Blog

Piktogram

W jaki sposób sprawdzić, czy samochód jest zarejestrowany?

Redaktor

Jak sprawdzić historię pojazdu

Mamy to szczęście, że w kraju istnieje strona internetowa, na której można pozyskać bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Taki raport może nam wiele powiedzieć na temat danego samochodu. Szczególnie takie informacje mogą przydać się podczas chęci zakupu auta używanego, których u nas w kraju jest naprawdę wiele.

Każdy z nas zapewne wie, jak ciężko znaleźć pojazd używany, który będzie rzeczywiście zgodny z tym, co deklaruje właściciel. Posługując się omawianym raportem, weryfikacja takiego auta stanie się znacznie prostsza.

weryfikacja czy samochód jest zarejestrowany

Raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów - Historia pojazdu

Nazywa się tak usługa, która realizowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji. Usługa ta jest dla każdego, kto planuje zakup używanego samochodu, motocykla, czy innego pojazdu, który zarejestrowany jest w Polsce.

Po skorzystaniu otrzymujemy dane, które mogą przydać się podczas weryfikacji stanu pojazdu, czy potwierdzeniu wiarygodności odnośnie tego, co przekazuje sprzedawca. Raport, który otrzymamy, bez trudu można zapisać, a następnie wydrukować. Co najważniejsze, usługa ta jest całkowicie bezpłatna.

Raport zawiera datę pierwszej rejestracji pojazdu i nie tylko

Otóż warto wiedzieć, co dany raport zawiera. Omawiana usługa wyświetla wszystkie dane na temat pojazdu od czasu, kiedy pierwszy raz został zarejestrowany w Polsce. Dzięki temu można dowiedzieć się takich rzeczy jak:

 • dane techniczne pojazdu (pojemność silnika, moc, rodzaj paliwa),
 • informację na temat aktualnego badania technicznego,
 • terminy okresowych badań technicznych, które pojazd ma już za sobą,
 • informację na temat dodatkowych badań technicznych,
 • odczyt licznika, który zapisany był podczas okresowego badania technicznego (dane są gromadzone od 2014 roku),
 • odczyt licznika, który został zarejestrowany podczas kontroli drogowej,
 • informację o ewentualnej wymianie licznika, włącznie z jego odczytem po wymianie (dane są gromadzone od 2020 roku),
 • informację na temat posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC,
 • informację na temat szkody istotnej (dane są gromadzone od 1 marca 2020 roku),
 • liczbę właścicieli i współwłaścicieli pojazdu,
 • województwo rejestracji pojazdu,
 • informację na temat tego, czy pojazd był własnością firmy, organizacji, czy osoby prywatnej,
 • informację, która dotyczy zbycia pojazdu,
 • informację na temat ewentualnego czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

Jak widać, informacji można uzyskać naprawdę całkiem sporo! Warto wspomnieć również o tym, że od niedawna usługa została poszerzona o informacje na temat aut, które nie są zarejestrowane w kraju, a są w nim np. oferowane do sprzedaży.

Aby uzyskać informacje, wpisz dane znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym

Mianowicie chodzi konkretnie o trzy rzeczy, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, lub karcie pojazdu. Musisz posiadać dane takie jak:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • datę pierwszej rejestracji,
 • numer VIN - jest to unikalny numer dla każdego pojazdu, który umieszczany jest bezpośrednio na pojeździe (czasami w różnych miejscach), jak też w dowodzie rejestracyjnym.

Jak sprawdzić, czy samochód jest zarejestrowany i nie tylko

Cała procedura sprawdzania jest banalnie prosta i wyżej wymienione dane, należy wpisać w specjalne pola. Proces trwa dosłownie kilka minut. Po tej czynności otrzymujemy gotowy raport ze wszystkimi wyżej wymienionymi informacjami o aucie, motocyklu, czy innym pojeździe.

Jeżeli zastanawiasz się, skąd pochodzą omawiane informacje, już pędzimy z odpowiedzią. Spójrz poniżej!

Skąd pozyskiwane są dane, które otrzymujemy

Wszystkie informacje pochodzą z CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Nazywa się tak rejestr, który prowadzony jest przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Niektóre dane są przekazywane od 2004 roku. Przekazuje je kilka tysięcy niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych podmiotów. Korzystają z rozmaitych narzędzi teleinformatycznych. Czasami przez taki fakt mogą zdarzać się niezgodności danych.

Właśnie z tego powodu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), jest udoskonalany, przez co powstał CEPiK 2.0. W tym właśnie projekcie dane niewłaściwe są usuwane i całość ma doprowadzić do zdecydowanego ograniczenia ich wprowadzania.

O tym pamiętaj...

Zapamiętaj, aby nie sugerować się w 100% danymi, które otrzymałeś z raportu. Są one jedynie dodatkową informacją zazwyczaj dla kupującego odnośnie kupowanego pojazdu. Nie należy na podstawie otrzymanego raportu, podejmować decyzji o kupnie, lub rezygnacji z zakupu.

Pamiętaj także, że czasami pojazdu może nie być w bazie danych. Wtedy, historii samochodu można szukać poprzez profil zaufany. Szczególnie jeżeli chodzi o auto z zagranicy, które mogło być zalane, kradzione, czy mogło być taksówką.

W tych kilku krokach możesz sprawdzić pojazd:

 1. Należy kliknąć link do profilu zaufanego - znajduje się on w komunikacie na górze ekranu.
 2. Zostaniesz przeniesiony na stronę profilu zaufanego.
 3. Zaloguj się na swoje konto.
 4. Po zalogowaniu się zostaniesz ponownie przeniesiony do usługi Historia Pojazdu.
 5. Wszystkie informacje zobaczysz na ekranie od razu.

Otrzymane dane możesz bez trudu pobrać, a następnie wydrukować. Ponownie warto wspomnieć, że otrzymane dane mają charakter jedynie informacyjny. Tym bardziej nie są one dokumentem urzędowym. Co za tym idzie, w razie jakiejkolwiek sprawy, żaden sąd, czy urząd może nie uznać omawianego dokumentu, jako dowodu w sprawie.

Podsumowanie

Jak widać, sprawdzenie historii pojazdu nie stanowi już wielkiego problemu. Przydaje się to głównie przy zakupie używanego samochodu. Pamiętaj, że sprawdzenie auta wymaga wpisania kilku informacji, z dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu. Zatem wymienione dokumenty, lub dane z nich są niezbędne, aby poznać historię danego pojazdu. 

(5/5), głosów: 1
Ocena strony
« powrót