Blog

Jak zdać prawo jazdy w UK

Redaktor

Wbrew obawom większości osób decydujących się na kurs prawo jazdy w Wielkiej Brytanii sam egzamin nie jest trudny i coraz częściej istnieje możliwość zdawania go w języku polskim. Podobnie jak w Polsce egzamin w UK składa się z części teoretycznej i praktycznej. Istnieją jednak względne utrudnienia tj. kierownica po prawej stronie, sterowanie biegami lewą ręką oraz poruszanie się po drodze na lewym pasie. Jednak świetna komunikacja zbiorowa sprawia, że do tych warunków można się szybko przyzwyczaić.

Czy wiecie, że w czasie testu na dostrzeganie zagrożeń szczególnie dobrze jest zwrócić uwagę na jeźdźców konnych? Z kolei na egzaminie praktycznym warto pamiętać o zasygnalizowaniu zmiany kierunku, bo to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dobrze jest też obserwować inne auta podczas jazdy próbnej. Czy test na prawo jazdy w UK trudno jest zdać? Ile kosztuje i od ilu lat można przystąpić do egzaminu?

 

alt=” jak zdobyć prawo jazdy w UK”

Jak wygląda egzamin teoretyczny? - 3 wskazówki

Na egzamin przygotowujecie się samodzielnie. Na własną rękę musicie poznać brytyjski kodeks drogowy, opanować testy, zagadnienia. Materiały szkoleniowe możecie zdobyć oczywiście w internecie. W sieci znajdziecie wszelką pomoc w zdaniu prawa jazdy – są to np. różne filmiki i poradniki. Na sprawdzian teoretyczny składa się komputerowy test obejmujący 2 części: pytań wielokrotnego wyboru i pytań na dostrzeganie zagrożeń.

 • Pytania wielokrotnego wyboru - składają się z 50 pytań wyświetlanych na ekranie monitora – dotykając ekranu musicie wybrać prawidłową odpowiedź. Macie czas na to 57 minut i aby otrzymać pozytywny wynik musicie odpowiedzieć poprawnie na 43 z 50 odpowiedzi.
 • Pytania na dostrzeganie zagrożeń – to 14 klipów wideo, z których każdy trwa średnio jedną minutę. W 13 filmikach pojawia się jeden rodzaj zagrożenia, a w jednym dwa. Nie wiadomo natomiast, w którym filmiku są aż dwa zagrożenia, dlatego musicie być uważni. Ważne jest to, aby jak najszybciej wskazać zagrożenie, bo od czasu reakcji zależy ilość punktów.

Pamiętajcie o tym, że aby zdać egzamin, musicie mieć pozytywny wynik z obydwu części.

3 wskazówki – uważajcie na to!

 1. Oglądając klipy miejcie na uwadze pieszych i rowerzystów! Diabeł tkwi także w takich szczegółach jak miejsca parkingowe, wyjazdy z posesji, zasłonięte skrzyżowania, nawierzchnie dróg.
 2. Szczególnie zwracajcie uwagę na jeźdźców konnych!
 3. Dokładnie czytajcie pytania!

prawo jazdy
Jak wygląda egzamin praktyczny? - 7 wskazówek

Egzamin praktyczny na prawo jazdy angielskie możecie zdawać po zaliczeniu sprawdzianu teoretycznego. Pamiętajcie, że w Wielkiej Brytanii nie musicie mieć określonej liczby godzin zrealizowanych, aby przystąpić do sprawdzianu. Zarezerwować wszystko możecie online za pomocą polskojęzycznego formularza. Na specjalnej stronie znajdziecie listę ośrodków egzaminacyjnych.

Co zrobić, aby zdać?

Przede wszystkim trzeba przez 40 minut jazdy uniknąć poważnego, niebezpiecznego błędu i 15 drobnych błędów. Będziecie mieli określony manewr do wykonania i musicie wykonać go poprawnie. Poniżej 7 elementów, na które musicie zwrócić uwagę:

 • obserwuj inne auta - w czasie lekcji uważaj na to, co dzieje się na drodze – obserwuj nie tylko własną jazdę, ale szczególnie bądź uważny na manewry innych kierowców. Zwróć uwagę na to, jakie popełniają błędy inni kierowcy i zastanów się nad tym, jak wyszedłbyś/wyszłabyś sam z takiej czy innej sytuacji;
 • weź wystarczającą ilość lekcji - musisz poświęcić jak najwięcej czasu na lekcje jazdy. W UK nie ma do zrealizowania określonej liczby godzin, więc trenuj tak długo, aż poczujesz się pewnie. Pamiętaj - nauka jazdy to podstawa!;
 • wykorzystaj dobrze lusterko - pamiętajcie, że Twoim przyjacielem jest lusterko… Używaj podczas jazdy lusterek wewnętrznych i lusterka wstecznego, szczególnie przed każdym manewrem – zmianą pasa, omijaniem czy wyprzedzaniem sprawdź w lusterku, czy masz wolną drogę. Dokładnie obserwuj ronda, otoczenie drogi i skrzyżowania - pamiętaj o włączeniu kierunkowskazu;
 • nie zniechęcaj się błędami - nawet jeśli popełnisz błąd, to nadal masz szansę na to, aby zdać. Wystarczy powiedzieć, że wykonasz dany manewr drugi raz. Egzaminator na pewno się zgodzi. Błędy zdarzają się każdemu kierowcy i to właśnie pomyłki uczynią z Ciebie mistrza.
 • pytajcie, pytajcie, pytajcie - kiedy nie jesteś czegoś pewny/a, poproś egzaminatora, aby dane zadanie powtórzył jeszcze raz. Fachowe wskazówki i rady pozwolą Ci swobodnie poruszać się po drodze nie zagrażając bezpieczeństwu innych kierowców na drodze;
 • uważnie słuchaj poleceń - czy wiesz jaki jest najczęściej popełniany błąd? Najpowszechniejszy błąd to wybór innego pasa ruchu i innego kierunku jazdy niż ten, który każe wybrać egzaminator. Dlatego kolejna rada jest taka, aby uważnie i w pełnym skupieniu słuchać poleceń.
 • pamiętaj o sygnalizacji - jesteś zobowiązany zasygnalizować zamiar zmiany kierunku. Nieprawidłowa sygnalizacja to kolejny bardzo powszechny błąd., który często powoduje kolizje i ciężkie wypadki na drodze.

opłata egzaminacyjna

Ile kosztuje prawo jazdy w UK?

Na opłaty za egzamin na prawo jazdy w UK składa się wiele elementów, bo wiele rzeczy trzeba kupić na własną rękę. Tymczasowe prawo jazdy kosztuje więc £50.00, teoria to koszt £31.00, godzina nauki jazdy z instruktorem to od £18.00 do £28.00. Za egzamin praktyczny zapłacisz £62.00 w dni robocze, a £75.00 w weekendy i wieczory. Za wymianę polskiego prawka będziecie musieli zapłacić £50.00. Z kolei gdy zgubicie brytyjskie to za duplikat wyłożyć musisz £20.00. Do tego dochodzą jeszcze materiały do nauki za kilkadziesiąt funtów. Oczywiście można się uczyć z materiałów ściągniętych z internetu, ale zawsze zawsze mieć jeszcze dodatkowo sprawdzone materiały, bo na sprawdzianie nikogo nie będzie interesować to, że uczyliście się korzystając z mylnych informacji.

“ W Anglii nie musisz posiadać prawa jazdy przy sobie podczas kontroli drogowej, wówczas jednak musisz dostarczyć dokument na komisariat w ciągu 7 dni od przeprowadzonej kontroli”.

Od ilu lat można przystąpić do testu na prawko w Angli?

Aby móc zacząć uczyć się jeździć w Wielkiej Brytanii musisz mieć ukończone 16 lat, sam egzamin na prawo jazdy możesz zdawać dopiero po ukończeniu 17 lat. Do uzyskania pełnego prawa jazdy konieczne jest najpierw uzyskanie dokumentu tymczasowego. Twoim nauczycielem może być osoba, która minimum 3 lata posiada uprawnienia do kierowania samochodem lub ma ukończone 21 lat.

Prawo jazdy angielskie podobnie zdaje się jak w Polsce. Nawet, jeśli nie znasz biegle języka angielskiego kwalifikujesz się do testu. Przedstawiliśmy wszystkie niuanse, które musisz mieć na uwadze podchodząc do egzaminu na prawo jazdy w UK. Jeśli posiadacie uprawnienia angielskie podzielcie się swoimi doświadczeniami z innymi!

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót