Blog

Piktogram

Kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o sygnalizacji świetlnej

Redaktor

Sygnalizacja świetlna i zasady funkcjonowania

Zacznijmy od tego czym jest sygnalizacja świetlna. W skrócie możemy powiedzieć, że to system ułatwiający kierowanie ruchem drogowym, uwzględniający płynne i bezpieczne poruszanie się wszystkich uczestników ruchu. Jak to działa w praktyce? Światła zmieniają się cyklicznie. Dzięki temu na drodze panuje porządek, a nie zbędny i niebezpieczny chaos. Sygnalizatory zmieniają swoje światła w różnym odstępie czasowym w zależności od natężenia ruchu na danej drodze. Mówiąc bardziej dosadnie: droga o dużym natężeniu ruchu będzie mieć dłużej zapalone światło zielone, a droga z małym natężeniem ruchu, znacznie krócej.

Nie możemy zapominać o innych uwarunkowaniach i rozwiązaniach. Na przykład na drogach szybkiego ruchu jazdy, zielone światło dla pieszych włączy się tylko w momencie kliknięcia przycisku na pasach. Jest to duże ułatwienie dla kierowców, którzy nie muszą się zatrzymywać regularnie przed przejściem dla pieszych jeśli nie ma faktycznie takiej potrzeby.

Przy większości dróg i skrzyżowań, sygnały świetlne nie funkcjonują przypadkowo czy losowo. Nowoczesne systemy świetlne w pełni uwzględniają warunki ruchu na skrzyżowaniu. Wykrywają zbliżające się pojazdy i dostosowują zmianę świateł, tak by jak najbardziej skrócić czas oczekiwania na światło zielone.

Sygnały świetlne i ich znaczenie

Czerwony - stój, żółty- przygotuj się, zielony - jedź. Dziecinnie proste, prawda? Mimo że w uproszczonym skrócie tak możemy opisać poszczególny sygnał świetlny, nie chcemy posługiwać się terminologią najmłodszych dzieci, które też znają mniej więcej zasady ruchu drogowego. A więc zacznijmy od początku i zwróćmy uwagę na szczegóły.

W polskich realiach sygnalizacja świetlna dla kierowców posiada trzy barwy, dla pieszych tylko dwie. W tym drugim wariancie tradycyjne ostrzegawcze żółte światło zastępuje sygnał zielony migający, dając tym samym znak pieszemu, że za chwilę nastąpi zakaz wejścia na jezdnię. Od końcówki ubiegłego wieku, przejście dla pieszych zostało dodatkowo "ubogacone" o charakterystyczny, pikający dźwięk, w momencie gdy zapali się zielone światło. Jest to ułatwienie dla osób starszych i słabowidzących, które dzięki temu mogą mieć pewność, że w tym momencie przejdą bezpiecznie przez ulicę.

Sygnalizatory mają w naszym kraju ułożenie pionowe, a kolejność barw zawsze musi być zachowana w następującej kolejności: czerwony, żółty, zielony. Czemu jest to tak ważne? Ma to pomóc osobom z daltonizmem w rozpoznaniu konkretnego sygnału do jazdy.

Sygnały świetlne i "instrukcja obsługi"

Opiszmy teraz dokładnie co oznaczają podstawowe sygnały świetlne

Dla kierowców:

  • Sygnał czerwony oznacza: zakaz wjazdu za sygnalizator.
  • Sygnał czerwony i żółty nadawane jednocześnie: zakaz wjazdu za sygnalizator. Sygnały te oznaczają, że za chwilę zapali się zielone światło.
  • Sygnał zielony oznacza: zezwolenie na wjazd za sygnalizator.
  • Sygnał żółty oznacza: sygnał świetlny oznaczający zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że pojazd znajduje się blisko sygnalizacji, a w chwili zapalenia się żółtego światła, kierowca nie uniknąłby gwałtownego hamowania (wjazd za sygnalizator jest możliwy.)
  • Migający sygnał żółty oznacza: zwiększone niebezpieczeństwo kolizji lub zmianę organizacji ruchu. Wjazd za sygnalizator jest możliwy wyłącznie z uwzględnieniem znaków drogowych i kodeksu ruchu drogowego.

 

Uwaga: Istnieje możliwość, że sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, ma to miejsce w nastepujących sytuacjach:

  • Opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału, ze względu na warunki ruchu panującego na drodze.
  • Ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom, ze względu na warunki panujące na drodze.

  

Sygnały świetlne dla pieszych i rowerzystów:

  • Sygnał czerwony oznacza: zakaz przekraczania pasa jezdni dla pieszych lub rowerzystów.
  • Sygnał zielony oznacza: możliwe jest wejście na przejście dla pieszych.
  • Migający sygnał zielony oznacza: za chwilę zapali się czerwony sygnał świetlny.

 

Kolizyjne i bezkolizyjne - o co chodzi?

Do tej pory omówiliśmy sygnalizację świetlną kolizyjną tzw. s 1 dla kierowców wszystkich pojazdów. Oznacza to, że przy takiej sygnalizacji występuje kolizja manewrów. Jeśli istnieje możliwość skrętu, kierowca, skręcając, musi najpierw ustąpić pierwszeństwa ruchu innym jego uczestnikom zgodnie z zasadami ruchu drogowego.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, czym jest sygnalizator kierunkowy s 3.

Sygnalizatory kierunkowe s 3 mają postać strzałki odzwierciedlającej ruch we wskazanym kierunku na tle odpowiedniej barwy. Wjazd za zielony sygnał we wskazanym kierunku nie wymaga ustąpienia pierwszeństwa, gdyż inni uczestnicy ruchu mają czerwone światło. Skręcanie w kierunku wskazanym staje się bezkolizyjne i bezpieczne.

Uwaga: zielone światło na sygnalizatorze do skrętu w lewo zezwala również na zawracanie (z wyjątkami).

Omówiliśmy sygnalizację świetlną typu s 1 i s 3. Mimo że nie wygląda to zbyt chronologicznie, sygnalizację świetlną typu s 2 zostawiliśmy specjalnie na koniec.

S-2, czyli sygnalizator dający zezwolenie na wjazd, pomimo że pali się sygnał czerwony.

Sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki nadawane przez sygnalizator oznacza, że zezwala na wjazd za sygnalizator i dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką. Oczywiście nie może tu dojść do utrudnienia ruchu innym członkom ruchu drogowego. W przeciwnym razie obowiązuje zakaz wjazdu za sygnalizator.

Prawo jazdy to wymarzony dokument niejednego młodego kierowcy. Jest to synonim dorosłości, odpowiedzialności i samodzielności. Warto jednak pamiętać, że to też zezwolenie na udział w ruchu drogowym, ale nie uwzględnia ono "samowolki". Kierujący musi dostosować się do panujących na drodze zasad i norm. Ważne jest uwzględnianie i przestrzeganie zasad ruchu drogowego, sygnalizacji świetlnej, ale kierujący pojazdem koniecznie musi dobrze znać wszystkie znaki drogowe, które stają się niezbędne w przypadku, gdy sygnalizacja świetlna jest wyłączona, ma awarię lub nie występuje na niektórych drogach i skrzyżowaniach.

Pamiętajmy także, że nie tylko sygnał zielony jest naszym "sprzymierzeńcem" w drodze do pracy czy szkoły. Często irytujemy się, widząc czerwony kolor sygnalizacji, ale nie mamy pojęcia, ile razy dzięki niemu uniknęliśmy, niebezpiecznej i niepotrzebnej kolizji sprawiając, że nasz dzień zaczął się i skończył w domu, a nie w szpitalu na izbie przyjęć. Nie ignoruj zatem sygnalizacji świetlnej i ściśle stosuj się do jej znaków, a przyczynisz się do spokojnej podróży wszystkich kierujacych na drodze.

(5/5), głosów: 2
Ocena strony
« powrót