Jak zostać kierowcą zawodowym w 2023 roku
- Kto to jest kierowca zawodowy?
- Jak zostać kierowcą zawodowym?
- Plusy i minusy pracy jako kierowca zawodowy
- Godziny pracy kierowcy
- Podsumowanie
Kto to jest kierowca zawodowy?
Kierowca zawodowy to osoba posiadająca aktualne prawo jazdy kategorii B, C, CE lub D (autobus) oraz potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowej kierowcy kod 95.
Kod 95 to wpis znajdujący się na odwrocie prawa jazdy lub w karcie kwalifikacji kierowcy, potwierdzający posiadanie uprawnień kierowcy zawodowego.
Jak zostać kierowcą zawodowym?
Aby zostać kierowcą zawodowym, nie wystarczy dysponować prawem jazdy właściwej kategorii, konieczne jest bowiem odbycie specjalnych kursów.
Prawo jazdy
Absolutnym minimum niezbędnym do podjęcia starań o zostanie kierowcą zawodowym jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, które umożliwia staranie się o kolejne kategorie, takie jak C, C+E czy D. Do poruszania się pojazdami ciężarowymi wymagany jest kurs na prawo jazdy kategorii C, natomiast odbyty kurs na kategorie C+E zezwala na poruszanie się pojazdami ciężarowymi tworzącymi zespół pojazdów wraz z przyczepą. Kategoria D uprawnia do prowadzenia autobusów, lecz po ukończeniu 24 lat.
W przypadku wszystkich wymienionych kategorii wymagane jest odbycie kursu i zdanie egzaminu państwowego.
Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej
Uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej jest podstawą legalnego zatrudnienia profesjonalnego kierowcy. Świadectwo takie można otrzymać po odbyciu odpowiedniego szkolenia i pomyślnego zdania państwowego egzaminu. Uzyskanie kwalifikacji zawodowej jest jednym najważniejszych kroków umożliwiających wykonywanie pracy kierowcy.
Kursy kwalifikacji umożliwiające wykonywanie profesji kierowcy zawodowego przewozu rzeczy lub osób wiążą się z ważnym wyborem ośrodka szkolenia kierowców. Decyzja powinna być dokładnie przeanalizowana, gdyż od profesjonalizmu ośrodka zależy przygotowanie oraz powodzenie na egzaminie. Dlatego warto wybrać szkołę z kompetentną i doświadczoną kadrą instruktorów, która umożliwi nabycie wiedzy i wszystkich potrzebnych umiejętności zgodnych z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.
W Polsce wyróżniamy dwa rodzaje świadectw kwalifikacji - wstępna lub wstępna przyśpieszona. Kwalifikacja wstępna przyśpieszona
Ważne! Do momentu osiągnięcia odpowiedniego wieku zawodowo można jeździć tylko na liniach regularnych nie przekraczających 50 kilometrów.
Badania lekarskie i psychologiczne
Przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej należy przejść badania lekarskie i psychologiczne. Celem tych badań jest ocena ogólnego stanu zdrowia kierowcy oraz poświadczenie braku przeciwwskazań psychologicznych. Podczas badań lekarskich szczególną uwagę zwraca się na sprawność narządów ruchu, układ oddechowy, nerwowy i krążenia oraz wykonuje się badanie szybkości adaptacji wzroku do ciemności po olśnieniu. Z kolei badania psychologiczne oceniają zdolności umysłowe, szybkość i dokładność działania, podzielność uwagi, wyobraźnię przestrzenną i koncentrację.
Osoby, które uzyskały wynik pozytywny egzaminu państwowego, otrzymują Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej. Zostaje one potwierdzone wpisem do prawa jazdy (kod 95), przy czym obowiązuje on tylko na 5 lat. Po tym czasie, by przedłużyć termin jego ważności, należy ukończyć szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych (bez potrzeby zdawania egzaminu). Konieczne jest natomiast ponowne wykonanie badań lekarskich. Kurs, który organizowany jest przez ośrodki szkoleniowe i obejmuje 35 godzin teoretycznych.
Karta kierowcy
Ostatni etap to wyrobienie karty kierowcy, która jest niezbędna do prowadzenia pojazdów wyposażonych w tachograf cyfrowy. Przeznaczona jest do monitorowania czasu pracy kierowców. Wniosek o wydanie karty składa się w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Karta jest ważna przez 5 lat.
Plusy i minusy pracy jako kierowca zawodowy
Niewątpliwym plusem pracy jako kierowca zawodowy są zarobki. Wysokie wynagrodzenie przemawia właśnie za tym, aby ubiegać się o pracę na tym stanowisku. W przypadku kierowców samochodów ciężarowych to świetna okazja do zobaczenia nowych miejsc. Poza tym nie jest to praca monotonna i nudna, ponieważ każdy dzień to nowe wyzwania i doświadczenia.
Praca kierowcy zawodowego nie jest niestety pozbawiona wad. Przede wszystkim jest to praca całodobowa. Kierowca wykonujący transport międzynarodowy często śpi w ciężarówce i tam przyrządza posiłki. Rozstanie z rodziną oraz samotność to kolejne wyrzeczenia związane z pracą kierowcy zawodowego. Od kierującego samochodem ciężarowym wymaga się również ciągłego skupienia i uwagi. Poza tym kierowcy narażeni są na kontuzję (ból kręgosłupa) spowodowane siedzącym trybem pracy.
Godziny pracy kierowcy
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego dzienny czas prowadzenia danego pojazdu nie może przekraczać 9 godzin, przy czym po 4,5 godzinach jazdy, należy zrobić obowiązkową 45 - minutową przerwę. W ciągu tygodnia łączny czas jazdy to maksimum 56 godzin.
Podsumowanie
Uprawnienia do wykonywania pracy jako kierowca zawodowy dają szansę na dobrze płatną pracę. Obecnie wykwalifikowany kierowca jest jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników.