Blog

Piktogram

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie samochodu używanego?

Redaktor

10 kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie auta

Kupno auta w salonie samochodowym - co należy sprawdzić.

 

Historia pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu jest jednym z najważniejszych kroków podczas zakupu samochodu używanego. Zapytaj sprzedawcę o pełną książkę serwisową i informacje na temat poprzednich właścicieli. Dodatkowo korzystając z centralnej ewidencji pojazdów również możesz sprawdzić historię pojazdu. Do tego będziesz potrzebował numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu i datę pierwszej rejestracji. https://historiapojazdu.gov.pl/

Stan techniczny auta

Niezwykle istotnym krokiem podczas zakupu używanego samochodu jest dogłębna ocena jego stanu technicznego. Ten aspekt zakupu może wymagać pewnej wiedzy mechanicznej, dlatego warto zabrać ze sobą doświadczonego mechanika lub zapłacić za profesjonalną inspekcję.

Podczas oceny stanu technicznego auta warto szczególnie skupić się na kilku kluczowych elementach:

 • Stan silnika: Stan silnika jest kluczowy dla długotrwałego i bezproblemowego użytkowania samochodu. Zwróć uwagę na poziom oleju oraz na to, czy nie ma on nietypowej konsystencji, np. białego nalotu, który może świadczyć o uszkodzeniach. W przypadku aut z silnikiem diesla szczególną uwagę warto zwrócić na stan turbosprężarki.
 • Stan skrzyni biegów: Bieżące problemy ze skrzynią biegów mogą być kosztowne do naprawy. Sprawdź, jak płynnie można zmieniać biegi. Czy podczas jazdy próbnej jesteś w stanie bezproblemowo przełączyć wszystkie biegi?
 • Stan zawieszenia: Sprawdź, jak auto reaguje na nierówności. Czy słyszysz jakiekolwiek niepokojące dźwięki? Czy auto utrzymuje się na jednym pasie, czy może skręca w jedną stronę?
 • Układ hamulcowy: Sprawdź, jak działa układ hamulcowy podczas jazdy próbnej. Czy auto hamuje równo? Czy nie słychać niepokojących dźwięków?
 • Systemy wspomagające: Sprawdź działanie systemów wspomagających, takich jak ABS, system kontroli trakcji czy system stabilizacji toru jazdy (ESP).

Pamiętaj, że podczas oceny stanu technicznego auta warto skorzystać z usług profesjonalnej stacji diagnostycznej. Eksperci mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie, aby wykryć potencjalne problemy, które mogą umknąć laikowi.

Dowód rejestracyjny i karta pojazdu

Te dokumenty są absolutnie kluczowe podczas zakupu samochodu używanego, ponieważ zawierają istotne informacje na temat historii i stanu pojazdu.

Dowód rejestracyjny jest podstawowym dokumentem każdego pojazdu i powinien zawierać takie informacje jak: numer identyfikacyjny pojazdu (numer VIN), informacje o producencie i modelu, rok produkcji, dane o pojemności i rodzaju silnika, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu. Dodatkowo, sprawdź, czy dane z dowodu rejestracyjnego zgadzają się z rzeczywistym stanem pojazdu.

Karta pojazdu zawiera jeszcze więcej szczegółowych informacji na temat pojazdu, takich jak historia przeglądów technicznych, wymiany części czy ewentualne naprawy. Szczegółowe sprawdzenie karty pojazdu pozwoli ci na ocenę, czy auto było regularnie serwisowane i czy nie miało poważnych awarii czy wypadków.

Podczas zakupu samochodu używanego zawsze upewnij się, że otrzymałeś te dokumenty od sprzedającego i że wszystkie informacje są zgodne z prawdą. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek nieścisłości, zawsze zwróć się do sprzedawcy o wyjaśnienia. W przypadku niejasności warto skonsultować się z niezależnym ekspertem lub prawnikiem, aby upewnić się, że transakcja jest bezpieczna i zgodna z prawem.

Umowa kupna

Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać umowę kupna i sprawdzić, czy wszystkie wymagane pola są poprawnie wypełnione.

Stan lakieru i karoserii

Używany samochód - sprawdzenie przekładni kierowniczej.

 

Grubość lakieru jest jednym z kluczowych elementów, które warto sprawdzić przed zakupem samochodu używanego. Dlaczego? Anomalie w grubości lakieru mogą wskazywać na to, że pojazd przechodził poważne naprawy karoserii, co często jest wynikiem wcześniejszych wypadków czy kolizji.

Aby przeprowadzić taką kontrolę, możemy użyć specjalnego urządzenia zwanego miernikiem lakieru. Jest to niewielkie, przenośne urządzenie, które po przyłożeniu do karoserii samochodu mierzy grubość powłoki lakierniczej. Jeżeli odczyty z różnych części auta znacząco się różnią, jest to silnym wskazaniem, że auto mogło być poważnie uszkodzone i następnie naprawiane.

Sprawdzenie lakieru bezbarwnego też jest istotne. Jeżeli lakier bezbarwny jest zniszczony, może to prowadzić do przyspieszenia procesu korozji.

Równie istotne jest dokładne sprawdzenie karoserii pod kątem oznak korozji. Ogniska korozji, zwłaszcza te niewidoczne na pierwszy rzut oka, mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.

Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej dokładne sprawdzenie stanu lakieru i karoserii nie zastąpi profesjonalnej oceny mechanika lub eksperta ds. pojazdów używanych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu auta, zawsze warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Oględziny samochodu

Dokładnie sprawdź stan auta, zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zwróć uwagę na ewentualne ogniska korozji, stan tapicerki i inne elementy wnętrza.

Jazda próbna

Jazda próbna jest jednym z najważniejszych elementów procesu zakupu samochodu używanego. To okazja, by przetestować, jak pojazd się zachowuje w ruchu, i czy wszystkie systemy działają prawidłowo.

Podczas jazdy próbnej, zwróć uwagę na następujące aspekty:

 1. Skrzynia biegów: Sprawdź, czy zmiana biegów odbywa się płynnie, bez szarpnięć i hałasu. Jeśli jest to skrzynia manualna, sprawdź stan gałki zmiany biegów i okładziny pedałów - nadmiernie zużyte mogą świadczyć o dużej eksploatacji auta.
 2. Układ hamulcowy: Hamowanie powinno być pewne i równomierne. Wyczuwalne pulsowanie w pedale hamulca, hałas lub skłanianie auta na bok przy hamowaniu może świadczyć o problemach z układem hamulcowym.
 3. Przekładnia kierownicza: Kierownica powinna obracać się płynnie, bez oporów czy dziwnych dźwięków. Przy skręcaniu na pełen blok nie powinny być słyszalne żadne niepokojące odgłosy.
 4. Stan zawieszenia: Podczas jazdy po nierównej nawierzchni zwróć uwagę na ewentualne stuki czy inne niepokojące dźwięki, które mogą świadczyć o problemach z zawieszeniem.
 5. Silnik: Sprawdź, jak auto reaguje na dodawanie gazu. Silnik powinien pracować równomiernie na wszystkich obrotach. Zwróć uwagę na dźwięki dochodzące z pod maski - dziwne stukanie, piski czy szumy mogą świadczyć o problemach.
 6. Stan wnętrza: W trakcie jazdy zwróć uwagę na funkcjonowanie wszystkich wskaźników, kontrolek, systemów wspomagających jazdę oraz klimatyzacji.
 7. Emisja spalin: Spójrz w lusterko podczas jazdy - czarny, niebieski lub biały dym z rury wydechowej to zły znak.

Pamiętaj, że jazda próbna to nie tylko test samochodu, ale także okazja do oceny sprzedającego. Czy jest on otwarty na pytania, czy zna historię samochodu, jak reaguje na Twoje spostrzeżenia podczas jazdy - wszystko to może dostarczyć Ci cennych informacji na temat pojazdu i procesu jego zakupu.

Kontrola płynów eksploatacyjnych

Specjalista sprawdza stan techniczny auta w tym płyny eksploatacyjne.

 

Kompleksowa kontrola płynów eksploatacyjnych to istotny krok w procesie kupna używanego samochodu. Płyny te są nieodłącznym elementem każdego pojazdu i odgrywają kluczową rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu.

 • Olej silnikowy: Sprawdź korek wlewu oleju. Biała maź na korcu może świadczyć o problemach z uszczelką głowicy. Poziom oleju powinien znajdować się pomiędzy minimalnym a maksymalnym oznaczeniem na bagnetie. Zbyt niski poziom może świadczyć o wyciekach lub nadmiernym zużyciu oleju, co jest sygnałem problemów.
 • Płyn chłodzący: Poziom i kolor płynu chłodzącego również powinien być sprawdzony. Nie powinien on mieć zabarwienia na olejowate czy być mętny, co może wskazywać na problemy z układem chłodzenia czy uszczelką głowicy.
 • Płyn hamulcowy: Powinien on mieć jasnożółty do jasnobrązowego koloru. Zbyt ciemny kolor może wskazywać na konieczność wymiany.
 • Płyn do spryskiwaczy i płyn w układzie wspomagania kierownicy: Sprawdź, czy są one na odpowiednim poziomie.

Pamiętaj, że stan płynów eksploatacyjnych jest tylko jednym z wielu czynników, które powinieneś sprawdzić przed zakupem auta używanego. W połączeniu z innymi kontrolami, takimi jak oględziny samochodu, sprawdzenie jego historii, stanu technicznego, dokumentacji i jazdy próbnej, pomogą Ci zrobić dobrą decyzję.

Weryfikacja dokumentów

Przy zakupie auta używanego warto sprawdzić dokumenty takie jak dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz umowa kupna.

Sprawdzenie samochodu na stacji diagnostycznej

Jednym z kluczowych etapów, który możemy i powinniśmy uwzględnić w procesie kupna samochodu używanego, jest jego sprawdzenie na stacji diagnostycznej. Chociaż może to wydawać się dodatkowym i czasochłonnym krokiem, korzyści płynące z takiego działania są nieocenione.

Stacja diagnostyczna to miejsce, gdzie doświadczeni mechanicy przeprowadzają szczegółowe badanie stanu technicznego pojazdu. W przeciwieństwie do laickiego oględzin samochodu, badanie na stacji diagnostycznej jest przeprowadzane przez specjalistów z użyciem zaawansowanych narzędzi, co pozwala na dokładne sprawdzenie wszystkich istotnych części i układów samochodu.

W ramach takiego badania sprawdzane są m.in. silnik, układ hamulcowy, skrzynia biegów, zawieszenie, układ kierowniczy, a także stan opon, powłoki lakierniczej, ognisk korozji i wiele innych elementów. Badanie to może również obejmować kontrolę stanu płynów eksploatacyjnych, poziomu oleju, emisji spalin, czy sprawdzenie grubejści lakieru za pomocą takiego urządzenia jak miernik lakieru.

Po przeprowadzeniu badania na stacji diagnostycznej otrzymujemy dokument z wynikami, który jest nie tylko dowodem stanu technicznego samochodu, ale też cennym źródłem informacji, które mogą pomóc nam w negocjacjach z sprzedawcą.

Oczywiście, badanie na stacji diagnostycznej wiąże się z pewnymi kosztami. Niemniej jednak, są to koszty, które z perspektywy czasu mogą okazać się inwestycją, która pozwoli nam uniknąć znacznie wyższych wydatków związanych z ewentualnymi naprawami. Nie mówiąc już o bezcennej pewności, że kupujemy auto, które jest w dobrym stanie technicznym.

Dlaczego należy uważać, kiedy kupujemy auto używane?

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania i roztropności. Głównym powodem jest fakt, że w przeciwieństwie do nowego samochodu, pojazd używany ma już za sobą pewną historię - zarówno techniczną, jak i użytkową, która może mieć wpływ na jego obecny stan i potencjalne problemy w przyszłości.

Nie każdy sprzedawca auta używanego jest uczciwy. Czasami mogą zdarzyć się sytuacje, w których próbuje on ukryć pewne wady techniczne czy wypadkową przeszłość auta, aby zwiększyć swoje szanse na sprzedaż. Dlatego nabywca powinien być bardzo uważny i dokładny w procesie kupna samochodu używanego.

Ponadto, auto używane często wymaga dodatkowych nakładów finansowych po zakupie. Części zużywają się, a niektóre mogą wymagać natychmiastowej wymiany. Jeśli nie zwrócisz na to uwagi podczas procesu zakupu, koszty te mogą Cię zaskoczyć.

Innym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest dokumentacja pojazdu. Przy zakupie używanego samochodu, szczególnie od osoby prywatnej, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie dokumenty są w porządku - od dowodu rejestracyjnego, przez kartę pojazdu, po historię serwisową.

Kupując auto używane, trzeba również pamiętać o konieczności przeprowadzenia formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu, a także ewentualnej zmianie polisy ubezpieczeniowej. To wszystko są kwestie, które wymagają czasu i mogą generować dodatkowe koszty.

Dlatego tak istotne jest, aby podchodzić do procesu zakupu samochodu używanego z pełnym zaangażowaniem i uwagą. Właściwe przygotowanie, zrozumienie kluczowych aspektów technicznych i prawnych, a także cierpliwość mogą pomóc uniknąć wielu problemów i pułapek.

Kupno samochodu używanego z salonu

Samochód w złym stanie od pierwszego właściciela - udanie się na jazdę próbną.

 

Decydując się na zakup samochodu używanego z salonu, zyskujemy pewne gwarancje, które zwykle nie są dostępne przy transakcji z osobą prywatną. Salon samochodowy, działając jako profesjonalna jednostka handlowa, oferuje zazwyczaj większą pewność co do pochodzenia i stanu technicznego oferowanych pojazdów.

Samochody oferowane przez salony często pochodzą z programów leasingowych, flot firmowych czy są to tzw. samochody demo, które były używane do jazd próbnych. Dzięki temu ich historia jest dobrze dokumentowana, co ułatwia sprawdzenie, czy samochód nie miał poważnych awarii czy nie był uczestnikiem wypadku.

Co więcej, salon ma obowiązek dokładnie sprawdzić stan techniczny każdego pojazdu przed jego sprzedażą, dzięki czemu kupujący otrzymuje auto, które jest w pełni sprawne. Zazwyczaj samochody z salonu są objęte dodatkową gwarancją, która daje pewien komfort i bezpieczeństwo.

Kupując samochód w salonie, nie musimy też martwić się o formalności związane z rejestracją pojazdu czy ubezpieczeniem – w większości przypadków salon zajmuje się tym za nas. Możliwość skorzystania z oferty finansowania czy ubezpieczenia to dodatkowy atut.

Oczywiście, te korzyści wiążą się zwykle z wyższą ceną pojazdu niż w przypadku zakupu od osoby prywatnej. Niemniej jednak, dla wielu osób bezpieczeństwo i wygoda, jakie oferuje zakup samochodu używanego z salonu, są warte tej dodatkowej inwestycji.

Zakup samochodu używanego od osoby prywatnej

Udanie się do urzędu skarbowego.

 

Kupno używanego samochodu od osoby prywatnej jest opcją często wybieraną ze względu na potencjalnie niższe koszty w porównaniu do zakupu w salonie samochodowym. Niemniej jednak, taka transakcja wiąże się z pewnymi ryzykami, które warto rozważyć.

Po pierwsze, nie wszystkie osoby prywatne są w pełni uczciwe. Niektórzy sprzedawcy mogą próbować ukryć wady pojazdu lub niepodzielnie udostępnić całej jego historii, co może prowadzić do problemów w przyszłości. Z tego powodu niezbędne jest dokładne sprawdzenie samochodu przed zakupem - zarówno pod kątem technicznym, jak i dokumentacyjnym.

Po drugie, proces zakupu od osoby prywatnej wymaga większej ilości formalności po stronie kupującego. Obejmuje to m.in. konieczność przerejestrowania samochodu, zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, a także załatwienie kwestii jaką ubezpieczenie samochodu.

Po trzecie, osoby prywatne rzadko oferują gwarancje na sprzedawany samochód, a jeśli już, to są one zwykle krótkoterminowe. Oznacza to, że ewentualne naprawy, które pojawią się po zakupie, będą naszym kosztem.

Z drugiej strony, zakup samochodu od osoby prywatnej daje nam większą swobodę negocjacji ceny oraz możliwość poznania poprzedniego właściciela i uzyskania bezpośrednich informacji o historii pojazdu. Przy odpowiednim podejściu i staranności, jest to opcja, która może przynieść wiele korzyści.

Podsumowanie

Zakup używanego samochodu to proces, który wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także ostrożności. Oczywiście, możliwości są szerokie - od zakupu auta z salonu, przez pojazdy od osób prywatnych, aż po samochody z rynku wtórnego. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.

Ważne jest jednak, aby zawsze pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim, niezależnie od miejsca zakupu, zawsze należy dokładnie sprawdzić stan techniczny samochodu, zarówno podczas oględzin, jak i jazdy próbnej. Nie bez powodu mówi się, że jazda próbna to konieczność. Warto również zainwestować w badanie na stacji diagnostycznej.

Pamiętajmy też o konieczności sprawdzenia dokumentów samochodu. Karta pojazdu, dowód rejestracyjny, książka serwisowa, a nawet historię samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów - wszystko to może dostarczyć nam cennych informacji o naszym przyszłym samochodzie.

Na koniec, pamiętajmy, że zakup samochodu to nie tylko kwestia finansowa, ale także emocjonalna. Czujemy ekscytację, oczekiwanie, a czasem nawet niepokój. To normalne. Ale nie pozwólmy, aby te emocje zasłoniły nam rzeczywistość. Dokonajmy zakupu z głową, a wtedy szanse na to, że nasz nowy samochód używany okaże się strzałem w dziesiątkę, znacznie wzrosną.

(5/5), głosów: 1
Ocena strony
« powrót