Blog

Nauka teorii na prawo jazdy - gdzie, jeśli nie w domu?

Redaktor

Nauka teorii nie należy do najłatwiejszych. Sposoby oparte na bezmyślnym “wkuwaniu” stają się kompletnie przestarzałe ze względu na dużą ilość pytań na egzaminie teoretycznym. Ministerstwo postarało się, aby podejmujący się tego egzaminu musiały zrozumieć zagadnienia, a nie tylko nauczyć się na pamięć odpowiedzi. Kursantom może nie być w smak takie rozwiązanie, jednak w ogólnym rozrachunku zmiany w sposobie egzaminowania może przynieść pozytywne skutki dla wszystkich uczestników ruchu.

jazda-samochodem

Gdzie uczyć się na egzamin teoretyczny

Nasze miejsce zamieszkania często zapewnia nam wygodę, jednak nie zawsze pokrywa się z dobrymi warunkami do przyswajania wiedzy. Może to mieć związek z hałasem czy innymi przeszkodami.

Oto garść przykładowych innych opcji:

Rozwiązywanie testów na świeżym powietrzu

Świetne rozwiązanie dla osób posiadających dobre łącza internetowe w telefonach lub dostęp do miejskiego parku z WiFi. Jak wiadomo, świeże powietrze pozytywnie wpływa na przyswajanie wiedzy i ogólną aktywność umysłową.

Biuro coworkingowe

Za stosunkowo niewielkie stawki dzienne lub godzinowe można mieć do dyspozycji tzw. openspace, czyli otwartą przestrzeń z licznymi stanowiskami do pracy/nauki. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie w indywidualnym wynajmie pojedynczego stanowiska. To rozwiązanie jest kosztowne w porównaniu do biblioteki jednak osoby ceniące sobie komfort pracy połączony ze świetną lokalizacją będą zadowolone. Warunki sprawdzaliśmy dzięki uprzejmości właściciela jednego z takich biur coworkingowych w Krakowie (http://coworkingrynek28.pl).

Wspólna nauka teorii u znajomych

To, że u nas przeszkadza nam w skupieniu hałas, małe dziecko, czy nawet remont u sąsiada, wcale nie znaczy, że wszyscy mają podobny problem - spróbuj zaznajomić się z innymi kursantami. Wspólna nauka to świetny sposób na szersze spojrzenie na dane pytanie. Dyskusje, burze mózgów, analiza trudniejszych zagadnień w grupie - to wszystko możesz mieć na wyciągnięcie ręki i dzięki temu głębiej zrozumieć problem, niż przez naukę na pamięć. A tym samym zwiększyć szanse pozytywnego wyniku egzaminu. Niestety, niekoniecznie jest to opcja dla introwertyków.

Nauka w bibliotece

W większości pierwszy wybór. Cisza, spokój i często też stanowisko z dostępem do internetu. Minusem niewątpliwie mogą być niedogodne godziny otwarcia, często zdarzający się brak wolnych miejsc oraz natężenie ruchu niekoniecznie przestrzegających ciszy młodych osób/dzieci. Poza tym mogą występować czasowe ograniczenia w korzystaniu ze stanowiska komputerowego, przykładowo nie dłużej niż półtorej godziny.

nauka-w-bibliotece

Sposoby nauki

Podobnie jak z miejscami, nie ogranicza nas również źródło wiedzy. Oto kilka prostych przykładów.

skuteczna-nauka

Testy na prawo jazdy

Wygodny, dostępny u nas test online na prawo jazdy. Prosto, szybko, bez interakcji z innymi ludźmi. Często jednak można natrafić na przeładowane bazy pytań, zawierające także nieaktualne zagadnienia. Korzystając z nich z głową można zwiększyć swoje szanse. Nasza baza doskonale odzwierciedla realny egzamin!

Z książki

Niewątpliwym plusem książek jest niezależność od połączenia z internetem. Minusem zaś niska częstotliwość aktualizacji, przez co fakt, że np. dysponujemy podręcznikiem mającym pół roku wcale nie gwarantuje poprawności wszystkich treści. Dlatego też nie można się ograniczać wyłącznie do nich.

Wykłady podczas kursu na prawo jazdy

Każdy, kto uczestniczył w tych wykładach potwierdzi, że to zdecydowanie za mało aby zdać egzamin teoretyczny. Ilość wiedzy przekazywanej podczas wykładów jest bardzo duża, krótki czas oraz konieczność dzielenia sali z wieloma kursantami nie pozwala na swobodne zadawanie pytań na dręczące nas tematy. Szczególnie, gdy jesteśmy jedyną osobą wykazującą aktywność, gdyż większość osób tylko je “odbębnia”. Trzeba zdać sobie sprawę, że z samych wykładów nie uda się zdać egzaminu teoretycznego.

Podsumowanie

Znajomość teorii jazdy jest bezsprzecznie fundamentem zachowania bezpieczeństwa na drodze. Dlatego nie należy jej lekceważyć, przygotowując się byle jak, w byle jakich warunkach “aby tylko zdać”. Najlepiej podejść do tematu kompleksowo, nie ograniczając się tylko i wyłącznie do jednego źródła wiedzy.

Więc jeśli dom nie zapewnia Ci odpowiednich warunków - wyjdź z niego, poznaj nowych ludzi lub skorzystaj z jednego z przytoczonych powyżej miejsc. Nic nie stracisz, a możesz przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót