Blog

Piktogram

Pierwszy raz na przeglądzie? Dowiedz się jak wygląda przegląd samochodu!

Redaktor

Okresowe badanie techniczne pojazdu - podstawowe informacje

Takie badanie techniczne możesz przeprowadzić w dowolnej stacji kontroli pojazdów. Do takich zaliczają się stacje podstawowe, jak też okręgowe (OSKP). Badanie jest stosunkowo krótkie i zazwyczaj trwa nie więcej niż 30 minut. Badanie techniczne wykonuje diagnosta, który posiada stosowne uprawnienia potwierdzone egzaminem kwalifikacyjnym. 

Poruszanie się pojazdem po drogach publicznych wymaga ważnego badania technicznego. Brak ważnego przeglądu może skutkować karą grzywny, a także utratą dowodu rejestracyjnego. 

badanie techniczne samochodu

Jak wygląda przegląd samochodu na stacji kontroli pojazdów

Badanie techniczne składa się w zasadzie z trzech części, i należą do nich:

 • identyfikacja pojazdu,
 • sprawdzenie wyposażenia dodatkowego (dotyczy to szczególnie samochodów z LPG, oraz CNG, gdyż takie wymagają dodatkowych regulacji),
 • oceny podzespołów i układów, w które samochód jest wyposażony.

Jeżeli chodzi o identyfikację pojazdu, niezbędny jest numer VIN, a także zgodność danych z dowodem rejestracyjnym. Natomiast oględziny samochodu skupiają się głównie na sprawdzeniu go pod kątem bezpieczeństwa dla użytkowników pojazdu, jak również innych uczestników ruchu drogowego. 

Co sprawdza diagnosta?

 • układ hamulcowy - sprawdzenie stanu hamowania, także awaryjnego,
 • układ kierowniczy - stan drążków kierowniczych,  luzy w układzie kierowniczym,
 • zawieszenie - luzy i nieprawidłowości elementów zawieszenia,
 • silnik - wycieki, jak też pomiar emisji związków szkodliwych,
 • układ wydechowy - dźwięki, które emituje
 • oświetlenie - działanie świateł, wykrycie nieprawidłowości w oświetleniu, czy regulacji świateł,
 • nadwozie - stan elementów nośnych, progów, szyb, ram,
 • elementy odpowiadające za bezpieczeństwo  - np. działanie pasów,
 • obowiązkowe elementy wyposażenia - gaśnica, trójkąt,
 • stan ogumienia.

Praca diagnosty jest więc niezwykle ważna i konieczna, aby mieć pewność, że poruszamy się sprawnym pojazdem, który nie będzie zagrażał użytkownikom ruchu drogowego.  Co jednak w przypadku, kiedy diagnosta wykryje usterkę w pojeździe podczas badania technicznego? Spójrz poniżej!

Wykryta usterka podczas przeglądu samochodu

Usterki, które wykrywa się w badaniu technicznym, podzielić można na trzy kategorie:

 • drobne,
 • istotne,
 • stwarzające zagrożenie.

Jeżeli podczas przeglądu w samochodzie wykryte zostaną drobne usterki, nie trzeba się bardzo obawiać, gdyż diagnosta dopuści auto do dalszego ruchu, lecz nakłada na nas obowiązek usunięcia tychże usterek.

Gorzej jeżeli okaże się, że usterka będzie istotna, bądź, co gorsza, stwarzająca zagrożenie. Wtedy niestety będzie wiązało się to z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Otrzymamy również negatywną decyzję stacji kontroli pojazdów. Musimy wówczas naprawić powstałe usterki (do 7 dni) i ponownie udać się na dodatkowe badanie techniczne. Po pozytywnym przejściu badania kontrolnego, w dalszym ciągu będziemy mogli poruszać się swoim samochodem.

Zwróć uwagę na zmiany

Jest to istotna kwestia, o której być może wielu kierowców nie pamięta. Otóż od 13 listopada 2017 roku w życie weszły zmiany dotyczące przeglądów technicznych, które na celu mają ograniczenie procederu udzielania pozytywnych decyzji badania technicznego dla pojazdów niesprawnych. Co za tym idzie, wielu kierowców, którzy nie otrzymali pozytywnego wyniku na jednej stacji, odjeżdżało i próbowało szczęścia na innej. Aktualnie już się tak nie da. Od wprowadzenia zmian każdy kierowca zobowiązany jest za zapłatę przeglądu jeszcze przed wjazdem do garażu stacji kontroli pojazdów.

Ponadto informacja na temat przeglądu (data wykonania, wynik i przerwanie jeżeli miało miejsce) jest wprowadzana do CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Należy zapamiętać, że po upływie ważności badania technicznego, nasz pojazd straci prawo do poruszania się nim po drogach publicznych. Od 1 stycznia 2022 roku za brak ważnego badania technicznego możemy zostać ukarani mandatem od 1500 do nawet 5000 złotych. Oczywiście dodatkowo może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny auta.

Nie zapomnij dowodu rejestracyjnego!

Pamiętajmy, że wybierając się na przegląd samochodu, musimy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu. Diagnosta po pozytywnym przejściu badania przybije pieczątkę w dowodzie, która będzie tego potwierdzeniem. Ponadto jeżeli posiadamy pojazd z LPG, czyli instalacją gazową, na przegląd należy zabrać także dokument legalizacji zbiornika LPG.

Przegląd samochodu - cena

Pewnie wiele osób, które nigdy nie miały do czynienia z przeglądem technicznym, zastanawia się, ile kosztuje przegląd samochodu. Otóż za badanie techniczne samochodu na stacji kontroli pojazdów będziemy musieć zapłacić 98 złotych i dodatkowo 1 złoty za ewidencję badania. Jeżeli nasz pojazd posiada instalację gazową, wtedy przegląd samochodu będzie kosztował 162 zł. Czyli 98 złotych opłaty regularnej, plus 1 złoty za ewidencję, jak również 63 złote za specjalistyczne badania instalacji gazowej. Badanie techniczne autobusu (do 15 osób) również kosztuje 99 złotych. Za przegląd ciągnika rolniczego zapłacimy 63 złote, za przyczepę do 3,5 tony 79 złotych. Badanie techniczne motocyklu kosztuje 63 złote, a motoroweru 51 złotych.

Opłata za badanie techniczne jest bezzwrotna, pobierana z góry. Nawet wtedy, kiedy okaże się, że pojazd posiada jakieś usterki i trzeba będzie przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne. 

Często zadawane pytania!

 1. Co zrobić kiedy w dowodzie rejestracyjnym skończą się miejsca na pieczątki - Jak już wiemy, tym co potwierdza przegląd samochodu, jest pieczątka, którą diagnosta wbija do dowodu rejestracyjnego. Jeszcze do niedawna, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym zabrakło miejsca na nowe pieczątki, należało wymienić go na nowy. Jednak od 4 grudnia 2020 roku nie ma już takiego obowiązku. Informacja o przeglądzie trafia do CEPiK, a policja, która zatrzymuje nas do kontroli ma do tej bazy dostęp.
 2. Czy badanie techniczne wiąże się z przeprowadzeniem sprawdzenia emisji spalin - W samochodach benzynowych sprawdzany jest skład gazów, które wydobywają się z rury wydechowej. Za sprawą specjalnego urządzenia, diagnosta może wyszukać, czy w spalinach znajduje się trujący tlenek wodoru, jak i węglowodory. Jeżeli emisja spalin będzie za wysoka, auto może nie przejść badania.
 3. Czy badanie techniczne wiąże się ze spisywaniem stanu licznika pojazdu - Oczywiście. Diagnosta wpisuje liczbę przejechanych kilometrów do dokumentacji. Ciekawostką jest fakt, że w przyszłości przegląd samochodu może być potwierdzany za pomocą fotografii, na których będzie znajdował się również uwieczniony aktualny przebieg pojazdu.

Podsumowanie

Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkiem, jeżeli chcemy przemieszczać się nim po  drogach publicznych. Wykonać je możemy na stacji kontroli pojazdów. Warto pamiętać, aby na badanie techniczne zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, a także dokumenty związane z instalacją LPG jeżeli pojazd, takową posiada.

(5/5), głosów: 3
Ocena strony
« powrót