Blog

Co zrobić z samochodem po wypadku - sprzedać czy naprawić?

Redaktor

Usterka, stłuczka, wypadek. Niektóre z tych zdarzeń powodują, że zaczynamy myśleć o zasadności naprawy naszego środka transportu. Koszty remontu to nie jedyny argument jaki powinniśmy brać pod uwagę podejmując decyzję. Znaczenie ma tu też wysokość odszkodowania, wartość sentymentalna, dostęp do dobrego i taniego mechanika i wiele innych kwestii. Wybór nie jest łatwy. Podjęcie dobrej decyzji może ograniczyć nam wiele czasu i pieniędzy.

Duże koszty małej usterki

Pojawienie się usterki w samochodzie wywołuje najpierw złość i frustrację. Później nasuwa się pytanie: Warto go jeszcze naprawiać? Odpowiedź nigdy nie jest oczywista. Wszystko zależy od wieku samochodu, marki, dostępności części i innych parametrów.

Stając przed takim dylematem warto zastanowić się, czy poczynione inwestycje zwrócą się z czasem. Problem pojawia się przy starszych samochodach. Naprawa bądź wymiana blacharki, silnika lub zawieszenie nie gwarantuje, że sprzedamy samochód z zyskiem. Wszak nikt nie chce kupować starych samochodów po wygórowanych cenach.

Właściciel nowoczesnych modeli również nie mają łatwo. Często to na nich mechanicy zbierają doświadczenie. Postawienie jednoznacznej diagnozy jest trudne z powodu nieznajomości budowy i specyfiki samochodu. Niestety za takie "szkolenie" personelu warsztatu płaci posiadacz pojazdu. Istnieje również duża szansa, że mimo wydania znacznej sumy pieniędzy, nie uda się ustalić przyczyny usterki.

Dobry mechanik w cenie

Jeżeli zdecydujemy się na przywrócenie samochodu do stanu używalności, czeka nas jeszcze wybór solidnego i profesjonalnego mechanika. Wybór ten nie jest łatwy. Prawie w każdej miejscowości warsztatów samochodowych jest kilka.

Mechanik w trakcie pracy

Jeżeli nie mamy sprawdzonego i solidnego mechanika, warto popytać wśród znajomych i rodziny. Doświadczenia najbliższych mogą być cenną wskazówką, komu powierzyć nasz samochód.

Działanie na własną rękę też jest możliwe. Wystarczy porównać opinie o warsztatach zamieszczane w internecie i wybrać interesującą nas ofertę.

Trafiają się mechanicy, którzy widząc dobrze zachowany i utrzymany samochód proponują odkupienie pojazdu od właściciela, strasząc go, że likwidacja szkód przewyższy wartość auta. Dobrze jest się wtedy zapoznać z opiniami innych mechaników.

Sprzedać czy naprawić?

Kiedy brać pod uwagę sprzedaż auta z usterkami? Z pewnością wtedy, gdy usterka ciągle się powtarza i stanowi mankament danego modelu. Próbując ją usunąć możemy narazić się ciągle rosnące koszty, które i tak nie poprawią ogólnego stanu samochodu.

Dobrym powodem do rozważenia sprzedaży jest posiadanie starego samochodu. Likwidacja usterek może być bardzo droga, a biorąc pod uwagę fakt, że wkrótce pojawią się nowe, koszty utrzymania sprawności pojazdu będą rosły.

Również posiadacze aut od niedawna dostępnych na rynku mogą w pewnych przypadkach myśleć nad jego odsprzedażą. Samochody te nie są dobrze rozpoznane przez mechaników i usunięcie nawet drobnej usterki może wiązać się ze stratą sporej ilości czasu i pieniędzy.

Warto sprzedać auto na skupie

Gdy zapadła już decyzja o sprzedaży auta warto zdecydować się, w jaki sposób tego dokonać. Do dyspozycji jest mnóstwo stron oferujących usługę pośredniczenia w transakcji. Istnieją też firmy, które bez zbędnych formalności i problemów odkupią pojazd w każdym stanie. Do takich firm możemy zaliczyć m.in. działające na terenie Warszawy i okolic autoskupwarszawa.com lub autozlomujemy.pl z Oświęcimia - sprawdzone firmy oferują płatność gotówką i rzetelną wycenę, pozwoli to uzyskać korzystną cenę. Pamiętać należy, by przy każdej transakcji otrzymać umowę kupna-sprzedaży lub, w przypadku złomowania pojazdu, zaświadczenie o kasacji pojazdu. Oszczędzi to w przyszłości wielu kłopotów.

Samochody powypadkowe

Dużą grupą kierowców stojących przed dylematem sprzedać czy naprawić są właściciele aut, które brały udział w kolizjach lub wypadkach drogowych. Dużo zależy od kwoty odszkodowania, jaką zaproponuje ci ubezpieczyciel. Co jednak, gdy pieniądze z polisy nie w pełni pokryją koszty remontu? Sprzedać samochód czy starać się doprowadzić go do stanu używalności?

Samochód po wypadku

Naprawa gotówkowa lub bezgotówkowa

Ubezpieczyciele proponują dwa sposoby likwidacji szkody: naprawa gotówkowa i naprawa bezgotówkowa. W pierwszym wariancie pieniądze przelewane są bezpośrednio na konto poszkodowanego. W wielu przypadkach odszkodowania te są zaniżane i nie w pełni pokrywają koszty naprawy. Najczęściej kosztorys sporządza się według cen zamienników, a nie części oryginalnych.

Drugi wariant oferowany przez ubezpieczycieli polega na wykonaniu naprawy przez warsztat samochodowy i rozliczeniu się ubezpieczyciela z warsztatem. Klientowi zostaje tylko dostarczenie samochodu do mechanika i jego odbiór po zakończeniu prac. Ten typ likwidacji szkody również obarczony jest ryzykiem. Nieuczciwi mechanicy, chcący więcej zarobić, mogą zaniżyć jakość wykonania usługi.

Zamienniki zamiast części oryginalnych

Bardzo często, by ograniczyć koszty naprawy kierowcy decydują się na zastosowanie tanich, słabej jakości zamienników. Nie polecamy takiego sposobu oszczędzania. Zamienniki nie są tak wytrzymałe jak części oryginalne i zaoszczędzone pieniądze, będzie trzeba wybrać na kolejne naprawy.

A co z zabytkami?

Z problemem braku dostępnych części zmagają się często właściciele starszych modeli, które całkiem słusznie aspirują do miana pojazdów kolekcjonerskich. Wysokie koszty napraw i długi czas oczekiwania na niezbędne podzespoły potrafi zniechęcić nawet największego pasjonata motoryzacji. Niemniej jednak, dzięki rzetelnym dystrybutorom, niedogodności te znikają jak bańka mydlana, a nawet najbardziej nietypowe zamówienie ma gwarancję szybkiej realizacji. Poprzez daleko idącą specjalizację na rynku części oryginalnych i wysokiej klasy zamienników, właściciele unikalnych pojazdów już nie muszą się dłużej rozwodzić nad opłacalnością napraw, lecz mogą czerpać radość z przemierzania kolejnych kilometrów za kierownicą swojego wymarzonego wozu. Jeżeli jesteś właścicielem Land Rovera, Jaguara lub innego samochodu z Wysp Brytyjskich i potrzebujesz części nawet do pojazdów, które już dawno wyszły z produkcji, to z pewnością wszystko, czego szukasz znajdziesz na stronie https://czesci.lr.pl/.

Remont po kosztach może być opłacalny?

Pytanie powinno raczej brzmieć: Czy chcesz ryzykować naprawę auta po kosztach? Wiele samochodów, które uległy wypadkom nie powinno w ogóle pojawiać się na drogach. Prowadzenie takich pojazdów stanowi duże zagrożenie, zarówno dla kierowcy, jak i dla innych uczestników ruchu. Elementy samochodowe, które już raz były uszkodzone, znacznie łatwiej poddają się odkształceniom i nie chronią w pełni pasażerów. Dlatego warto rozważyć opcję sprzedaży uszkodzonego samochodu lub oddanie go do stacji demontażu pojazdu.

Demontaż jako jeden z wariantów

Samochód po wypadku nie jest bezwartościowy. Poprzez oddanie go do stacji demontaży pokazdów, wypłatę odszkodowania z tytuły szkody całkowitej i zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia można odzyskać co najmniej równowartość auta sprzed wypadku.

Chcąc uzyskać jak najwyższą cenę warto uszkodzony samochód wystawić na aukcji. Mamy wtedy pewność uzyskania maksymalnej kwoty za zniszczony pojazd.

Na złom… tylko legalnie

Pozbywając się samochodu należy pamiętać, by zgłosić fakt zbycia pojazdu w urzędzie komunikacji oraz Towarzystwie Ubezpieczeniowym (sprzedaż samochodu) lub dokonać jego wyrejestrowania (oddanie samochodu do stacji demontażu pojazdów).

Złomowisko starych pojazdów

Niedopełnienie tych warunków może skutkować wieloma nieprzyjemnościami. Nielegalne złomowiska nie wyrejestrowują pojazdów przez co właściciel pojazdu narażony może być na kary związane z brakiem ważnej polisy OC. Może się także zdarzyć, że samochód trafi w ręce przestępców, którzy wykorzystają go do kradzieży paliwa lub w innym procederze. Zgłoszenie sprzedaży w urzędzie pozwoli byłemu właścicielowi uniknąć postawienia w stan oskarżenia.

Stare auto z charakterem

Istnieje spore grono właścicieli, którzy z różnych powodów decydują się restaurować starsze auta. Być może jest to przywiązanie. Znacznie częściej jednak właściciele zdają sobie sprawę z niskich cen rynkowych i braku chętnych na kupno pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy dokonywanie co jakiś czas drobnych napraw i korzystanie z samochodu dopóki się da.

Fiat 126p - Klasyka polskiej motoryzacji.

(5/5), głosów: 8
Ocena strony
« powrót