze sporym wydatkiem już  na samym początku. 

Inne metody sprawdzenia używanego samochodu przed zakupem

Jeżeli nie chcemy, lub nie mamy możliwości skorzystać z usług autoryzowanej stacji kontroli pojazdów, a sami nie czujemy się na siłach, aby sprawdzić dane auto, można wziąć pod uwagę jedną z opcji:

 • skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy samochodowego,
 • skorzystanie z pomocy niezależnego eksperta samochodowego, który przeprowadzi oględziny na zlecenie klienta.

Auta używane czy ich zakup to ryzyko?

Czytając artykuły w sieci, często możemy wywnioskować, ze używane pojazdy mogą przysporzyć nowemu właścicielowi wielu kłopotów. Myśląc więc o zakupie pojazdu, zaczynamy odczuwać strach. Warto więc dokonać sprawdzenia samochodu, aby mieć pewność, że nasz pojazd posłuży nam na długie lata. 

Odpowiednia umowa kupna - sprzedaży

Jeżeli chcielibyśmy uchronić się przed nieuczciwym sprzedawcą, ważne, aby w umowie znalazły się istotne zapisy. Do takich należy:

 • zapis rękojmi - jest to ustawowa odpowiedzialność sprzedającego za rozmaite wady ukryte w pojeździe,
 • wpisanie w umowie kwoty rzeczywistej, za którą nabyło się pojazd - jeżeli kwota zakupu zostanie zaniżona w razie sporu sądowego ze sprzedawcą, będziemy mogli jedynie dochodzić tej kwoty z umowy, a nie właściwej, jaką zapłaciliśmy za pojazd,
 • dokładnie opisanie stanu kupowanego pojazdu - można również zastosować jako załącznik do umowy. Jeżeli sporządzimy taki dokument, możemy uchronić się od  nieprawdziwej argumentacji sprzedającego w kwestii świadomości wad pojazdu w momencie jego zakupu.

Należy pamiętać także o tym, aby nie zgadzać się na zapisy eliminujące nas od możliwości  dochodzenia roszczeń po podpisaniu umowy.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić auto przed zakupem, zarówno pod kątem formalnym, jak i technicznym. Warto skorzystać, chociażby ze stacji diagnostycznej, czy sprawdzić pojazd samodzielnie. 

(4.8/5), głosów: 4
Ocena strony
« powrót