Blog

Wyprzedzanie z prawej strony

Redaktor

Rozpoczynając manewr wyprzedzania, trzeba dobrze upewnić się, czy możemy tego dokonać z uwagi na bezpieczeństwo swoje jak i innych uczestników ruchu drogowego. Należy zachować 3 podstawowe stopnie ostrożności, jakimi są:

  • upewnienie się, czy jadący z tyłu pojazd nie rozpoczął wcześniej manewru wyprzedzania,
  • upewnienie się, czy samochód jadący z przodu nie zamierza wykonać skrętu w lewo,
  • upewnić się, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża żaden pojazd oraz, czy mamy wystarczająco dużo miejsca oraz odpowiednią widoczność, aby takowe wyprzedzanie wykonać,

 

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony

Prawo o ruchu drogowym pozwala w niektórych przypadkach podjąć się wyprzedzania prawą stroną. Kiedy mamy do czynienia z taką możliwością?

Przykłady możliwości wyprzedzania prawą stroną:

Jest kilka sytuacji kiedy możemy podjąć się tego manewru i nie będzie on błędem ani nie będzie kolidował z kodeksem ruchu drogowego. Zatem wyprzedzać z prawej strony można w sytuacji:

  • Na jezdni jednokierunkowej - Wyprzedzanie z prawej strony na jezdni  jednokierunkowej jest dozwolone podczas jazdy w tym samym kierunku kiedy na jezdni znajdują się dwa pasy ruchu, czyli np. drogi szybkiego ruchu i autostrady. Manewr ten jednak jest ryzykowny i podczas podejmowania go należy zachować szczególną ostrożność.
  • Na jezdni dwukierunkowej - Jeżeli jezdnia posiada dwa pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku w obszarze zabudowanym, to można wykonać wyprzedzanie z prawej strony. Poza obszarem zabudowanym wyprzedzać prawą stroną można jeżeli jezdnia posiada trzy pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. 

Po za tym takiego manewru można dokonać gdy poprzedzający pojazd oczekuje z włączonym kierunkowskazem na możliwość skrętu w lewo (oczywiście gdy zachowamy wszystkie zasady bezpieczeństwa i mamy odpowiednio dużo miejsca na podjęcie tego manewru). Co ważne pojazd szynowy np. tramwaj należy wyprzedzać jedynie z prawej strony jednak z dwoma wyjątkami, czyli kiedy położenie torów uniemożliwia takie wyprzedzanie lub gdy wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Kiedy wyprzedzania z prawej strony nie wolno wykonywać

Na pewno na wstępie trzeba zaznaczyć, że wyprzedzanie prawą stroną jest jednym z bardziej niebezpiecznych manewrów w ruchu drogowym. Zatem kiedy wyprzedzanie prawą stroną jest stanowczo zabronione, i są to trzy sytuacje takie jak:

  • wyprzedzanie na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka-wzniesienia,
  • na skrzyżowaniach (z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na których ruch jest kierowany).

 

Podsumowanie

Wyprzedzanie jest na ogół niebezpiecznym manewrem i zawsze czy to prawą stroną, czy lewą należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa podczas jego wykonywania. Jeżeli decydujemy się na manewr wyprzedzania prawą stroną to warto przyswoić sobie kilka zasad opisanych powyżej, aby uniknąć niemiłych konsekwencji.

(0/5), głosów: 0
Ocena strony
« powrót