Blog

Kiedy warto wynająć samochód?

Redaktor

 

W obcym mieście

Wyobraź sobie taki obrót spraw - wyjeżdżasz w kilkudniową delegację na drugi koniec kraju i w dodatku musisz dużo jeździć po docelowym mieście. Sam koszt paliwa byłby niemały, nie mówiąc już o pozostałych wydatkach związanych z wyjazdem. Nie wspominając nawet o zmęczeniu spowodowanym wielogodzinnym prowadzeniem pojazdu. W tej sytuacji warto skorzystać z usługi wypożyczalni samochodów osobowych już na miejscu. Jeśli wybierasz się w okolice Konina czy Kalisza, to warto sprawdzić ofertę firmy Auto-Fox, w której wynajmiesz zarówno samochód osobowy, jak i busa.

Cena wynajmu dla klasy A, idealnej do jazdy po mieście, za jedną dobę wynosi ok. 70 - 100 złotych. W wielu przypadkach będzie to mniej, niż wyniósłby koszt paliwa przy dojeździe na miejsce własnym samochodem. Część ofert przewiduje zniżki już dla przynajmniej 3 dni wynajmu lub okresowe ceny promocyjne. Niektóre wypożyczalnie wymagają kaucji (dla wspomnianej już klasy A będzie to kwota przynajmniej 500 złotych) lub dopłat, jeśli wypożyczenie trwać będzie tylko jedną dobę, albo podają ceny w netto, pojawiają się także dzienne limity kilometrów (to ostatnie nie powinno w tym konkretnym przypadku stwarzać problemów) - trzeba zawsze dokładnie sprawdzać daną ofertę.

Auto zastępcze na czas naprawy

Kolejnym przypadkiem, w którym warto zastanowić się nad wynajmem samochodu, jest moment, kiedy własne auto ląduje u mechanika. Na potrzeby przykładu, załóżmy, iż jest to gruntowna naprawa, trwająca około tygodnia lub pojazd jest uziemiony z powodu braku odpowiedniej części i trzeba czekać na jej dostarczenie.

W przypadku wypożyczenia samochodu na tydzień, ceny dobowe mogą spaść o około 10% - nie jest to jednak twardą regułą i zależy wyłącznie od danej firmy. I tak, przykładowo oczywiście, wynajęcie Opla Corsy (lub innego auta klasy B) na tydzień wyniesie 89 zł od doby, przy podstawowej stawce 99 złotych. Ceny podstawowe dla klasy B kształtują się na poziomie ok. 100 do 130 zł - zdarzają także droższe, szczególnie gdy okazuje się, iż cennik był podany tak naprawdę w netto. Kaucja, jeśli występuje, może wynieść przynajmniej 700 złotych.

A co, jeśli to wynajmowany samochód uległ awarii? Wypożyczalnia powinna zapewnić pojazd zastępczy bez dodatkowych opłat - warto to jednak wcześniej sprawdzić, gdyż tyczy się to głównie dłuższego wynajmu.

Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy - czy zawsze się opłaca?

Przez wynajem krótkoterminowy rozumie się wypożyczenie na czas nieprzekraczający jednego miesiąca. Natomiast długoterminowy może trwać nawet 60 i więcej miesięcy. Należy tutaj zaznaczyć, iż nie wszystkie firmy rozróżniają ceny miesięcznego wynajmu w stosunku do dobowego oraz nie każda wypożyczalnia daje możliwość umów długoterminowych.
I tak w przypadku, jeśli potrzebujesz samochodu tylko na około 20 dni, a wypożyczalnia ma w ofercie wariant miesięczny, bardziej opłaca się wynajem na cały miesiąc - można w ten sposób zaoszczędzić co najmniej 30%, choć oczywiście są to kwestie indywidualne każdej firmy i nie należy ich generalizować. Ostateczna cena wynajmu zależy od wielu czynników jak np. klasa samochodu, dobowe i miesięczne limity kilometrów, stawki podstawowe wypożyczalni itd.

Kiedy wybrać wynajem długoterminowy? To dobre wyjście, jeśli prowadząc firmę, rozbudowujesz flotę pojazdów, zatrudniasz nowych pracowników lub jej działalność odbywa się z dala od siedziby. Poza tym jest to o wiele lepsza opcja od leasingu, gdyż:

  • nie wymaga opłat wstępnych i końcowych (wykup) - nie licząc kaucji zwrotnej w wysokości do 1000 złotych
  • miesięczne raty są niższe od leasingowych - średnio nawet o 20%
  • nie wpływa na zdolność kredytową klienta - raty nie obciążają znacząco finansów, przez co nie tworzą przeszkód w udzielaniu
  • przedsiębiorstwu kredytów bankowych
  • w przeciwieństwie do leasingu, usługę można zakończyć w każdej chwili
  • brak weryfikacji sytuacji finansowej klienta
  • niepotrzebne są zabezpieczenia - żadnych weksli i tym podobnych rzeczy
  • wypożyczalnia zapewnia serwis, ubezpieczenia, wymianę opon - nie musisz martwić się awariami czy pomocą drogową
  • otrzymujesz zawsze nowy samochód - oszczędzasz w ten sposób paliwo ze względu na najnowsze technologie w nich zastosowane
  • tak samo, jak przy leasingu, raty możesz wrzucić w koszty prowadzenia firmy

 

Podsumowanie

Kilkudniowy wynajem samochodu w miejscu docelowym dalekiego wyjazdu nierzadko bywa tańszy, niż koszt paliwa, które zużyłoby się w trasie, jadąc własnym samochodem. Cenniki przewidują zniżki przy wynajmie na dłuższy okres, np. tygodnia. W przypadku dłuższego wynajmu przysługuje auto zastępcze w razie awarii. Wypożyczalnie oferują zróżnicowane oferty w ramach wynajmu krótkoterminowego, pozwalające czasem nawet znacząco obniżyć cenę dobową. Wynajem długoterminowy to dobra opcja dla przedsiębiorców rozbudowujących flotę lub często podróżujących. Stanowi także świetną alternatywę dla leasingu, cechując się m.in. niższymi opłatami miesięcznymi, brakiem opłat początkowych i końcowych i możliwością rozwiązania umowy w każdej chwili.

(5/5), głosów: 1
Ocena strony
« powrót