Blog

Piktogram

Jazda kamperem - zasady i przepisy

Redaktor

Co warto wiedzieć na początek

Decydując się na caravaning, naturalnie potrzebować będziemy pojazdu. Taki, można kupić lub wynająć. Opcja wynajmu jest szczególnie polecana dla "nowych" osób. Szczególnie z uwagi na to, że w ten sposób można spróbować caravaningu i chociażby dowiedzieć się, czy nam odpowiada. Zakup jest poważną decyzją, niosącą za sobą spore koszty, gdyż zwyczajnie kampery są drogie.

podróż kamperem

Gabaryty pojazdu mogą przysporzyć problemów

Pod uwagę trzeba także wziąć to, że większość kamperów to spore samochody. Szczególnie jeżeli uwagę zwrócimy na pół integre, czy integre. Co za tym idzie, poruszając się takim wozem po drogach, musimy zwracać szczególną uwagę na oznakowanie. Przede wszystkim w okolicach tuneli, mostów, czy parkingów podziemnych. Szkopuł tkwi w wysokości danego pojazdu, otóż chyba nikt nie chciałby utknąć pod mostem. Takie zdarzenie nie dość, że przyniesie ze sobą szkody to jeszcze niepotrzebne problemy i wydatki na naprawę samochodu. Ważnym elementem podczas jazdy jest również utrzymywanie odpowiedniego dystansu od innych użytkowników dróg, czy od krawężników i poboczy. Pod uwagę należy wziąć szerokość auta, która również jest spora i skutecznie może utrudnić parkowanie, czy manewrowanie w ciaśniejszych uliczkach itp.

Zwróć uwagę na lusterka

Kamper jest typem pojazdu, w którym nie mamy możliwości wspomagania się lusterkiem wewnętrznym. Z uwagi na to, należy szczególną uwagę zwrócić na lusterka boczne. Dzięki nim i przede wszystkim odpowiedniemu ich ustawieniu nie tylko jazda, ale szczególnie parkowanie stanie się znacznie łatwiejsze.

Co z ciężarem? Pamiętaj o dopuszczalnej masie całkowitej!

Jeżeli chcemy użytkować kampera, musimy zwrócić uwagę na jego masę. W takową wlicza się nie tylko ciężar samego pojazdu, ale również całego wyposażenia, bagażu, czy w końcu osób podróżujących pojazdem. Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.

Prawo jazdy kategorii B dla kamperów do 3,5 tony, a co w przypadku samochodów ciężarowych?

Skoro mowa o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu, pamiętajmy, że prawo jazdy kategorii B może posłużyć do poprowadzenia każdego samochodu o masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Tak się składa, że wiele kamperów zalicza się do tej kwestii. Jeżeli jednak masa pojazdu będzie wyższa, analogicznie potrzebować będziemy prawa jazdy innej kategorii, np. takiego, które uprawnia do prowadzenia samochodów ciężarowych.

Coś więcej na temat dopuszczalnej prędkości

W naszym kraju samochody kempingowe, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, w obszarach zabudowanych mogą poruszać się z prędkością nie większą jak 50 km/h. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować przy przejazdach przez progi zwalniające, krawężniki, czy inne tego typu. Warto jeszcze wiedzieć, że jadąc pod górkę, musimy nie tylko zwolnić, ale również uważać, aby pojazd się nie przeważył. Ponadto podczas jazdy po zakrętach pamiętajmy, że kampery mogą się lekko wychylać, co za tym idzie, istnieje możliwość przewrócenia się pojazdu na bok, jeżeli zakręt będzie pokonywany z nadmierną prędkością.

Bagaż podczas jazdy

Podczas jazdy, cały bagaż, jak i drobne akcesoria najlepiej, jeżeli będą znajdowały się w specjalnych schowkach. Zawsze po dłuższym postoju, jeżeli zechcemy ruszyć, wcześniej warto wszystko sprawdzić, czy jest odpowiednio zabezpieczone. Podczas gwałtownego hamowania nawet niewielki przedmiot może zrobić krzywdę, zatem dlatego kwestie bezpieczeństwa i odpowiedniego zabezpieczenia bagażu są tak ważne.

Należy dbać też o poprawny środek ciężkości w kamperze. Musi być on odpowiednio rozmieszczony. Dlatego też ciężkie przedmioty najlepiej jeżeli będą umieszczone w pojeździe na jak najniższym poziomie.

Bezpieczeństwo pasażerów w ruchu drogowym

W czasie jazdy kamperem pod żadnym pozorem pasażerowie nie mogą przebywać w części mieszkalnej samochodu i potwierdza to prawo o ruchu drogowym. Co się z tym wiąże, podczas jazdy nie można również spać w łóżku kampera. Natomiast pasażer śpiący na przednim fotelu w szoferce nie może mieć nóg wyłożonych na deskę rozdzielczą. Takie zachowania, jak opisane rodzą realne zagrożenie dla zdrowia i życia. W razie kontroli policja ma prawo ukarać kierowcę za każdego pasażera, który podczas jazdy będzie znajdował się w części mieszkalnej kampera, nie miał zapiętych pasów itp. Zatem najlepiej jeżeli to kierowca przywoła pasażerów do odpowiedniego zachowania. Wszyscy uczestnicy pojazdu w czasie jazdy muszą zajmować miejsca siedzące w kabinie samochodu, oraz muszą posiadać zapięte pasy bezpieczeństwa.

Musisz pamiętać, że wszelakie czynności związane z przemieszczaniem się, czy odpoczynkiem w części mieszkalnej są dopuszczalne jedynie podczas postoju. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu!

Kilka słów na temat zwierząt

Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące przewożenia zwierząt, należy wiedzieć, że czworonogi można przewozić kamperem. Warunkiem jest, aby zwierzak znajdował się w specjalnym transporterze, bądź był przypięty specjalnymi pasami bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Caravaning jest fantastyczną formą odpoczynku, czy spędzania wolnego czasu, która ciągle rośnie na sile. Decydując się jednak na wyjazdy kamperem, warto wiedzieć nieco na temat praw dotyczących tej czynności. Znajomość ich może uchronić przed niemiłymi i niebezpiecznymi sytuacjami. Pamiętaj też o posiadaniu odpowiedniego prawa jazdy. Na koniec rada - stawiaj bezpieczeństwo i rozwagę zawsze na pierwszym miejscu!

(4.9/5), głosów: 7
Ocena strony
« powrót