Sportowy samochód dla początkującego kierowcy - co warto wiedzieć?
Prawo jazdy... chyba każdy kierowca pamięta, jak dłużył się czas oczekiwania na jego odbiór po zdaniu egzaminu, aż wreszcie nadszedł ten dzień. Teraz do pełni niezależności pozostał, jedynie lub aż, zakup samochodu. To moment, na który czeka każdy świeżo upieczony, młody kierowca. Jaki powinien być pierwszy samochód dla młodego kierowcy? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Jakie tanie sportowe samochody cieszą się popularnością wśród początkujących kierowców?
Jakie powinno być pierwsze auto młodego kierowcy?
Pierwszy samochód powinien przede wszystkim być dostosowany do umiejętności niedoświadczonego jeszcze kierowcy oraz do możliwości finansowych kierowcy lub jego rodziców. Samochód używany, czy nowy, to koszty związane nie tylko z samym jego zakupem, ale także z jego utrzymaniem i eksploatacją. Samochody marki premium i ich części zamienne mogą przewyższać finansowe możliwości niejednego kierowcy. Ponadto im nowszy i lepiej wyposażony pojazd, tym wyższa cena polisy OC, która jest obowiązkowa. Koszt ubezpieczenia samochodu może również wzrosnąć z uwagi na młodego kierowcę.
Ze względu na niewielkie doświadczenie za kierownicą, warto na pierwszy samochód wybrać auto używane. Każdemu bowiem może zdarzyć się wpadka w postaci zarysowania lakieru, wgnieceń po niezauważonym słupku czy pęknięta lampa. Wybór samochodu z drugiej ręki będzie więc bezpieczniejszą oraz tańszą w naprawie opcją.
Jeśli chcemy używać samochodu do codziennej jazdy, najlepiej będzie wybrać auto miejskie średniej wielkości. Wiele młodych kierowców, szczególnie kobiety, wolą wybrać małe autko, którym wszędzie można się wcisnąć. Niewątpliwie jest to ogromna zaleta niewielkich pojazdów, jednak aby nabrać wprawy i nauczyć się dobrze poruszać samochodem i parkować w każdych warunkach, lepiej wybrać średniej wielkości egzemplarz. Fakt, że kupimy mniejsze auto, nie sprawi, że miejsca parkingowe się zmniejszą - one pozostaną takie same zarówno dla małych, średnich, jak i większych samochodów. Średnie auto ułatwi więc początkującemu kierowcy nabranie wprawy i pewności za kierownicą.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego samochodu?
To, jakie auto wybrać na pierwszy samochód, może okazać się niemałym wyzwaniem. Zadbane egzemplarze w dobrym stanie technicznym często przekraczają budżet młodego kierowcy. Znalezienie bowiem zadowalającego wyposażenia w określonym przedziale cenowym może być trudne i czasochłonne. Jak więc wybrać pierwszy samochód?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan techniczny auta, aby nie wybrać pojazdu, na którego naprawę będzie trzeba wyłożyć tysiące złotych. Dobrym wyborem na początek będzie samochód o niskim zużyciu paliwa. Niewielkie zużycie paliwa nie nadszarpnie zbytnio budżetu kierowcy podczas codziennego użytku.
Warto, aby pierwsze cztery kółka wyposażone były w podstawowe systemy bezpieczeństwa, tj. poduszki powietrzne, ABS czy kontrola trakcji. Nowy samochód z salonu jest co prawda w idealnym stanie, w pełni bezpieczny i bezwypadkowy, ale odpowiednio kosztowny. Z pomocą doświadczonego miłośnika motoryzacji można jednak znaleźć na rynku wtórnym starsze samochody w dobrym stanie.
W zależności od przeznaczenia samochodu ważne może okazać się także wyposażenie w postaci klimatyzacji, czujników lub kamery cofania, portów USB, nawigacji czy automatycznych szyb. Jeśli będziemy potrzebować sporo miejsca do przewożenia ludzi lub rzeczy, warto wybrać model zapewniający przestronne wnętrze. Tak naprawdę, jeśli nie spieszy nam się z kupnem, można szukać samochodu z takim wyposażeniem, jaki tylko się zamarzy.
Sportowy samochód dla początkującego, młodego kierowcy - nowy czy używany?
A co, jeśli zdałeś prawo jazdy i marzysz, aby Twoim pierwszym samochodem było sportowe auto? Jeśli czujesz się pewnie w prowadzeniu pojazdów, nic nie stoi na przeszkodzie. To, co może Cię ograniczać w zakupie, to cena. Jeśli dysponujesz większym budżetem, który pozwala na zakup nowego pojazdu, możesz tak naprawdę wybierać spośród wielu modeli sportowych samochodów w idealnym stanie i dostosować wyposażenie według własnego uznania.
Jeśli nie możesz zdecydować się, jaki nowy sportowy model zakupić, polecamy skorzystać z usług, jakie oferuje wypożyczalnia samochodów sportowych. Szeroka oferta samochodów różnych marek sprawia, że w okresie krótko- lub długoterminowym możesz poruszać się takim samochodem jak Ford Mustang GT, Renault Megane R. S. Trophy, Dodge Challenger czy jednym ze sportowych egzemplarzy Audi, Ferrari, BMW, Porsche, Mercedes-Benz czy innych sportowych marek, cieszących się dużą popularnością na całym świecie. To świetna okazja, aby zapoznać się z supersamochodami i doświadczyć szybkiej jazdy oraz niezapomnianych wrażeń, a przy okazji zdecydować czy na pewno chcemy kupić nowe auto, czy może na początek jednak lepiej postawić na tańszy w utrzymaniu i eksploatacji, starszy model z drugiej ręki.
Poszukiwanie pierwszego auta to zwykle ekscytujący proces. Dzięki używanym pojazdom wcale nie trzeba porzucać marzenia o sportowym samochodzie. Sportowe auta używane dostępne są na polskim rynku, ale też poza granicami naszego kraju, dzięki czemu, jeśli nie znajdziesz tego jedynego pojazdu w Polsce, możesz swoje wymarzone cztery koła sprowadzić z zagranicy i czerpać radość z jazdy samochodem ze sportowym zacięciem. Musisz jednak pamiętać, że im większa pojemność silnika, tym nie tylko większe zużycie paliwa i wydatki przeznaczane na ten cel, ale także droższe ubezpieczenie OC.
Tanie sportowe auta dla młodych kierowców
A jakie sportowe auta cieszą się popularnością wśród młodych kierowców, wybierających egzemplarze z rynku wtórnego? Jeśli szukasz samochodu w cenie poniżej 30 tys. złotych, do najpopularniejszych modeli używanych sportowych samochodów należą: Audi S3 8L, BMW serii 3 E46, Mazda MX-5 NB, VW Golf GTi IV, Subaru Impreza WRX I, Chevrolet Camaro (IV generacja), Audi S4 B6, Ford Focus ST Mk 2, Mazda 3 BK MPS, Alfa Romeo Brera czy Renault Laguna (III generacja).
Natomiast jeżeli dysponujesz większym budżetem, do 50 tys. złotych na rynku sportowych samochodów używanych możesz znaleźć takie pojazdy jak: BMW Z4 (I generacja), Renault Megane RS, Chevrolet Corvette C4, Nissan 350Z, Ford Mustang.
Pojemne i mocne silniki to coś, co wyróżnia sportowe samochody. Ekskluzywne, superszybkie nowe samochody to gratka dla każdego miłośnika adrenaliny i szybkiej jazdy. Ale to także duże koszty utrzymania pojazdu, jego eksploatacji oraz części zamiennych, na które nie każdy, zarówno początkujący, jak i doświadczony kierowca, może sobie pozwolić. Na szczęście na rynku wtórnym jest wiele aut sportowych w różnych przedziałach cenowych. Warto mieć natomiast na uwadze, że im tańszy samochód, tym jest on starszy i w gorszej kondycji, więc pewnie będzie wymagał większego nakładu finansowego, aby naprawić ewentualne usterki. Jeśli jednak celujesz w samochód używany, z pewnością po krótszych lub dłuższych poszukiwaniach znajdziesz model dla siebie i będziesz cieszył się jazdą autem w sportowym stylu!