Blog

Piktogram

Kasacja pojazdu krok po kroku

Redaktor

Kiedy warto rozważyć złomowanie samochodu?

złomowanie pojazdu

 

Może przyjść taka chwila, że stare auto nie będzie zdatne do użytkowania i będzie po prostu stało, na przykład na podwórku. Nadal jednak taki samochód generuje koszty, gdyż nie można tak po prostu zrezygnować z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Naprawa auta może być na tyle kosztowna, że bardziej opłacalny będzie zakup nowego, choćby używanego pojazdu. Zużyte podzespoły mogą wymagać nieustannych napraw, a jak w takiej sytuacji sprzedać samochód? Wówczas od sprzedaży auta bardziej opłacalne może okazać się złomowanie pojazdu.

Jest kilka sytuacji, w których nie opłaca się inwestować w pojazd lub nie da się go już odratować. Wówczas pozostaje już tylko oddanie starego samochodu na auto złom. Taka sytuacja może nastąpić, gdy:

  • auto ma orzeczoną szkodę całkowitą, czyli koszt jego naprawy przekracza wartość samego pojazdu,
  • auto po pożarze lub zatopieniu,
  • stare auto jest w bardzo złym stanie technicznym z mocno zużytymi podzespołami, a jego użytkowanie może stanowić zagrożenie w ruchu drogowym dla właściciela pojazdu i innych użytkowników drogi,
  • samochód stoi nieużytkowany i nie można znaleźć na niego kupca, a ubezpieczenie auta trzeba dalej opłacać,
  • auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji, gdyż nie przeszło badań technicznych i nie zostało dopuszczone do ruchu drogowego.

Legalna Stacja Demontażu Pojazdów

kasacja samochodów

 

Aby legalnie zezłomować auto, należy udać się do odpowiedniego punktu złomowania. Takim punktem jest Stacja Demontażu Pojazdów, jednak warto najpierw upewnić się, że posiada ona zezwolenie od Marszałka Województwa.

W przypadku trafienia na Stację Demontażu Pojazdów działającą bez takiego zezwolenia nie otrzymamy dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania samochodu, a jedynie umowę kupna-sprzedaży. Nie ma wówczas pewności czy samochód naprawdę został zezłomowany, z czym mogą wiązać się różne nieprzyjemności, na przykład, jeśli auto zostałoby wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Kasacja pojazdów w Stacji Demontażu Pojazdów krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie oczywiście wybranie Stacji demontażu Pojazdów. Warto poświęcić na tę czynność trochę czasu, gdyż za złomowanie auta należy się wypłata dla właściciela samochodu. Zazwyczaj jest to kwota kilkuset złotych, zależna w głównej mierze od wagi auta. Za lżejszy samochód osobowy dostaniemy więc mniej pieniędzy. Jednocześnie za samochody ciężarowe jest też zazwyczaj nieco wyższa, co po dodaniu większej masy pojazdu przekłada się już na znaczną różnicę w stosunku do samochodów osobowych. Warto też zwrócić uwagę czy wybrany punkt kasacji pojazdów oferuje darmową lawetę, aby przewieźć auto.

Następnie należy przygotować dokumenty potrzebne do demontażu pojazdu, takie jak:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • tablice rejestracyjne,
  • karta pojazdu lub inny dokument potwierdzający dane w dowodzie rejestracyjnym,
  • numer VIN,
  • umowa kupna-sprzedaży,
  • pisemne upoważnienie na złomowanie samochodu od współwłaścicieli auta, jeśli są tacy,
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej w przypadku auta firmowego.

Kasacja samochodu będzie możliwa tylko po pokazaniu dokumentów, które potwierdzają, że posiada się pełnię praw, w tym również, aby zezłomować samochód.

Po zezłomowaniu pojazdu powinniśmy otrzymać, oświadczenia o unieważnieniu tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenie zezłomowania samochodu, które jest wydawane w trzech kopiach: dla właściciela auta, dla Stacji Demontażu Pojazdów oraz dla wydziału komunikacji, aby wyrejestrować samochód.

Ostatnim krokiem jest właśnie wyrejestrowanie auta w odpowiednim wydziale komunikacji. Jeśli samochód miał ważne ubezpieczenie OC, warto jeszcze poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, aby złożyć wniosek o zwrot części składki.

Co, jeśli zgubiłem kartę pojazdu lub inny dokument?

W przypadku braku karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego trzeba udać się do wydziału komunikacji. Tam należy przedstawić oświadczenie potwierdzające utratę lub zatrzymanie dokumentów przez policję, przedstawić dokumenty potwierdzające, że jest się właścicielem auta, dowód osobisty i ewentualne pełnomocnictwa. Wówczas wydział komunikacji wystawi potrzebne dokumenty.

Na czym konkretnie polega demontaż pojazdów?

Kasacja samochodów polega w pierwszym etapie na rozebraniu auta, dzięki czemu Stacja Demontażu Pojazdów może wystawić na sprzedaż części w ten sposób uzyskane. Części zamienne są głównym źródłem dochodu dla takich stacji. Reszta materiałów zostaje odpowiednio posegregowana i oddana do utylizacji. W ten sposób do ponownego wykorzystania można odzyskać nawet 85% surowców.

Czasem może opłacić się wymontowanie niektórych podzespołów z samochodu i samodzielna sprzedaż części. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że złomowanie aut, których masa jest niższa niż 90% masy wpisanej w dowodzie rejestracyjnym, może wiązać się nie tylko z mniejszą wypłatą, ale również naliczoną dodatkową opłatą za każdy brakujący kilogram. Może się więc zdarzyć, że kasacja pojazdów bez silnika jest mniej opłacalna niż kompletnych aut.

Wyrejestrowanie pojazdu

Kasacja pojazdu leży po stronie stacji demontażu, jednak pozostałymi formalnościami musimy zająć się sami. Chodzi tu oczywiście o wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji, na co jest 30 dni od złomowania pojazdu. Nie należy odkładać tego na ostatnią chwilę, gdyż w przypadku niedopełnienia tej czynności, można zostać obłożonym karą w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych.

W tym czasie do wydziału komunikacji zgodnego z miejscem zamieszkania należy dostarczyć:

  • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie,
  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • otrzymane zaświadczenie, potwierdzające zezłomowanie auta.

W ciągu 30 kolejnych dni po złożeniu wniosku powinniśmy otrzymać od wydziału komunikacji potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu.

Kasacja pojazdów a ubezpieczenie OC

Co ciekawe złomowanie pojazdów, które nie mają wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC, zakończy się karą finansową. Ubezpieczenie jest obowiązkowe i niezależnie od stanu samochodu, czy jest używane, czy też nie, musi być ono wykupione i opłacone. Kara finansowa zależy od czasu, jak długo samochód nie miał wykupionego ubezpieczenia.

Natomiast po złomowaniu i wyrejestrowaniu samochodu warto zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego po zwrot kosztów za niewykorzystaną ochronę. Przekazując zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta, można otrzymać zwrot za każdy niewykorzystany dzień ochrony, licząc od chwili zezłomowania auta lub jego wyrejestrowania.

(5/5), głosów: 14
Ocena strony
« powrót