Blog

Piktogram

Jak szybko i bezpiecznie wymienić koło w samochodzie?

Redaktor

Co potrzebne jest do wymiany koła

 1. Koło zapasowe w dobrym stanie i z odpowiednim ciśnieniem.
 2. Klucz do kół (lub klucz krzyżowy) do odkręcania i dokręcania śrub.
 3. Podnośnik samochodowy odpowiedni do wagi i typu pojazdu.
 4. Kamizelka odblaskowa dla bezpieczeństwa kierowcy.
 5. Trójkąt ostrzegawczy do sygnalizowania awarii na drodze.
 6. Blokady kół (opcjonalnie) dla dodatkowego bezpieczeństwa.
 7. Klucz dynamometryczny (zalecane) do dokręcania śrub z odpowiednim momentem obrotowym.

 

jak wymienić koła w samochodzie

Jak zmienić koło w samochodzie krok po kroku

Zatrzymaj pojazd i przygotuj się na wymianę koła:

Awaria ogumienia w trakcie podróży może zdarzyć się każdemu. W przypadku przebitą oponą, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, z dala od ruchu drogowego, w ostateczności pobocze drogi. Jeśli to możliwe, unikaj zatrzymywania się na drodze ekspresowej lub w miejscach o ograniczonej widoczności. Włącz światła awaryjne, aby sygnalizować innym kierowcom, że masz problem. Załóż kamizelkę odblaskową i rozstawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od pojazdu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Samodzielna wymiana koła w samochodzie

Przygotuj niezbędne narzędzia oraz zapasówkę: Sprawdź, czy masz w bagażniku wszystko, czego potrzebujesz do samodzielnej wymianie koła, takie jak klucz do kół (powinien być w luce koła zapasowego), podnośnik oraz napompowane koło. Wszystkie niezbędne rzeczy najczęściej umieszczone są pod podłogą bagażnika. Upewnij się, że zapasówka jest w dobrym stanie, a jej ciśnienie jest zgodne z zaleceniami producenta. Pamiętaj o regularnej kontroli ciśnienia w ogumieniu awaryjnym, gdyż jest to kluczowe dla bezpieczeństwa.

Przygotuj samochód do wymiany koła:

Zaciągnij hamulec ręczny, aby uniknąć przesunięcia się pojazdu podczas zmiany koła. Jeśli masz blokady kół, zastosuj je dla dodatkowego bezpieczeństwa. Następnie poluzuj śruby mocujące koła, ale jeszcze ich nie odkręcaj. W ten sposób będziesz mógł łatwiej zdjąć koło po podniesieniu samochodu. Należy również zmniejszyć wagę pojazdu, w tym celu należy poprosić pasażerów o opuszczenie pojazdu auta oraz wypakować bagaże.

Podnieś samochód za pomocą podnośnika:

Znajdź odpowiednie miejsce na podwoziu samochodu, zgodnie z instrukcją obsługi auta. Umieść podnośnik pod progiem samochodu i delikatnie go podnieś, aż będzie wystarczająco wysoko, aby zdejmować koła. Upewnij się, że samochód jest stabilny i bezpieczny przed przystąpieniem do kolejnego etapu.

 

wymiana koła

Zdejmij uszkodzone koło:

Teraz, gdy samochód jest już na odpowiedniej wysokości, odkręcamy śruby i zdejmujemy koło. W przypadku przebitej opony, odłóż je na bok, aby nie zaszkodziło innym elementom samochodu. W przypadku wymiany opon sezonowych, postępuj tak samo, przekładając zdejmowane koło na miejsce koła zapasowego.

Załóż koło zapasowe:

Po zdjęciu uszkodzonego koła, umieść zapasówkę na samej osi, a następnie delikatnie nałóż śruby. Ręcznie dokręć je, aby utrzymać koło na osi. Upewnij się, że zapasowe koło jest prawidłowo zamocowane i nie ma luzów.e

Opuszczanie pojazdu:

Opuszczanie auta odbywa się przez opuszczenie podnośnika. Sprawdź, czy koło zapasowe jest stabilne na podłożu, a następnie opuść samochód powoli i równomiernie, aż auto opuści się na koła. Upewnij się, że podnośnik jest całkowicie opuszczony, zanim go usuniesz spod progu samochodu.

Dokręć śruby zapasówki:

Teraz, gdy samochód stoi na kołach, użyj klucza do dokręcania śrub. Zaleca się używanie klucza dynamometrycznego, aby uzyskać odpowiednie napięcie śrub. Dokręć śruby na przemian, przekraczając się względem śrub (np. w układzie gwiazdy), aby równomiernie rozłożyć nacisk na felgę.

Sprzątanie i kontrola po wymianie koła: Upewnij się, że wszystkie narzędzia i koło z przebitą oponą (lub zdejmowane koło w przypadku zmiany opon sezonowych) są bezpiecznie przechowywane w bagażniku. Sprawdź, czy podłoga bagażnika jest czysta i sucha przed przechowywaniem narzędzi.

Kontrola ciśnienia i balansu koła: Po wymianie koła, upewnij się, że ciśnienie w nowo założonym kole jest prawidłowe. W przypadku zmiany opon sezonowych, sprawdź również ciśnienie w pozostałych kołach. Warto również udać się do warsztatu w celu sprawdzenia balansu kół, aby zapewnić optymalne właściwości jezdne.

 

dokręcanie śrób

 

Jak wymienić koło w samochodzie wypunktowana instrukcja

 1. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i rozstaw trójkąt ostrzegawczy.
 2. Przygotuj niezbędne narzędzia i koło zapasowe: klucz do kół, podnośnik, napompowane koło zapasowe.
 3. Zaciągnij hamulec ręczny i zastosuj blokady kół (jeśli masz).
 4. Poluzuj śruby mocujące koła, ale jeszcze ich nie odkręcaj.
 5. Proś pasażerów o opuszczenie pojazdu i wypakuj bagaże.
 6. Umieść podnośnik pod progiem samochodu i podnieś pojazd na odpowiednią wysokość.
 7. Odkręć śruby i zdejmij uszkodzone koło.
 8. Umieść koło zapasowe na osi i delikatnie nałóż śruby, ręcznie je dokręcając.
 9. Opuszczaj pojazd za pomocą podnośnika, sprawdzając, czy koło jest stabilne na podłożu.
 10. Dokręć śruby koła zapasowego, najlepiej używając klucza dynamometrycznego, w układzie gwiazdy.
 11. Upewnij się, że wszystkie narzędzia i zdejmowane koło są bezpiecznie przechowywane w bagażniku.
 12. Sprawdź ciśnienie w nowo założonym kole oraz pozostałych kołach (w przypadku zmiany opon sezonowych).
 13. Udać się do warsztatu w celu sprawdzenia balansu kół.

 jak zmienić koło?

Podsumowanie:

Wymiana koła w samochodzie może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale z odpowiednią wiedzą i narzędziami, można to zrobić szybko i bezpiecznie. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności i stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa podczas pracy przy wymianą koła w samochodzie. Regularna kontrola ciśnienia opon oraz dbanie o stan koła zapasowego pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

 

 

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót