Blog

Kiedy jest pora na pranie tapicerki?

Redaktor

Zabrudzone wnętrze? Nieprzyjemny zapach foteli? Pora zadbać o tapicerkę twojego pojazdu!

Przeciętnie Polacy spędzają niemal 4 lata w samochodzie. Zarówno jako pasażerowie oraz jako kierowcy. Warto zatem zadbać o wnętrze pojazdu. Można to zrobić samemu lub skorzystać z usług jednej z firm oferujących Car Detailing. Z artykułu dowiesz się, jak samemu wykonać proste zabiegi pielęgnacyjne oraz kiedy wizyta u specjalisty będzie koniecznością.

Co można zrobić samemu?

Wiele zabiegów pielęgnacyjnych możemy wykonać sami. Przy odrobinie chęci i czasu wolnego jesteśmy w stanie odświeżyć wnętrze i zlikwidować nieprzyjemne zapachy.

Rozpylanie cieczy

Odkurzanie

Pracę przy czyszczeniu tapicerki należy rozpocząć od dokładnego odkurzenia wnętrza samochodu. Jest to niezmiernie ważny etap. Wiele zanieczyszczeń, które dostało się do wnętrza auta, nie rozpuszcza się w wodzie. Sumienne pozbycie się piasku, kurzu i innych drobnych śmieci ułatwi nam działanie w późniejszym etapie.

Podczas odkurzania warto wspomagać się narzędziami pomocniczymi. Pędzelki pozwolą wymieść śmieci z zakamarków, a szczotka z miękkim włosiem "poluzuje" drobiny wbite w materiał, dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć. Przyda się także szczotka o twardym syntetycznym włosiu do wyczesywania wykładziny.

Usuwanie zabrudzeń środkami czystości

Po solidnym odkurzeniu pojazdu przychodzi pora na pranie tapicerki, wykładziny i innych tekstyliów. Rozpocząć należy od wyczyszczenie wszystkich elementów plastikowych. Środki do pielęgnacji tapicerki rozpuszczają brud, który może ściekać na plastiki i powodować powstawanie brzydkich zacieków. Co gorsza takie zabrudzenie często bywa trudne do usunięcia

Środki czystości stosowane przy praniu musimy dobierać ostrożnie. Nie każdy preparat będzie odpowiedni do danego rodzaju tkaniny. Dlatego też koniecznie trzeba zapoznać się z etykietą. Jeżeli nie mamy pewności, czy dany środek nie spowoduje uszkodzenia tapicerki, można wypróbować go w niewidocznym miejscu.

Czyszczenie zaczynamy od podsufitki. Najlepiej użyć do tego miękkiej szmatki z mikrofibry i ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Niewielką ilość przygotowanego preparatu nanosimy na ściereczkę i spokojnymi podłużnymi ruchami przecieramy podsufitkę. Ściereczkę często płukamy w ciepłej wodzie i dobrze wykręcamy. Należy unikać zbytniego przemoczenia podsufitki, gdyż pod ciężarem wody może się ona odkleić. Czyszczenie warto rozpocząć z tyłu pojazdu. Unikniemy wtedy rozcierania brudu z miejsc bardziej zabrudzonych w miejsca czystsze.

Przy czyszczeniu boczków postępuje się podobnie jak w przypadku podsufitki. Do prania foteli i wykładzin należy stosować dedykowaną do tego chemię, używać wody o odpowiedniej temperaturze oraz stosować się do instrukcji obsługi preparatu. Należy pamiętać, że bardzo istotnym elementem procesu czyszczenia jest czas. Środki czystości potrzebują kilku, kilkunastu minut, by zadziałać w pełni.

Najkorzystniej jest czyścić wnętrze od góry ku dołowi. Może się zdarzyć, że woda będzie ściekać po oparciu na podłogę, a stosując podaną wyżej kolejność unikniemy ponownego mycia powierzchni.

Suszenie auta

Ostatnim, ale nie mniej ważnym etapem jest suszenie auta. Na pranie tapicerki warto wybrać słoneczny i ciepły dzień. Można też po skończonej pracy zostawić auto na kilka godzin w ciepłym garażu. O ile nie posiadamy odkurzacza piorącego należy unikać przemoczenia tapicerki. Mocno zawilgocone tkaniny dłużej będą schły, co doprowadzić może do rozwoju pleśni.

Dwa pojazdy z otwartymi drzwiami, bagażnikami i maskami

Zostawiając auto do wyschnięcia, pamiętajmy o otwarciu okien, by odparowująca woda miała gdzie się ulotnić.

Kiedy umówić się na pranie tapicerki do specjalisty?

Pranie tapicerki jest procesem czasochłonnym i pod pewnymi względami ryzykownym. Stosując niewłaściwie dobrane środki czystości narażamy się na nieodwracalne zniszczenie tkanin, a co za tym idzie obniżenie wartości pojazdu.

Jeżeli nie mamy wprawy i czasu lub gdy chcemy w pełni odświeżyć wnętrze naszego samochodu warto udać się do profesjonalisty.

Wizyta u specjalisty będzie konieczna, jeżeli nasza tapicerka została silnie zabrudzona w nietypowy sposób. Samodzielny dobór preparatów może okazać się nie lada wyzwaniem, a testowanie środków przedsięwzięciem bardzo kosztownym. W takich sytuacjach lepiej polegać na doświadczeniu pracowników zakładów detailingowych.

Zakłady specjalizujące się w Car Detailingu posiadają profesjonalny sprzęt i sprawdzone środki czystości. Jednym z takich kompetentnych zakładów jest firma eRBe z Łodzi specjalizująca się m.in. w praniu tapicerki, detailingu motocykli, polerowaniu i woskowaniu lakieru. Doświadczony personel i najlepsze środki czystości przez nich używane gwarantują zadowolenie każdego klienta. eRBe używa jedynie sprawdzonej chemii samochodowej i nigdy nie testuje nowych preparatów na pojazdach klientów. Stosowane przez nich metody są w 100% bezpieczne dla tapicerki.

Wnętrze samochodu

Oferta tego typu zakładów jest wielka i każdy może dostosować rodzaj usługi do swoich potrzeb. Od podstawowego czyszczenia, aż po szczegółowy detailing, który obejmować może czyszczenie i zabezpieczanie plastików, bardzo dokładne odkurzanie, pranie tapicerki, ozonowanie wnętrza oraz aplikację nuty zapachowej. Po takich zabiegach podróże samochodem będą przyjemnością.

(5/5), głosów: 2
Ocena strony
« powrót