Blog

Piktogram

Przygotowanie do jazdy — jaka kolejność?

Redaktor

Czego uczą na kursie na prawo jazdy kat. B?

Wszystkich młodych, jak i już tych wieloletnich posiadaczy prawa jazdy, kurs, a następnie egzamin praktyczny i teoretyczny przygotował nie tylko do poruszania się po drodze, ale również do tego, jak przeprowadzić przygotowanie do jazdy. Zadania egzaminacyjne dotyczą między innymi podstaw na placu manewrowym, czyli pokazania danych świateł oraz sprawdzenie poziomu płynów w zbiornikach znajdujących się pod maską. 

Przygotowanie do jazdy — kolejność

Jeżeli wiemy, że musimy gdzieś pojechać to najlepiej sprawdzić tuż przed wyruszeniem, czy nasz samochód nadaje się do jazdy. Kolejność sprawdzania może być dowolna — warto jednak kierować się określonym schematem i wygodą, żeby ciągle nie wchodzić i wychodzić z auta.

sprawdzanie płynów znajdujących się pod maską

#1 Pod maską

Najlepiej zacząć od skontrolowania tego, co mamy pod maską, czyli wszelkich płynów. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby na przykład zatarł się silnik z powodu braku lub za małej ilości oleju. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów należy również zajrzeć do płynu hamulcowego, który jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie hamulców w samochodzie. Dlatego właśnie pod maską należy zobaczyć na:

 • poziom oleju,
 • poziom płynu hamulcowego,
 • poziom płynu chłodzącego.

Warto również sprawdzić stan płynu do spryskiwaczy, który umożliwia umycie szyby przedniej, a w niektórych samochodach nawet tylnej. Lepiej zainwestować w taki płyn nieco więcej, gdyż droższe specyfiki zawierają więcej substancji chroniących tak szyby, jak i wycieraczki.

#2 Światła

Równie ważne jest prawidłowe działanie wszystkich świateł. W przypadku sprawdzania działania świateł kolejność nie ma znaczenia. Nieważne, od których świateł zaczynamy, wszystkie muszą zawsze świecić. Każdy pojazd dopuszczony do uczestnictwa w ruchu drogowym powinien być sprawdzany za każdym razem. Obowiązkowo trzeba sprawdzić:

 • działanie świateł przeciwmgłowych tylnych,
 • działanie świateł kierunkowskazów,
 • działanie świateł pozycyjnych,
 • działanie świateł awaryjnych,
 • działanie świateł drogowych,
 • działanie świateł mijania,
 • działanie świateł cofania
 • działanie światła STOP.

kierunkowskazy

Każde ze świateł ma inne zastosowanie. Przykładowo światła awaryjne są niezbędne, jeśli konieczne będzie zatrzymanie pojazdu nawet na środku drogi. Dlatego właśnie ważne jest upewnienie się, czy wszystko działa bez zarzutu. Ten rodzaj świateł możemy sprawdzić, oglądając przód, tył oraz prawy i lewy bok pojazdu, czy wszystkie elementy świecą się, tak jak powinny.

Natomiast światła drogowe (tzw. długie) są przeznaczone do oświetlenia przestrzeni znajdującej się przed samochodem, gdy jest ciemno. Z nimi jednak trzeba zachowywać się rozważnie, aby nie oślepić kierowców jadących z naprzeciwka, gdyż może to spowodować wypadek lub kolizję.

Dodatkowo warto sprawdzić działanie sygnału dźwiękowego, bo kto wie, kiedy może nam się przydać. Z tym jednak trzeba być ostrożnym, gdyż bezpodstawne użycie klaksonu może skutkować mandatem karnym. Możemy użyć go, gdy koniecznie chcemy ostrzec kogoś przed jakimś niebezpieczeństwem.

#3 Wewnątrz samochodu

Na sam początek sprawdźmy, czy drzwi pojazdu są zamknięte, spoglądając na deskę rozdzielczą, która wyświetla odpowiednie diody. Dopiero po upewnieniu się, że wszystkie drzwi są domknięte, możemy przejść do kolejnych równie ważnych czynności.

odpowiednie ustawienie fotela do jazdy

Ustawienie fotela jest bardzo ważne, jednak nie zawsze musimy to robić. Jeśli danym samochodem jeździ tylko jeden kierowca, jasne jest, że odległość fotela będzie ciągle taka sama. Właśnie dlatego warto raz, a porządnie ustawić sobie fotel, w sposób taki, aby widzieć wszystko tak jak potrzeba. Osoby, które nie posiadają na wyłączność swojego auta, przed wyruszeniem w trasę muszą ustawić odpowiednio fotel. Powinien być ustawiony blisko, tak aby ręce w łokciach nie były do końca wyprostowane, przy trzymaniu kierownicy.

Następnym etapem jest ustawienie lusterek. Możemy się nimi zająć, gdy fotel mamy już w odpowiedniej pozycji. W prawym oraz lewym lusterku kierowca powinien widzieć fragment swojego samochodu, oraz przestrzeń znajdującą się obok niego. Natomiast w wewnętrznym lusterku kierowca powinien mieć dobre pole widzenia na całą tylną szybę. Należy je dobrze ustawić, aby doskonale widzieć samochód jadący za nami lub obszar bezpośrednio za pojazdem, przykładowo podczas cofania.

Ustawienie lusterek — aby dobrze widzieć prawy i lewy bok pojazdu

Ostatnim zadaniem, które trzeba wykonać przed wyruszeniem w drogę, jest zadbanie o pas bezpieczeństwa. Wiele nowych, jak i tych starszych samochodów jest wyposażonych w czujnik, który sygnalizuje dźwiękiem lub świecącą diodą o niezapiętym pasie. W ten sposób nie ma opcji o zapomnieniu o tym ważnym elemencie. Jednak gdy w samochodzie nie ma tego udogodnienia, trzeba pamiętać, aby go zapiąć, a nawet przyzwyczaić się do tej czynności. Pasy bezpieczeństwa są ochroną, za której brak można dostać mandat.

Podsumowanie

Kurs na prawo jazdy oraz egzamin państwowy uczy nas nie tylko poruszania się w ruchu drogowym, ale również tego, co należy zrobić/sprawdzić przed i po wejściu do samochodu. Nie wszystkie elementy trzeba sprawdzać za każdym razem. Jednak gdy wybieramy się w nieco dłuższą podróż, warto zajrzeć do wszystkiego, aby w drodze nie zmagać się z nieprzyjemnymi sytuacjami wynikającymi przykładowo z braku jakiegoś z płynów.

(5/5), głosów: 5
Ocena strony
« powrót