Blog

Przepisy prawne o LPG które musisz znać- Poradnik 2018

Redaktor

Decydując się na montaż instalacji LPG w samochodzie, liczymy na ogromne oszczędności w trakcie całego trwania jej użytkowania. Jednak zanim zaczniemy oszczędzać, musimy poza wykonaniem instalacji, dopełnić obowiązków nakładanych na nas przez przepisy. Jednak nie wszyscy, którzy planują założenie instalacji, znają przepisy jej dotyczące, a tych możemy znaleźć w polskim prawie kilka. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu najważniejsze z nich.

Obowiązek zgłoszenia instalacji u ubezpieczyli?

W Polsce panuje przekonanie, że każdy posiadacz samochodu napędzanego propan butanem, ma obowiązek zgłosić ten fakt do firmy zajmującej się ubezpieczeniem naszego samochodu. Jest to oczywiście mit, w żadnym z dokumentów prawnych posiadających moc prawną nie znajdziemy tego stwierdzenia. Jednak zachęcamy nowych użytkowników instalacji gazowej do zgłoszenia tego faktu. Będzie miało to ogromne znaczenie podczas kolizji czy wypadku drogowego. Posiadając dokumenty potwierdzające ten fakt, mają Państwo możliwość uzyskania odszkodowania, jeśli podczas wypadku instalacja ulegnie awarii.

Obowiązkowe przeglądy instalacji

W Polskim prawie normy dotyczące przeglądu instalacji gazowej są jasno opisane. Zacznijmy może od tego, że przegląd samochodu z nową instalacją, powinien odbyć się w ciągu 12 miesięcy od czasu jej założenia. Jeśli jednak przegląd samochodu wypadnie wcześniej, należy przy okazji wykonać również przegląd instalacji. Sytuacja komplikuje się nieco przy nowych samochodach, jeśli termin kolejnego badania technicznego przypada za 3 lata to i tak w ciągu 12 miesięcy musimy wykonać przegląd zarówno samochodu, jak i instalacji.

W dodatku musimy liczyć się z większym wydatkiem niż w przypadku samochodów napędzanych benzyną czy dieslem. Cena przeglądu samochodu z instalacją gazową wynosi 162 złote. W tej cenie zawarte są standardowa kwota 99 złotych za podstawowy przegląd, 1 złoty za wpis do ewidencji, a także 63 złote za badanie specjalistyczne.

Pamiętajmy o tym, aby na przegląd zabrać nie tylko dowód rejestracyjny pojazdu, ale również świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej.

Wydział komunikacji - zgłoszenie instalacji gazowej

Założenie instalacji gazowej nie jest ostatecznym krokiem, aby móc cieszyć się w pełni z codziennych oszczędności. Każda z osób zakładająca instalacje gazową jest zobowiązana w ciągu 30 dni fakt ten zgłosić w wydziale komunikacji. Proces ten nie jest zbytnio skomplikowany, jednak pamięć o tym obowiązku leży po stronie kierowcy/ właściciela auta.

Aby odpowiednio przygotować się do wizyty w urzędzie, należy przygotować i zabrać ze sobą komplet niezbędnych dokumentów. Jest to między innymi:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport),
  • jeśli posiadamy to kartę pojazdu
  • upoważnienie od właściciela pojazdu, jeśli z jakichś przyczyn nie może on zrobić tego osobiście.

Wszelkie dokumenty uzyskane z warsztatu zajmującego się montażem gazu, tj świadectwo homologacji sposobu montażu, atest na zbiornik oraz fakturę za montaż.

Bardzo ważne jest odpowiednie dopilnowanie terminów obowiązujących nas przepisami. O ile nie spóźnimy się z terminem, to nie powinny grozić nam żadne nieprzyjemności podczas nawet rutynowej kontroli drogowej. W przypadku jednak gdy termin minął, a my zwyczajnie zapomnieliśmy o tym obowiązku, nasz instalacja może być uznana przez stróżów prawa za nielegalną.

Używana instalacja LPG z innego samochodu?

W polskim prawie jest kategoryczny zakaz wykorzystywania instalacji gazowej z innego pojazdu. Poza oczywistym aspektem bezpieczeństwa użytkowania, żaden pracownik stacji diagnostycznej nie podbije naszego przeglądu.

Aby instalacja gazowa została uznana za legalną, musi być ona wykonana z fabrycznie nowych elementów dopasowanych do naszego modelu samochodu, przez osobę posiadająca wiedze i umiejętności. Nie powinniśmy szukać pozornych oszczędności, jeśli w grę wchodzi życie i zdrowie nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dbając o okresowe przeglądy instalacji oraz wybierając części pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów, będą Państwo mogli się cieszyć ogromnymi oszczędnościami w domowym budżecie. Więcej o tym przeczytają Państwo TUTAJ.

(5/5), głosów: 4
Ocena strony
« powrót