Blog

Piktogram

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Redaktor

Jak sprawdzić akumulator

stan ładowania akumulatora, miernik

Do podstawowych parametrów akumulatora należy prąd rozruchowy i pojemność.

Określa on, przez ile godzin w temperaturze 25 stopni Celsjusza akumulator będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu 1 A (ampera) aż do rozładowania. Pojemność akumulatora mierzona jest w Ah (amperogodzinach).

Im więcej odbiorników prądu w samochodzie (klimatyzacja, nadmuch powietrza, radio, elektrycznie szyby, ogrzewane siedzenia, itp), tym większa powinna być pojemność akumulatora.

Jeśli posiadamy techniczne umiejętności i dysponujemy narzędziami pomiarowymi to możemy samodzielnie sprawdzić, w jakiej kondycji jest nasz akumulator:

  • napięcie w stanie spoczynku - to pierwszy krok, czyli pomiar za pomocą miernika prądu stałego, na akumulatorze przy wyłączonym zapłonie (wyłączonym silniku). Prawidłowe napięcie powinno wynosić 12,4-12,6 V (woltów). Jeśli otrzymane wartości są nieco niższe, oznacza to, że akumulator jest częściowo rozładowany, a jeśli wartości są dużo niższe, to może to oznaczać nie tylko rozładowanie, ale nawet uszkodzenie i konieczność jego wymiany w niedługim czasie. 
  • napięcie podczas rozruchu - kolejnym krokiem jest sprawdzenie, o ile spadnie napięcie na akumulatorze podczas rozruchu silnika. Prawidłowe wartości to 13,6-14,5 V, a nawet 15 V przy nowszych modelach samochodów. Wartości poniżej 10 V powinny nas zaniepokoić, gdyż ten wskaźnik pokazuje, że akumulator jest już w złym stanie;
  • kontrola gęstości elektrolitu - należy skontrolować aerometrem gęstość elektrolitu, która określi stan naładowania. Prawidłowa gęstość wynosi 1,28 g/cm3, a odstępstwa poniżej tego parametru (mniej niż 1,25 g/m3) wskazują na poziom rozładowania akumulatora. Jeśli okaże się, że gęstość jest niewystarczająca, to w takim przypadku powinniśmy uzupełnić elektrolit wodą destylowaną;
  • wydajność układu ładowania - by sprawdzić, w jakim stopniu akumulator jest naładowany, uruchamiamy silnik i po kolei włączamy wszystkie odbiorniki prądu w samochodzie, a na mierniku odczytujemy wartości napięcia. Prawidłowe napięcie powinno wynosić jak już wiemy 13,9-14,4V i powinno być stałe niezależnie od obrotów silnika ( w nowszych modelach ok. 15V);
  • ładowanie akumulatora - zdarza się, że przy zbyt długim postoju samochodu akumulator wymaga ładowania. Do tego celu służy prostownik, który jest rodzajem ładowarki do samochodu, zmieniającej napięcie przemienne na stałe, co przywraca sprawność akumulatora.

 

Stan akumulatora - sprawdzać samemu czy u mechanika

przegląd układów samochodu

Napisaliśmy powyżej, że możliwe jest samodzielne sprawdzenie stanu akumulatora, o ile posiadamy umiejętności ku temu oraz podstawowe narzędzia pomiarowe. Samodzielne sprawdzenie i uzupełnienie poziomu elektrolitu nie jest jednak możliwe w każdym samochodzie, z uwagi na brak dostępu do celi z kwasem. Zespół prostownikowy, który automatycznie wyłącza się po naładowaniu akumulatora, to nie musimy go odłączać od całego układu.

Lepiej jest więc powierzyć sprawdzenie stanu naszego akumulatora czy wymianę, mechanikom w warsztacie samochodowym. Warto to zrobić przy okazji przeglądu corocznego technicznego, mamy wtedy pewność, że czy zimą, czy latem nasz samochód pozostanie niezawodny. 

(5/5), głosów: 1
Ocena strony
« powrót